אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו לא מתקפל: רוצה לקיים דיון בבג"ץ שימנע את זכות השביתה של עובדי חברת החשמל צילום: אי פי איי

פרסום ראשון

נתניהו לא מתקפל: רוצה לקיים דיון בבג"ץ שימנע את זכות השביתה של עובדי חברת החשמל

הפגישה בנוגע לרפורמה בחברת החשמל שהתקיימה בין רה"מ לאוצר הסתיימה ללא הכרעה. התקווה המקורית הייתה שנתניהו יחזור בו מכוונתו לקיים דיון בבג"ץ כבר במהלך חודש מרץ

28.02.2018, 12:25 | ליאור גוטמן

פגישת הרפורמה בחברת החשמל שהתקיימה הבוקר (ד') בין ראש הממשלה נתניהו לראשי משרד האוצר התסיימה ללא הכרעה - כך נודע ל"כלכליסט".

התקווה המקורית הייתה שנתניהו יתקפל מכוונתו לקיים דיון בבג"ץ על זכות השביתה של עובדי חברת החשמל, זאת כבר במהלך אמצע חודש מרץ, אולם הוראה כזו לא ניתנה, מה שמשאיר את הבימה להכרעת השופטים. עוד נודע ל"כלכליסט" שראשי האוצר אמורים לשבת עם נתניהו פעם נוספת על החומר בתחילת חודש מרץ, זאת בכפוף לאילוצי נסיעות לחו"ל שנקבעו מראש.

קראו עוד בכלכליסט

חברת החשמל, צילום: ויקיפדיה חברת החשמל | צילום: ויקיפדיה חברת החשמל, צילום: ויקיפדיה

לפני כחצי שנה הודיע בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, על כוונה לדון בזכות השביתה של עובדי חברת החשמל. ההסתדרות, שהשתתפה בדיון, חששה שכניסה לנושא עלולה להוביל לשינוי סטטוס קוו בתחום יחסי העבודה, מה שעלול להשליך גם על יכולתם של עובדים אחרים לשבות דוגמת הנמלים, נמל התעופה או רכבת ישראל. לפיכך, המדינה וועד עובדי חברת החשמל נכנסו למו"מ אינטנסיבי על גיבוש רפורמה בחברה, פעולה שהתסיימה בדצמבר האחרון בשעה ששר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ הכריזו על הסכמה לרפורמה. הרפורמה כללה בין השאר הוצאה לגמלאות של כ-3,000 עובדים, מכירת תחנות כוח לשוק הפרטי והוצאת ניהול המערכת מידי חברת החשמל.

לצער השרים, נתניהו לא רצה לוותר על האפשרות להגבלת זכות השביתה של העובדים ש"יושבים על השאלטרים במשק" ולכן דרש להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים ולקדמה במסלול חקיקה נפרדת, זאת בנוסף לדרישה שנייה לקדם את הדיון בזכות השביתה של העובדים בין כותלי ביהמ"ש.

מנגד, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע יחד עם יו"ר ועד עובדי חברת החשמל שוויתור המדינה על הדיון בזכות השביתה הוא תנאי מקדים להתקדמות ברפורמה, מה שהותיר את המצב בשטח תקוע - מצד אחד יש רפורמה שגובשה, אך טרם זכתה לברכת הדרך של ראש הממשלה, מצד שני, נתניהו רוצה למצות את הדיון על שביתות מונופולים ממשלתיים מתוך תקווה שההסתדרות תוותר על התנאי שהציבה ותקדם את הרפורמה בחברת החשמל בכל מקרה.

כאמור, לוח הזמנים המסתמן הוא דיון נוסף בין בכירי האוצר לנתניהו כבר במהלך החודש הבא, בכפוף ללו"ז הפגישות בחו"ל של נתניהו. באמצע החודש הצדדים אמורים להיפגש בבג"ץ לדיון על זכות השביתה של העובדים. תקווה נוספת היא קיום דיון נוסף עוד השבוע, אולם בהתחשב בחג הפורים ובהכרזה שנתניהו יצא שבוע הבא לסבב פגישות בארה"ב, הסיכוי לסיים משהו ביומיים הקרובים נראה נמוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות