אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריצ'רד ברנסון ליזמים: תשכחו מתואר שני במנהל עסקים צילום: גטי אימג'ס

ריצ'רד ברנסון ליזמים: תשכחו מתואר שני במנהל עסקים

הסוד להצלחה במיזמים עסקיים לדעתו של מייסד וירג'ין, שנשר מבית הספר בגיל 15, אינו טמון בהבנת מונחים כמו נטו וברוטו

28.02.2018, 14:11 | שירות כלכליסט

ריצ'רד ברנסון ממליץ לשכוח מתואר שני במנהל עסקים וללמוד סוד אחד כדי להצליח כיזמים. מעבר להצלחתו העסקית המדהימה לאחר שנשר מבית הספר כשהיה בן 15, ריצ'רד ברנסון הוא אדם יוצא דופן. הוא לא חושש לומר דברים שנויים במחלוקת וחי ללא חרטות- כמו שאמו למדה אותו.

קראו עוד בכלכליסט

ברנסון ממליץ לכם לשכוח מה-MBA, ואפילו מדברים כמו לדעת מהו ההבדל בין נטו וברוטו, אם אתם רוצים להיות יזמים מצליחים. לדידו יש משהו שהרבה יותר חשוב להבין: אנשים. אם אתם יכולים לסמוך עליהם, לתת להם השראה, לקדם ולעבוד עם אנשים, ביכולתכם לעשות דברים מדהימים. הנה כמה נקודות שחלק לאחרונה ברנסון בראיון לאתר Freakonomics.

ריצ ריצ'רד ברנסון, נשר מבית הספר בגיל 15 | צילום: שאטרסטוק ריצ

 

 

קחו צעד אחורה

יש אנשים שמיועדים להיות יזמים ואחרים שמתאימים הרבה יותר לתפקידים אחרים. "אני מאמין שכדאי להתחיל להאציל סמכויות בשלב מוקדם של התפתחות העסק, ואז להתפנות להביט בתמונה הרחבה יותר". ברנסון ממליץ ליזמים למצוא אנשים שיכולים לנהל את העסק שלהם טוב יותר, ולקחת צעד אחורה. "אז תשחררו את עצמכם להתמקד בנושאים הגדולים באמת ואפילו להתחיל עסקים נוספים. בנוסף, רוב האנשים שתמצאו יהיו טובים בהרבה בתפקידים ספציפיים מאשר אתם אי פעם תהיו".

 

טרמינולוגיה עסקית אינה הדבר החשוב ביותר

 

ברנסון אומר שמלאו לו 50 לפני הבין את המונחים "נטו" ו"ברוטו", ושמישהו היה צריך לצייר לו ים, דגים, ורשת (net) כדי שיבין זאת. "אבל הדבר המוזר הוא שבאותו זמן הייתה לי את קבוצת החברות הגדולה ביותר באירופה", הוא אומר. ידיעת הטרמינולוגיה אינה כל כך חשובה. "מה שחשוב הוא לבנות את החברה, חברת התעופה, או חברת התקליטים הטובות ביותר, ואם בניתם את הטובה ביותר, המספרים שלכם ייראו טוב בסוף השנה, ויותר כסף ייכנס מאשר יצא. אז תוכלו לשכור כמה רואי חשבון שיחשבו את ההבדל בין נטו לברוטו".

מקצוענות עסקית היא בשביל בעלי MBA

 

אין שום דבר רע בניהול מקצועי בחברות. אבל יזמות זה משהו אחר. "יזמים זקוקים לאמונה מוחלטת במה שהם עושים. הם חייבים להיות מוטיבטורים מצוינים של אנשים. אם יש לכם קבוצה מונעת ושמחה של אנשים שעובדים אתכם, אתם יכולים להשיג כל מה שתרצו".

התייחסו אל העובדים כמו משפחה

 

חברות לא מגיעות לשום מקום על ידי הפחדה או איומים. "אם תתיחסו לעובדים שלכם רע, הם לא הולכים לנקוף אצבע מעבר למינימום הנדרש מהם. התייחסו אליהם כמו אל משפחה. הרבה מהזמן שלנו מושקע במקום העבודה. היא צריכה להיות כיפית, מהנה, ואתם צריכים לפעול בהתאם". תנו לעובדים לעבוד מהבית, לקחת חופשות, ולהיות גמישים לקבל החלטות בעצמם כדי שיוכלו לעשות את עבודתם ולחיות את חייהם. ברנסון גילה שאנשים לא מנצלים לרעה את הגישה הזאת כי הם מרגישים שסומכים עליהם, ולכן הם מחזירים לחברה את האמון שניתן להם.

תנו לאנשים צ'אנס

ברנסון הראה תמיכה לא רגילה באסירים לשעבר בכך שנתן להם עבודה והזדמנויות. "כיוון שאנחנו נותנים בהם אמון, אף אחד מהם לא ביצע שוב פשע", הוא אומר. "הם יעשו הכל בשביל החברה כי היא נתנה להם הזדמנות שנייה" . 

קדמו עובדים קיימים

 

העדפתו של ברנסון לקדם אנשים מתוך החברה, כולל מנכ"לים, מהווה כיום למעשה תיאוריה ניהולית רווחת. "אני חושב שאין דבר יותר מרפה-ידיים עבור אלף איש שעובדים בחברה, כשמביאים אליה "מומחה" מבחוץ. בד"כ, אם אינכם יכולים למצוא מנכ"ל טוב מבין אלף העובדים הקיימים בחברה, משהו כאן לא בסדר מלכתחילה. כדאי לכם להחזיק סגנים שיכולים ברגע הנכון להיכנס לנעלי המנכ"ל".

תנו פיקוד לנשים

 

לא שברנסון ממנה נשים לתפקידי מנכ"ל רק כי הן נשים, אבל הוא יודע להכיר בכישרון ולהשתמש בו. "אתם יודעים, נשים הן משב רוח מרענן ברוב התחומים, אז אני חושב שצריך לפעול בהתאם, ואפילו לכפות זאת על חברות... אני חושש מכך שגברים ימשיכו תמיד למנות גברים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
תגובה ל- 20
אמנם חשוב לתת אמון וסמכות לעובדים, אבל לפני זה חשוב שיהמה בסיס אמיתי לצורך.הבסיסי במוצר או בשרות שלך. אם לא הצלחת יש אחת מכמה אפשרויות: 1. למוצר/שרות שלך לא היה בסיס צרכני אמיתי וכל הכבוד על ההמצאה, אבל לא היה בה צורך ולכן אנשים לא רצו אותה. 2. מבנה ההמצאה/שרות היה לא נכון. 3. השיווק שלך היה חלש או לא נכון. 4. המוצר /שרות שלך היה יקר מדי ביחס למתחרים או למוכנות הצרכנים לשלם עבורו. 5. רק נדמה לך ששיתפת את העובדים וסמכת עליהם. אולי בכל זאת היחס שלך או המשכורות לא היו מספיק נכונים. סביר להניח שיש ע
יזם בתחילת השיווק  |  05.03.18
לכל התגובות