אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במזרחי טפחות מציעים להגביל את כהונת היו"ר ל-10 שנים

בלעדי לכלכליסט

במזרחי טפחות מציעים להגביל את כהונת היו"ר ל-10 שנים

מהלך זה של הגבלת כהונת היו"רים במערכת הבנקאית הוא חלק מסט של דרישות שהציבה המפקחת על הבנקים בסוף 2016. משה וידמן משמש כיו"ר דירקטוריון מזרחי טפחות מדצמבר 2012, כך שאם בנק ישראל יאשר את ההצעה, הוא צפוי לסיים את כהונתו בסוף 2022

22.03.2018, 14:06 | רעות שפיגלמן

מזרחי טפחות שלח לאחרונה הצעה לבנק ישראל להגביל ל-10 שנים את התקופה לכהונת תפקיד היו"ר, כך נודע ל"כלכליסט". אם בנק ישראל יאשר את ההצעה, יו"ר מזרחי טפחות, משה וידמן, שמשמש בתפקיד מאז דצמבר 2012 יסיים את כהונתו בסוף 2022.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם הראשונה במערכת הבנקאית בה כהונתו של יו"ר בבנק עם גרעין שליטה תהיה לתקופה מוגבלת. כיום ישנה הגבלה כזו בבנקים ללא גרעין שליטה, הרלוונטית לבנק לאומי ודיסקונט - עם משך כהונה מוגבל לשלוש קדנציות בנות 3 שנים כל אחת, כלומר 9 שנים בסך הכל. אם נשווה את זה למדיניות שהציע מזרחי טפחות בנושא ישנו הבדל של שנה אחת בפרק הכהונה המקסימלי, וסביר כי הבנק יקבל לכך אישור מכיוון שזהו פרק זמן שחורג בשנה אחת בלבד בהשוואה למותר בבנק ללא גרעין שליטה.

יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן, צילום: ענר גרין יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן | צילום: ענר גרין יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן, צילום: ענר גרין

לצד מזרחי טפחות, בבנק הבינלאומי גם שלחו לבנק ישראל את המדיניות שלהם בנושא אולם בשלב זה לא ידוע מהו פרק הזמן שהבנק מציע. כיום התפקיד מאוייש על ידי אירית איזקסון, שנמצאת בו כשנה אחת. היא נכנסה לתפקיד בסוף 2016 כאשר החליפה את רוני חזקיהו שמונה לחשב הכללי באוצר.

בבנק הפועלים טרם התקבלה החלטת דירקטוריון בנושא והבנק נדרש לשלוח את הצעתו לבנק ישראל עד סוף החודש. בפועלים בדומה לבנק הבינלאומי, עודד ערן הוא גם כן טרי יחסית בתפקיד, מתחילת 2017 כאשר החליף את קודמו בתפקיד, יאיר סרוסי. 

בבנק אגוד, בשל עסקת המיזוג האפשרית עם מזרחי טפחות, עצרו בשלב זה את הטיפול בנושא, באישורו של בנק ישראל. באגוד, בניגוד לבנק הבינלאומי ולבנק הפועלים, היו"ר הנוכחי זאב אבלס, ותיק מאוד בתפקידו והוא ממלא אותו משנת 1999. בתרחיש שבו העסקה לא תצא אל הפועל ייתכן מצב שבו אבלס יאלץ לסיים תפקידו בהתרעה קצרה יחסית משום הוותק שלו. יש לציין כי ככל שעסקת המיזוג תאושר הרי שגם במצב כזה ישנו כפל תפקידים.

בנק י-ם בדומה למזרחי טפחות שלח הצעה של עשר שנות כהונה גם כן. היו"ר בבנק, זאב נהרי, מכהן בתפקידו מספטמבר 2015 וככל שההצעה תאושר הוא יוכל לכהן עד 2025.

מהלך זה של הגבלת כהונת היו"רים במערכת הבנקאית הוא חלק מסט של דרישות חדשות שהציבה המפקחת על הבנקים בסוף 2016. לצד הגבלת הכהונה, שינויים נוספים התייחסו גם להרכב הדירקטויריון עצמו. כך למשל מספר חברי הדירקטוריון המקסימלי יעמוד על 10 במקום 15, קיומה של ועדת התגמול איננו חובה לאור חוק הגבלת השכר ופעילותה יכולה בבנק להיעשות תחת ועדת הביקורת, בנוסף, הוחמרה הדרישה להרכב הדירקטוריון כך שעל שליש מחברי הדירקטוריון נדרשים להיות 'בעלי ניסיון בנקאי' במקום 20% קודם לכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות