אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד המדינה עדי שלג: "הפוליגרף מוכיח שאיתי שטרום ביקש שאריץ את מניית אי.די.בי" צילום: ישראל הדרי, אוראל כהן

עד המדינה עדי שלג: "הפוליגרף מוכיח שאיתי שטרום ביקש שאריץ את מניית אי.די.בי"

לקראת הדיון בערעור של נוחי דנקנר ואיתי שטרום בעליון, עדי שלג משיב מלחמה בתביעה אזרחית שהגיש נגדו שטרום; חוות דעת פרטית שצירף עד המדינה לתצהירו קובעת: "מהממצאים עולה שהנבדק נפגש עם שטרום, שהנחה אותו לבצע פעילות במניית אי.די.בי"

10.04.2018, 08:45 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

בעוד כשבועיים ידון בית המשפט העליון בערעור שהגישו מי שהיה בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי אחזקות נוחי דנקנר ובנקאי ההשקעות איתי שטרום על הרשעתם בהרצת מניות החברה ב־2012. ההרשעה הובילה להטלת עונשי מאסר של שנתיים על דנקנר ושנה על שטרום.

קראו עוד בכלכליסט

אך בינתיים, רחוק מהדיונים הדרמטיים בעליון, מתנהל בבית משפט השלום בת"א הליך משפטי נוסף שנוגע לפרשה: תביעה אזרחית שבה נשמע גם קולו של עד המדינה עדי שלג.

שלג, סוחר מניות בעבר, היה שותפו של שטרום, ולפי הכרעת הדין עדותו חיזקה את הראיות שהובילו להרשעה. לאחר המשפט, באוגוסט האחרון, הגיש שטרום נגד שלג תביעת פיצויים על 185 אלף שקל, בטענה שרימה אותו במסגרת עבודתם המשותפת. לטענתו, בשלושת ימי הפעילות במניית אי.די.בי בפברואר 2012, שהובילו להרשעתו, שלג ביצע גם עסקאות מתואמות מול חשבונות של אשתו מאיה שלג בהיקף של 30% מהמסחר. כלומר, שטרום טוען ששלג רימה אותו מאחורי גבו.

עדי שלג, צילום: שאול גולן עדי שלג | צילום: שאול גולן עדי שלג, צילום: שאול גולן

שלג, שלטענת שטרום ודנקנר בערעוריהם לעליון שיקר בעדותו ברשות ני"ע ובביהמ"ש כדי להפלילם, משיב מלחמה. בתצהיר ובראיות נוספות שהגיש אתמול לבית המשפט, הוא טוען כי מדובר בתביעה שהוגשה "באופן ציני וממניעים זרים, בין היתר על מנת לנסות לחבל שלא כדין בהליך פלילי התלוי ועומד בערעור, ובו הורשעו שטרום והחברה שבראשה הוא עומד".

לתגובה שהוגשה מטעם שלג, לאור דרישה של שטרום למסמכים שונים, צורפו תצהיר שלו ובדיקת פוליגרף עצמאית שערך במכון שגיא, ובה נמצא דובר אמת. זאת לגבי עובדה מהותית שעלתה במשפט הפלילי: פגישה שלפי הכרעת הדין התקיימה בינו לבין שטרום ב־21 בפברואר 2012. לגרסת שלג, כפי שגם עלתה בהליך הפלילי בבית המשפט המחוזי בת"א, בפגישה הזו, שהתקיימה מתחת למשרדם בהרצליה, ביקש ממנו שטרום להריץ את מניית אי.די.בי.

שטרום הכחיש את הדברים. איכון הטלפון הסלולרי שלו במסגרת המשפט הראה שהמכשיר לא היה באותו יום במשרד או בסביבתו. שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א חאלד כבוב כתב בהכרעת הדין בהקשר זה כי "התביעה בסיכומיה לא העלתה את הטיעון שייתכן ששטרום נכח במשרדי החברה כאשר המכשיר הסלולרי לא היה ברשותו, אף שמדובר בראיה בקשר למיקום המכשיר ולא בהקשר למיקומו של שטרום. לכן, אינני מתייחס לאפשרות זאת".

איתי שטרום, צילום: אוראל כהן איתי שטרום | צילום: אוראל כהן איתי שטרום, צילום: אוראל כהן

לפי בדיקת הפוליגרף של שלג, הוא נשאל אם אכן נפגש באותו תאריך עם שטרום, ואם התבקש להריץ את המניה. כאמור, תוצאות הבדיקה מאפריל 2015 מראות כי שלג נמצא "דובר אמת באופן מובהק".

בבדיקה נשאל שלג אם נפגש עם שטרום בשעות 11:00–12:00 בבוקר ה־21 בפברואר 2012 במשרדי ISP (החברה בבעלות שטרום בהרצליה), ואם בפגישה פנים אל פנים עם איתי שטרום "הוא הנחה אותך לבצע פעילות במניית אי.די.בי". שלג השיב על שתי השאלות בחיוב. ממצאי הבדיקה הראו כי "הנבדק הגיב בתגובות המעידות על אמירת אמת בשאלות הרלבנטיות דלעיל". בודק הפוליגרף, נתי שגיא, סיכם את חוות הדעת בכך ש"מהממצאים עולה כי הנבדק נפגש עם שטרום, שהנחה אותו לבצע פעילות במניית אי.די.בי".

כאמור, שלג טוען שהתביעה של שטרום היא ניסיון התעמרות בו, משום שחתם על הסכם עד מדינה. "תובענה זו אינה אלא ניסיון פסול מטעם שטרום להשפיע לרעה על ההליך הפלילי", כותב שלג בתצהיר שהגיש לביהמ"ש. "זאת באמצעות ניסיון להכפיש אותי, מי ששימש כעד מדינה בהליך הפלילי, באופן חסר בסיס ואולי אף מתוך ניסיון 'לזהם' את ההליך הפלילי כולו. בין היתר באמצעות שימוש מגמתי ומטעה בחלקיקי ראיות מתוך ההליך הפלילי וב'ציטוטים' חלקיים למשעי מתוך הכרעת הדין".

כך, למשל, מתייחס שלג בתצהירו לתביעה שהגיש נגדו שטרום ובה הוא תואר כ"עד לא אמין". שלג כותב כי שטרום ציטט חצאי משפטים מהכרעת הדין של השופט כבוב, בניסיון להציג אותו באורח שלילי כבלתי מהימן. בהמשך המשפט כתב כבוב בהכרעת הדין כי עד המדינה הותיר עליו "רושם חיובי כעד אמין" וכן ש"גרסתו נותרה עקבית וברורה". לעומת זאת, כך בתצהירו, מי שגרסתו כונתה בהכרעת הדין, "מעליבה", "הזויה", ו"מופרכת" היה דווקא שטרום. "ללמדך שהתביעה מנסה להציג בפני בית המשפט אותי כמי שהותיר רושם של אדם בלתי מהימן, בעוד שבפועל הוכח ההיפך הגמור", כתב שלג.

"זמן רב אחרי העדות והכרעת הדין באי.די.בי", סיפרו באחרונה מקורבים לשלג ל"כלכליסט", "עדי עבר תקופה קשה מאוד, שהתבטאה במשבר אישי ומשפחתי, ובעקבותיו סבל כחודשיים מבעיית התמכרות לסמים. תוך זמן קצר מאוד, ולמען ילדיו וסביבתו, החליט לפנות מיוזמתו לטיפול פרטי. המשבר והטיפול בהתמכרות הסתיימו תוך שבועות ספורים, הרבה בזכות חברים ובני משפחה תומכים. המשבר הוא אישי ופרטי, ולצערו, רק בשל היותו עד מדינה, רגעיה הקשים של משפחתו נחשפים קבל עם ועדה, תוך פגיעה בילדיו הרכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות