אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת גבאי רוצה לדחוף לציבור את סיכוני הפרויקטים הפרטיים שלה צילום: רועי בר

משפחת גבאי רוצה לדחוף לציבור את סיכוני הפרויקטים הפרטיים שלה

חברת הנדל"ן רוצה לבצע עסקת בעלי עניין שבה תמכור את פעילותה הפרטית בתחום ההתחדשות העירונית, הכוללת 5,000 דירות בשווי עשרות מיליוני שקלים, לאנגל משאבים הציבורית שבשליטתה

28.02.2018, 07:59 | אורן פרוינד

משפחת גבאי מקדמת עסקת בעלי עניין בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, למכירת אלפי יחידות דיור מחברת הבנייה הפרטית שלה לחברת אנגל משאבים, החברה הציבורית שבשליטתה (63%) ממרץ 2016.

העסקה מקודמת בזמן ששוק הנדל"ן בישראל נמצא במצב של בלימת מחירים. מנתוני הלמ"ס שפורסמו באחרונה עולה כי מחירי הדירות ירדו בנובמבר־דצמבר ב־0.7% לעומת אוקטובר־נובמבר. בשנה האחרונה (נובמבר־דצמבר 2016 עד נובמבר־דצמבר 2017) עלו המחירים ב־2%. לשאלה מדוע בחרה גבאי לעשות את העסקה כעת, השיבו בחברה כי זה השלב שבו היא התייצבה מאז הרכישה ומוכנה להגדיל פעילות ייזום.

קראו עוד בכלכליסט

בגבאי מעוניינים לרכז את פעילות ההתחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי) באנגל משאבים, והודיעו על הקמת ועדה מיוחדת (ועדת הביקורת של החברה) שתבחן את הסוגייה. בוועדה חברים הדירקטורים החיצוניים נורית פלג (לשעבר יו"ר ועדת הביקורת באורתם סהר) ואוהד שרמן, והדירקטור הבלתי תלוי רענן אלרן.

גבאי תקבל בתמורה עוד מניות של אנגל

בגבאי מעוניינים להעביר כ־5,000 יחידות דיור שנמצאות בשלבים שונים של תכנון ובנייה לתוך החברה הציבורית, על פי מחיר שייקבע בהמשך. על פי ההערכות, מדובר בעסקה בהיקף של עשרות ואולי אף מאות מיליוני שקלים. בתמורה להעברת הנכסים, גבאי תקבל מניות נוספות של אנגל משאבים בדילול. אנגל צפויה להודיע בקרוב על כינוס של אסיפת בעלי המניות כדי לאשר את העסקה.

בגבאי השיבו לפניית "כלכליסט" כי הרצון לבצע עסקה שכזו, נובע מהעובדה שהתחום של ההתחדשות העירונית הוא היחיד שבו פועלת הקבוצה גם באמצעות אנגל משאבים וגם באופן פרטי. אנגל משאבים מנהלת כיום פרויקט פינוי־בינוי בשכונת הדר יוסף בתל אביב, לבניית שישה בניינים עם 117 יחידות דיור. בגבאי הסבירו כי השלמת העסקה תביא לגידול מהותי בפעילות אנגל בתחום, שישפר את יכולת הגיוס ויקטין עלויות מימון. במקביל, גבאי הודיעה גם על שינוי שם של אנגל משאבים לגבאי מניבים ופיתוח.

קבוצת גבאי הוקמה לפני כשלושה עשורים בידי שמשון גבאי, הנושא את תואר היו"ר, אך כיום כמעט אינו מעורב בה. את מושכות הניהול מחזיק כיום דור ההמשך: המנכ"לית היא הבת עו"ד מאיה גבאי טובול (43), ובעלה אריק טובול מועסק בקבוצה כמנהל פעילות התכנון והביצוע; הבן אלי גבאי (35) הוא סמנכ"ל הפיתוח העסקי של הקבוצה; הבת תמר גבאי (28) היא מנהלת הרכש; והבת אורית גבאי טירר (41) היא סמנכ"לית שיווק ומכירות.

אלי גבאי, צילום: רועי בר אלי גבאי | צילום: רועי בר אלי גבאי, צילום: רועי בר

מניית אנגל עלתה ב־270% מאז הרכישה

הקבוצה פועלת בתחום הנדל"ן למגורים והנכסים המניבים בישראל. עד כה היא בנתה יותר מ־4,000 יחידות דיור בישראל. את השליטה באנגל, שנסחרת כיום בתל אביב לפי שווי של 100 מיליון שקל לאחר שרשמה עלייה של 270% בשלוש השנים האחרונות (בעיקר הודות לכניסת גבאי), רכשה גבאי במרץ 2016 תמורת 6.5 מיליון יורו (26 מיליון שקל), והזרמת 20 מיליון שקל לתוך החברה.

מעבר לפרויקט בהדר יוסף, לאנגל משאבים יש בין היתר גם פרויקט קטן של תמ"א 38 שכולל הקמת יחידות דיור בבת ים, ושלושה מקבצי דיור להשכרה בערד, נצרת ועפולה, את בית אנגל במזרח תל אביב, חלק מבית אשדר ונכס מניב בכרמיאל.

רוב הפרויקטים של גבאי שמיועדים להעברה לאנגל מרוכזים בגוש דן, והיתר ברמת השרון, נתניה, אור יהודה, פתח תקווה, כפר סבא, קרית אונו וחיפה. בתל אביב יש שלושה פרויקטים של פינוי־בינוי עם יותר מ־1,000 דירות, ותשעה של תמ"א 38.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות