אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחריף המשבר: גפני ביטל ישיבות בנושאי תקציב במחאה על הסירוב להעביר את חוקי הגיוס צילום: אלכס קולומויסקי

מחריף המשבר: גפני ביטל ישיבות בנושאי תקציב במחאה על הסירוב להעביר את חוקי הגיוס

יו"ר ועדת הכספים החל בפעולת מחאה ראשונה, בתגובה לסירוב סיעות ישראל ביתנו וכולנו לתמוך בחוקי הגיוס החדשים. מוקדם יותר אמר: "לא אצביע יותר בעד חוקים הזויים של הקואליציה"

27.02.2018, 13:13 | שחר אילן

פעולת מחאה ראשונה של יו"ר ועדת הכספים משה גפני על סירוב הקואליציה להעביר את חוקי הגיוס וכן על סירוב אגף התקציבים לקבל את דרישותיו בנושאי חוק ההסדרים וגיל הפרישה לנשים. גפני ביטל את הדיון המתוכנן ליום ראשון על שינויים בתקציב 2018 ושימוש בתקציב ההתאמות של 2018. עוד אמר "שלא בטוח שנאשר את התקציב (של 2019) בזמן". נראה שאין לו כוונה אמתית לממש איום זה, ובכל זאת זו הפעם הראשונה שהוא קושר בין אישור התקציב 2019 לחוקי הגיוס.

מחר מתכוונות המפלגות החרדיות להעלות את שני חוק הגיוס (חוק הגיוס עצמו וחוק יסוד: לימוד התורה). בבוקר עוד הסתפק גפני באיום מתון יותר ש"יותר לא אצביע על חוקים הזויים של הקואליציה", ונתן כדוגמאות את חוק המואזין, וחוק הלאום. אבל בשעות שעברו החריף את הטונים.

קראו עוד בכלכליסט

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

הוא אמר ש"אני רוצה שחוק הגיוס יעבור בשלוש קריאות". בתגובה לטענה שזו דרישה חסרת כיסוי אמר ש"נכון ששום דבר לא אמיתי. הכול הצגה אבל זו הצגה שיכולה להתממש. אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי". הוא אמר שהוא מוכן להתפשר על העברת חוק הגיוס מחר בקריאה טרומית. "כי אז אני רואה את האור בקצה המנהרה". לדבריו, "לימוד התורה הוא הנושא מרכזי אצלנו. כל יום שעובר מרחיק את הסיכוי. אפילו יריב לוין אמר שצריך כמה שיותר מהר".

גפני העלה גם שורת טענות בנושא אגף התקציבים הקשורות לחוק ההסדרים ולהעלאת גיל הפנסיה. הדרישות של גפני בנושאים אלה מוערכות בסכומים של קרוב למיליארד שקל. מדובר בהתנגדות להעלאת המיסוי על הדלקים (כחצי מיליארד שקל), מתן השלמות מהמדינה לקצבאות של ניצולי השואה מגרמניה (100 מיליון שקל), קיצור תקופת הזמן שבה יוגבלו נקודות הזיכוי לבוגרי תואר ראשון ושני, הגדלת הקרן למפעלים במצוקה, הגדלת הפיצוי לערים הגובלות בנמל התעופה בן גוריון (200 מיליון שקל) ומתן אפשרות לניוד נקודות זיכוי בין הבעל לאישה.

גפני גם זועם על התנגדות אגף התקציבים להצעת החוק של ועדת הכספים להעלאת גיל הפרישה לנשים, תוך מתן פיצוי לנשים שלא עובדות ונשים במקצועות שוחקים. "נהגו איתי שלא בהגינות. שר האוצר ביקש שאקיים דיונים. הצלחתי להביא להסכמה של חברי הוועדה כולל אופוזיציה וקואליציה, באו אגף התקציבים ואמרו 'זה הרבה כסף ולא נכון מקצועית'. אמרתי 'תאשרו טרומית ויבוא לוועדה'. פעמיים זה היה בוועדת שרים לחקיקה ופעמיים דחו את הדיון". הוא טען שכל שנה דחייה של העלאת גיל הפרישה עולה לישראל חצי מיליארד שקל.

 

"לא אצביע יותר בעד חוקים הזויים של הקואליציה"

 

מוקדם יותר היום כאמור אמר גפני ש"לא אצביע יותר בעד החוקים ההזויים של הקואליציה" בשל סירוב ישראל ביתנו להצביע עבור חוקי הגיוס. גפני אמר את הדברים בפתח ישיבת ועדת הכספים בנושא תקציב משרד הפנים.

 

גפני אמר ש"נושא מרכזי בכניסה שלנו לקואליציה היה תלמידי ישיבות. מדינה יהודית לא יכולה להתקיים בלי תלמידי תורה שתורתם אומנותם. העברנו חוק שיאפשר את המשך הלימודים של תלמידי התורה. בג"ץ פסל זאת בפעם הרביעית". לדבריו, "זה דבר שראוי לדיון, שהכנסת מקבלת חוקים ובג"ץ פעם אחר פעם פוסל".

 

גפני סיפר שהמפלגות החרדיות הציבו בפני הקואליציה אחת משתי אפשרויות: "או בגלל שבג"ץ פסל בניגוד לעמדת הכנסת, יעשו פסקת התגברות (כלומר פסקה שקובעת שחוק הגיוס יחול למרות חוקי היסוד, ש"א) וכחלון התנגד. אבל הוא אמר שחוק אחר שנביא יאשר. אמרנו נעשה חוק יסוד בנושא לימוד התורה, אז ישראל ביתנו מתנגדת". לדברי גפני, "כנראה היא הייתה מסכימה לפסקת התגברות. ואנחנו נופלים".

גפני אמר ש"אני לא מצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים. כל מיני חוקים הזויים שמביאים שכל אחד סוחב לכיוון שלו. עד היום הלכנו עם זה כי הבנו שאנחנו חלק מהקואליציה. כולנו וישראל ביתנו מתחרים מי יהיה יותר אנטי דתי".

כדוגמה פירט גפני ש"יביאו חוק על המואזין נצביע נגד. חוק הזוי שלא מועיל שום דבר". הוא הדגיש שהמפלגות החרדיות יעלו מחר להצבעה את חוקי הגיוס (חוק יסוד: לימוד התורה וחוק הגיוס). לדבריו "ייפול? ייפול. יעבור? יעבור".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר בתגובה שהמפלגות החרדיות מתכוונות להעביר את חוקי הגיוס בעזרת קולות המפלגות הערביות. לדבריו, "זה לא יאמן". יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן אמר שחוק הגיוס הנוכחי נפל כי הוא היה "חקיקה רשלנית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות