אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהדות התורה: להעביר את חוק הגיוס במושב הנוכחי או לדחות התקציב צילום: אמיל סלמן, הארץ

יהדות התורה: להעביר את חוק הגיוס במושב הנוכחי או לדחות התקציב

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מחריף הבוקר את המשבר בקואליציה. ח"כ גפני אמר היום בוועדת הכספים: "נחכה לראות אם נושא הגיוס יסתדר. אם לא - נלך לבחירות". ח"כ אלאלוף: "זו סחטנות. רפורמת הסיעוד היא אחד הנושאים שיסבלו אם התקציב לא יעבור"

04.03.2018, 11:06 | שחר אילן

"אם נושא הגיוס לא יסתדר, נלך לבחירות", כך אומר היום (א') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. גפני האשים את הקואליציה שעושה מעשים לא הגונים. "נחכה לראות אם יסתדר, אם לא יסתדר נלך לבחירות". לדבריו, "אני לא רוצה ללכת לבחירות אף על פי שאנחנו כל היום עולים בסקרים". סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, החריף הבוקר  את המשבר ודרש להעביר את חוק הגיוס עוד בכנס החורף הנוכחי, בשלוש קריאות. זאת, למרות שנותרו רק שבועיים עד סוף הכנס. לחילופין דרש שההצבעה על תקציב 2019 תדחה במספר חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

גפני אמר את הדברים בפתח ישיבת ועדת הכספים בתשובה לדברי ח"כ מיקי לוי מיש עתיד שביקש ממנו לפרט מה לוח הזמנים של דיוני התקציב. זאת, לאחר שגפני ביטל ישיבה בשבוע שעבר העוסקת בשינויים בתקציב 2018 שתוכנה להיום ואת ישיבת ההצבעות על תקציב 2019 שתוכננה למחר. עם זאת, הוא ממשיך לקיים ישיבות הכנה של התקציב וחוק ההסדרים, כך שאם תמצא פשרה ניתן יהיה לאשרם בזמן קצר.

עוד אמר גפני "שאם היינו בקואליציה עם השמאל, נושא הגיוס לא היה עומד לדיון. השמאל יותר הגיוני, אבל אנחנו הולכים עם הימין אז זה המצב שלנו. לדבריו הפטור מגיוס, "זה נושא שקיים מאז קום המדינה ולא דבר שמבטלים בבג"ץ". גפני ציין כי סיעת כולנו לא מוכנה לפתרון של הכנסת פסקת התגברות על חוקי היסוד לחוק הפטור מגיוס ואילו ישראל ביתנו לא מוכנה לחוק יסוד: לימוד התורה. כתוצאה מכך שני הפתרונות נפסלים".

ח"כ משה גפני. "אני לא רוצה ללכת לבחירות אף על פי שאנחנו כל היום עולים בסקרים", צילום: אלכס קולומויסקי   ח"כ משה גפני. "אני לא רוצה ללכת לבחירות אף על פי שאנחנו כל היום עולים בסקרים" | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ משה גפני. "אני לא רוצה ללכת לבחירות אף על פי שאנחנו כל היום עולים בסקרים", צילום: אלכס קולומויסקי

ליצמן אמר בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל ש"אם יהיה חוק גיוס - יהיה תקציב. אם לא, אנחנו נצביע נגד התקציב", ליצמן הוסיף בראיון לגל"צ ש"ביום רביעי התכנסנו עם ראש הממשלה בלילה, ולא מצאו בינתיים פתרון, הגשנו הצעת חוק, זה לא מצא חן בעיני הליכוד. אז הנה, שיואיל בטובו להציע לנו הצעת חוק אחרת".

ליצמן. להעביר את חוק הגיוס במושב הנוכחי, צילום: עמית שאבי ליצמן. להעביר את חוק הגיוס במושב הנוכחי | צילום: עמית שאבי ליצמן. להעביר את חוק הגיוס במושב הנוכחי, צילום: עמית שאבי

ליצמן אמר שמועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שנתן הוראות לח"כים של אגודת ישראל - לא לתמוך בתקציב עד שחוק הגיוס לא עובר. זאת, בניגוד לטענות אנשי אגודת ישראל לפני כעשרה ימים שהמועצת לא הציבה תנאי.

ליצמן הזכיר שלפי החלטת בג"ץ לפסול את חוק הפטור מגיוס "לי יש תאריך יעד - ספטמבר. את חוק התקציב אפשר לאשר עד ארבעה חודשים אחר כך. יש להם יש יותר זמן מאשר לי". לדבריו, "אפשר לדחות את התקציב בחודשיים ואפשר לגמור בינתיים את הגיוס. אם הם רוצים בחירות - יהיו בחירות. אני לא רוצה בחירות".

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר ש"המאמצים לחוקק פטור מהשירות הצבאי הם סחטנות". אלאלוף ציין ש"כואב לי במיוחד על מעורבות סגן שר הבריאות, שפעל כה רבות למען תוכנית הסיעוד ולטובת האזרחים החלשים במדינה". רפורמת הסיעוד היא אחד הנושאים שיסבלו אם התקציב וחוק ההסדרים לא יעברו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות