אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעשיית ספורט עם ספורטאים בחינם צילום: איי אף פי

תעשיית ספורט עם ספורטאים בחינם

פירמידת ספורט הקולג'ים בארצות הברית נשענת על ספורטאים שלא יכולים לקבל שכר. כך זה בפוטבול המכללות האמריקאי שמכניס מיליארדים וכך זה גם בכדורסל הגברים. האם שלל שערוריות וחשיפות ישנה זאת?

20.03.2018, 08:31 | יואב דובינסקי, נאשוויל

מייק ששבסקי, מאמן קבוצת הכדורסל של מכללת דיוק, מרוויח כמעט 9 מיליון דולר לעונה. פי שישה יותר מהמשכורות של נשיא האוניברסיטה ומושל צפון קרוליינה ביחד. ג'ון קליפארי מרוויח בקנטאקי 7.45 מיליון דולר, כריס הולטמן באוהיו סטייט יותר מ־7 מיליון דולר. על פי “USA Today” שעוקב אחרי משכורות של מאמני מכללות בכדורסל ובפוטבול האמריקאיים, 66 מאמני כדורסל מכללות מרוויחים יותר ממיליון דולר לעונה, לא כולל בונוסים למיניהם. 14 מהם מרוויחים יותר מ־3 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מאסקוט של מכללה. עסק שמגלגל מיליארדים , צילום: אי.אף.פי מאסקוט של מכללה. עסק שמגלגל מיליארדים | צילום: אי.אף.פי מאסקוט של מכללה. עסק שמגלגל מיליארדים , צילום: אי.אף.פי

עבור הבוסים שלהם מדובר בעסק משתלם. בתחילת החודש פרסם ה־NCAA, איגוד הקולג'ים האמריקאי, כי בעונה שעברה ההכנסות שברו שיאים ועמדו על יותר ממיליארד דולר. רוב הכסף מגיע מזכויות שידור של טורניר המארץ' מאדנס. העונה הסכום צפוי לעלות, ובשנים הקרובות ההכנסות ינסקו אפילו יותר. ב־2010 הליגה חתמה עם CBC וקבוצת טרנר על חוזה של 10.8 מיליארד דולר ל־14 שנים. העתיד לא מובטח רק עד 2024, אלא הרבה מעבר כי ב־2016 הליגה חתמה על חוזה הארכת חוזה נוספת עם CBS וטרנר, של 8.8 מיליארד דולר לשמונה שנים נוספות.

הליגה מרוויחה, המאמנים מרוויחים, יותר מ־1,000 אוניברסיטאות מקבלות את הכסף ומסבסדות ענפי ספורט לא רווחיים, מאפשרים את "טייטל 9" (חוק השוואת תקציבי ספורט לנשים) או תוכניות לימודים כאלה ואחרות. כולם מקבלים נתח מהשלל וכולם מרוויחים. אלא אם אתה שחקן כדורסל. פירמידת הספורט קולג'ים בארצות הברית נשענת על ספורטאים שלא יכולים לקבל שכר. כך זה בפוטבול המכללות האמריקאי שמכניס מיליארדים וכך זה גם בכדורסל הגברים. יתר תוכניות הספורט במכללות נשענות על הכסף שמכניסים שני ענפי הספורט הללו.

אז נכון שחלק מהספורטאים מקבלים מלגות לימודים בשווי עשרות אלפי דולרים, מגורים, אוכל וקצת דמי כיס. רק שבזכותם יש תעשייה שלמה של זכויות שידור, משחקי וידיאו, כרטיסים, ספונסרים ומרצ'נדייס. שלא לדבר על מיליוני "בראקטים" (טבלת זרימה של טורניר הגמר בכדורגל), שיוצרים טראפיק באתרים או תעשייה של הימורים לא חוקיים סביב הטורניר שמוערכת ביותר מ־10 מיליארד דולר. הכיסא בכיתה, על אף שכר הלימוד הגבוה, זה כסף קטן לעומת ההכנסות שהשחקנים מייצרים. כשכל כך הרבה כסף תלוי בצעירים שבאופן רשמי אסור לשלם להם, יש גם מאנקי ביזנס.

דאנדרה אייטון. קיבל 100 אלף דולר בצורה לא חוקית, צילום: איי אף פי דאנדרה אייטון. קיבל 100 אלף דולר בצורה לא חוקית | צילום: איי אף פי דאנדרה אייטון. קיבל 100 אלף דולר בצורה לא חוקית, צילום: איי אף פי

שערורייה רודפת שערורייה

השנה הזו היתה מלאה בשערוריות בספורט המכללות. ההנהלה הבכירה במישיגן סטייט התפטרה בעקבות פרשת ההטרדות המיניות בהתעמלות. בפוטבול נחשפים יותר למידע על הקשר בין פגיעות ראש לזעזועי מוח, CTE ונזק לטווח ארוך גם בקרב שחקני מכללות. מאז ספטמבר 2017 כדורסל המכללות נמצא תחת עננה כבדה של חשדות. בספטמבר נחשפה פרשה שבה, על פי החשדות, סוכנות השחקנים ATM, חברות פרטיות ובעיקר אדידס שילמו כסף לספורטאים בעסקאות סיבוביות כחלק מתהליך הגיוס של האוניברסיטאות. כמה אוניברסיטאות הוזכרו בפרשה, בהן לואיוויל והמאמן ריק פיטינו. זו לא הפעם הראשונה שלואיוויל ופיטינו מסתבכים. ב־2015 הנהלת אוניברסיטת לואיוויל החליטה להשעות את קבוצת הכדורסל מהשתתפות במארץ' מאדנס לאחר שנחשף ששחקנים גויסו בין היתר דרך שימוש בחשפניות ונערות ליווי. כתוצאה מהפרשה, לואיוויל פיטרה את פיטינו, והמאמן בתגובה הגיש נגד האוניברסיטה תביעה על יותר מ־35 מיליון דולר. בפברואר אליפות 2013 של לואיוויל תישלל.

לואיוויל היא רק אחת מכמה אוניברסיטאות שהוזכרו עם פרוץ הפרשה בספטמבר 2017. אריזונה, אובורן, מיאמי, אוקלהומה סטייט, אוניברסיטת דרום קרוליינה ואוניברסיטת דרום קליפורניה הוזכרו גם הן כמי שהיו מעורבות בתשלומים לא חוקיים. בחלקן הוזכרו עוזרי מאמנים או אנשים מטעם האוניברסיטה שהיו מעורבים. בפברואר 2018, כחודש לפני טורניר הדגל של כדורסל המכללות האמריקאי, יאהו! חשפה מסמכים של ה־FBI לגבי חשד בנוגע לעבירות ביותר מ־20 אוניברסיטאות. על פי החשד, סוכנות השחקנים ASM, ובראשה המייסד אנדי מילר והסוכן כריסטיאן דוקינס, נפגשה עם שחקנים בצורה לא חוקית או שילמה להם כסף כדי שיתחייבו לשחק באוניברסיטאות מסוימות. כמה ימים אחר כך, ESPN חשף שמאמן אריזונה שון מילר חשוד ששוחח עם הסוכן דוקינס על תשלום של 100 אלף דולר לסנטר דאנדרה אייטון כדי שיתחייב לשחק עבור הווילדקאטס.

עשרות אוניברסיטאות נוספות ועשרות שחקני עבר והווה מוזכרים בפרשת חקירת ה־FBI על אי־סדרים בכדורסל מכללות. בין האוניברסיטאות שהוזכרו ישירות או בעקיפין נמצאות דיוק, צפון קרוליינה, קנטאקי, מישיגן סטייט, טקסס, אלבמה, לואיזיאנה סטייט, מרילנד, צפון קרוליינה סטייט, סיטון הול, וושינגטון ודרום קליפורניה. ברשימות של דוקינס לגבי דרישה להחזרי כספים הוזכרו האוניברסיטאות קלמזון, קנזאס, לואיוויל, מישיגן סטייט, דרום קרוליינה, טקסס, דרום קליפורניה, יוטה, וויצ'ינה סטייט ואקסבייר. ברשימות של דוקינס נמצאו רישומי פגישות עם שחקנים או בני משפחה שלהם מאוניברסיטאות כמו וירג'יניה (מדורגת ראשונה), דיוק, צפון קרוליינה (האלופה), אלבמה, נוטרדאם, איווה סטייט, ואנדרבילט וקרייטון. החשדות נעות בין תשלומים למגויסים ועד לפגישות לא חוקיות.

על פי החשד, סוכנות השחקנים ASM ובראשם המייסד אנדי מילר והסוכן כריסטיאן דוקינס, נפגשו עם שחקנים בצורה לא חוקית או שילמו להם כסף כדי שיתחייבו לשחק באוניברסיטאות מסוימות , צילום: איי אף פי על פי החשד, סוכנות השחקנים ASM ובראשם המייסד אנדי מילר והסוכן כריסטיאן דוקינס, נפגשו עם שחקנים בצורה לא חוקית או שילמו להם כסף כדי שיתחייבו לשחק באוניברסיטאות מסוימות | צילום: איי אף פי על פי החשד, סוכנות השחקנים ASM ובראשם המייסד אנדי מילר והסוכן כריסטיאן דוקינס, נפגשו עם שחקנים בצורה לא חוקית או שילמו להם כסף כדי שיתחייבו לשחק באוניברסיטאות מסוימות , צילום: איי אף פי

עולם כמנהגו נוהג

רק שפרמידה הפוכה או חשדות על כמה תשלומים מהצד לא יעצרו את מכונת הכסף המשומנת. וירג'יניה, קנזאס ואקסבייר שהוזכרו בפרשה מדורגות ראשונות בטורניר. מישיגן סטייט שסופגת מכל כיוון, מדורגת שלישית. האלופה צפון קרוליינה והיריבה המרה דיוק בדירוג השני. אריזונה, וויצ'יטה סטייט, טקסס, אלבמה, אובורן, סיטון הול, כולן לקחו חלק בטורניר. לואיוויל בעידן של אחרי פיטינו אמנם לא הצליחה להעפיל, אבל קיבלה דירוג גבוה בטורניר ה־NIT המשני. מה לגבי השחקנים? אייטון סומן כשחקן הטוב ביותר במכללות. לא שזה עזר לאריזונה שהודחה על ידי בפאלו הצנועה.

יש שיח בתקשורת האמריקנית לגבי מצב כדורסל המכללות ושינוי השיטה, אבל יותר מידי תאגידים מרוויחים מהעסק כדי להרעיד את אמות הסיפין של השיטה. דייויד רובינסון, שנחשב לא רק מגדולי הסנטרים שידע המשחק אלא לסוג של מגדלור של יושר, הצטרף לצוות שבוחן את כדורסל המכללות. בראיון שערך עם ESPN הוא נזהר מאוד לגבי כל מילה שאמר. כך שלמרות הביקורת, השיירה עוברת והמהפכות יחכו. להפך, זה הזמן שבו חוזרות הפרסומות המשעשעות של סמואל ג'קסון. זה הזמן למלא את הבראקט. זה הזמן למדורת שבט.

גם לאירוח המשחקים יש השפעה כלכלית. כל קבוצה מגיעה עם צוות לוגיסטי מסייע, תזמורת, קבוצות עידוד וסטודנטים שבאים לתמוך. המשחקים מחולקים לשני סשנים של הצגות כפולות. כל עיר שמארחת שלב זוכה להכנסות אדירות. הפיינל פור יערך בסן אנטוניו ועל פי חברת האשראי WalletHub, תקבל הכנסה של כ-135 מיליון דולר מהאירוע.

הדרמה, האינטנסיביות של המשחקים, כמות ההפתעות, חוסר הניסיון של השחקנים ושיטת הנוק-אאוט כשאין אפשרות לתקן, הופכים את הטורניר לאטרקטיבי במיוחד. על פי הNCAA, באתר שלהם, של CBS, ESPN, יאהו ובליצ'ר רפורט, מולאו עשרות מיליוני בראקטים. ב2017 כ70 מיליון בראקטים מולו. הסיכוי לבראקט מושלם עומד על בערך 1 ל-9.2 טריליון. בסיבוב הראשון השנה נפל דבר, כשאוניברסיטת מרילנד בולטימור קאונטי (UMBC) הדיחה את המדורגת ראשונה וירג'יניה בסיבוב הראשון. כמובן שעוד לפני שהסתיימו כל המשחקים בסיבוב, כבר לא נותר בראקט אחד מושלם. בסופי השבוע הקרובים, הסטודנטים בפרונט. מעודדות, תזמורות, קמעות משעשעים שרוקדים מייקל ג'קסון וקליעות עם הבאזר. הרבה מאוד אנשים גוזרים קופון על הטורניר ואמריקה מברכת על זה. כל עוד לא מדובר באנשים האלה במכנסיים הקצרים והגופיות שמשחקים הכדורסל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות