אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד במספנות ישראל: היו"ר סמי קצב נחקר ושוחרר למעצר בית צילום: צביקה טישלר

פרשת השוחד במספנות ישראל: היו"ר סמי קצב נחקר ושוחרר למעצר בית

קצב נחקר אתמול בחשד למתן שוחד לאיש ציבור זר; במסגרת הפרשה נבדק חשד כי בכירים במספנות היו מעורבים בשוחד בתמורה לקידום עסקאות למכירת ספינות משמר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בניגריה

21.03.2018, 11:21 | תומר גנון

יו"ר מספנות ישראל ומבעלי השליטה בחברה, איש העסקים סמי קצב, נחקר אתמול בחשד לביצוע עבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר. כך דיווחה הבוקר (ד') החברה למשקיעים. קצב נשלח למעצר בית עד מחר (חמישי) בצהריים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי החשד בחקירה, בכירים במספנות ישראל היו מעורבים במתן שוחד לעובדי ציבור זרים, בתמורה לקידום עסקאות למכירת ספינות משמר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בניגריה. את החקירה מנהלות היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים, שפשטו ביום ראשון על משרדי מספנות ישראל והחרימו מסמכים. סמנכ"ל השיווק של החברה, עודד ברייר, נעצר ושוחרר למעצר בית. כמו כן נעצר סוחר הנשק ששימש כמתווך בעסקאות.

היקף העסקאות למכירת כלי השייט שנחקרות עומד על כ-21 מיליון דולר. מתוך סכום זה שילמה מספנות ישראל לסוחר הנשק הישראלי שנעצר עמלה בגובה של 7%, וזאת במסגרת חוזה תיווך בין הצדדים. כלומר, המתווך גזר קופן של כ-1.5 מיליון דולר מהעסקאות. לפי החשד של המשטרה ורשות המסים, חלק מהכספים שקיבל המתווך כעמלה, שימשו אותו לתשלום שוחד לפקידי ממשל בניגריה כדי שיאשרו את העסקה.

מספנות ישראל מוחזקת בידי שלומי ופוגל ומשפחת שמלצר (50%), סמי קצב (25%) וקבוצת גולד (25%). החברה הוקמה ב־1959 וממוקמת בשטחו הצפוני של נמל חיפה. במהלך 2017 חתמה החברה על שתי עסקאות שונות לאספקת כלי שיט למדינות באמריקה הלטינית ולקפריסין. מדובר בספינות שמצוידות בין השאר במערכות אופטיקה, רדאר ונשק מתוצרת ישראל. לפני כשבועיים דיווחה החברה על מכירת כלי שיט למדינה מאפריקה כאשר לפי הדיווח התמורה שתקבל תעמוד על כ-140 מיליון שקל.  

סמי קצב, צילום: צביקה טישלר סמי קצב | צילום: צביקה טישלר סמי קצב, צילום: צביקה טישלר

קצב (71) הוא נצר למשפחה ממוצא עירקי שנולד וגדל באיראן עד גיל 16. הוא התחיל את דרכו בתעשייה הביטחונית עוד בשירותו הצבאי כקצין ומפקד סוללה בחיל התותחנים. לאחר שסיים את השירות בצה"ל הוא יצא לאיראן בשליחות חברת סולתם, שעסקה אז במכירת מערכות ארטילריות. במסגרת הפעילות שלו באיראן קידם קצב את פעילות סולתם ותעש מול המשטר האיראני, והיה האחראי להוצאתן אל הפועל של עסקאות יצוא. כך צבר ניסיון וקשרים בתחום התעשיות הביטחוניות.

ממספנות ישראל נמסר: "קצב הינו איש עסקים מכובד שתרם ותורם רבות למשק הישראלי. החברות שבבעלותו מעסיקות אלפי עובדים הפועלות על פי סטנדרטיים אתיים מחמירים ותכניות ציות ספציפיות בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים מובילים.

קצב ענה לכל שאלות החוקרים והוא בטוח כי בתום החקירה יתברר כי הוא התנהל ומתנהל בצורה חוקית, תקינה וראויה".

קצב מיוצג על ידי עו"ד ז'ק חן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה