אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך ניצחה להב 433 את רשות ניירות ערך בתיק 4000 צילום: אבי מועלם

תיק 4000

כך ניצחה להב 433 את רשות ניירות ערך בתיק 4000

שיתוף פעולה בין יחידת העילית של המשטרה להב 433 לבין רשות ניירות ערך הוא נדיר, ומלווה במתח מובנה ובמאבק חריף על תהילת הפיצוח. סערת המסרונים חושפת מעט מהמתח הזה, אבל לפחות במקרה הנוכחי, של חקירת בזק, אין ספק מי מוביל במירוץ אל הקרדיט הנכסף

27.02.2018, 06:53 | זוהר שחר לוי

בתום יום דיונים ארוך ובצל סערת המסרונים האריך אתמול (ב') השופט עלאא מסארווה את מעצרם של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ושל יועץ התקשורת ניר חפץ עד יום ראשון. סנגוריהם הודיעו שיערערו על ההחלטה. במהלך הדיון חשפה עו"ד יהודית תירוש ממחלקת ני"ע בפרקליטות כי שאול אלוביץ' חשוד בקבלת טובות הנאה בהיקף של עד מיליארד שקל.

מוקדם יותר הוארך מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר עד יום חמישי, ואילו החשודים הנוספים בתיק 4000 מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, בנו של אלוביץ' אור, אשתו איריס וסמנכ"ל הפיתוח העסקי של בזק עמיקם שורר שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ  , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ

פרשת המסרונים שנחשפה שלשום, במסגרתה תועדה תכתובת בין השופטת רונית פוזננסקי כץ לבין חוקר רשות ני"ע ערן שחם שביט, שבה תיאמו לכאורה לכמה ימי מעצר יישלחו חלק מהחשודים בתיק, חושפת יותר מסתם התנהלות בלתי תקינה בין נציג המדינה לבין שופטת מעצרים. היא חושפת גם את המתח הרב ששורר בין הגופים - רשות ני"ע והפרקליטות - סביב תיק 4000.

"זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב", כתב שחם שביט לפוזננסקי כץ, לאחר שסיפר לה שהתווכח עם המשטרה כדי להפחית את ימי המעצר. "נדמה לי שאין דבר מפחיד כמעצר בלהב", השיבה השופטת. נראה ששביט ביקש להפגין בפני השופטת את כוחה של רשות ני"ע מול חוקרי המשטרה. הרשות מנהלת את חקירת בזק בפני השופטת פוזננסקי כץ כבר יותר מחצי שנה. בלהב 433 מבקשים כבר תקופה ארוכה להעביר אליהם את התיק, ועד כה סורבו. ההחלטה השתנתה כשיו"ר רשות ני"ע החדשה ענת גואטה נכנסה לתפקיד.

יחידת העילית של המשטרה להב 433 משתפת פעולה לעתים קרובות עם רשויות אכיפה שונות. מצבים כאלה מלווים באופן טבעי במתיחות מובנית, שכן כל גוף מגיע עם המטרות שלו, עם שיטות החקירה שלו וכמובן עם השאיפה לזכות בקרדיט על פיצוח החקירה. שיתוף פעולה בין להב 433 לבין רשות ני"ע - יחידת עילית בפני עצמה - הוא די נדיר. וכשהיחידה המשטרתית מצליחה במקום שבו הרשות דשדשה, המתיחות מרקיעה שחקים.

"היתה כאן מתיחות בין הרשות לבין להב 433 מתחילת העבודה המשותפת על התיק", מספר ל"כלכליסט" גורם המקורב לחקירה, "ברשות לא רצו לוותר ללהב על התיק, אבל בסוף יצאו לא מקצועיים כי הם עבדו ועבדו, ומי שבסוף הצליח להביא למעצרים היו חוקרי להב". המתיחות במקרה זה נבעה בין היתר מההתנגשות בין שיטות העבודה השונות - חוקרי הרשות נהגו בנימוס, לא עוררו מהומה ולא עצרו חשודים, ואילו חוקי להב הגיעו קרביים במטרה ברורה להשיג מעצרים בתיק.

 , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ  , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, יריב כץ

הגורם מוסיף כי להב 433 "השאירו כאן עשן לרשות ניירות ערך, לא פחות. זה לא הרגיע את הרוחות, אלא אף תדלק את התחרות בין הצדדים, ולכך צריך להוסיף גם את עוצמת החקירה של להב". ב"עוצמת החקירה" הכוונה היא לימי מעצר ארוכים, למעורבים בכירים מאוד במשק ובקרוב גם לחקירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשה, שנקבעה ליום שישי הקרוב. העוצמה הזאת הציבה את להב 433 בחזית תיק 4000 ואת רשות ניירות ערך בעמדת המאסף. ברשות מן הסתם לא אוהבים את המצב הזה.

אגב, עו"ד ערן שחם שביט, כוכב סערת המסרונים, החל את דרכו דווקא במשטרה, כתובע במחלקת הנוער של משטרת תל אביב, ולא ברשות ניירות ערך. דווקא כמי שהגיע מהמשטרה, ניתן היה אולי לצפות שיתמודד טוב יותר עם אותה תחרות מובנית בין שתי היחידות, אך נראה שלא כך הדבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
הפלת הממשלה
לאחר הבנת המילחמה בין הרשות לני"ע לבין להב מובן שאין כחום רק רוצים את ראשו של ביבי ולכן צדק עו"ד שחם שעידכן את השופטת וביקש חמלה על העצורים רק מחלי לראות איך המשטרה והעומד בראשה מיתנהלים נגד ראש הממשלה ולכן יש ליגנוז את כל התיק התפור הזה מאמין לא יהיה כלום כי לא היה כלום
ציון  |  27.02.18