אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המתקפה המשולשת: טילי שיוט על מתקני נשק כימי צילום: איי פי

המתקפה המשולשת: טילי שיוט על מתקני נשק כימי

ארה"ב, בריטניה וצרפת ירו יותר מ-100 טילים ב"מכה חד-פעמית" על שלושה יעדים, בדמשק וחומס. סוריה: "נהרסו מעבדה ומרכז לימודי, טילים יורטו". אלו המטרות שהותקפו בטומהוק ובטילי שיוט ממפציצי B-1 וממטוסי קרב. פוטין: "הפרה של החוק הבינלאומי"

14.04.2018, 11:09 | ynet

נשיא ארצות הברית, ראש ממשלת בריטניה ונשיא צרפת הורו - ובמשך כרבע שעה הותקפו הלילה בסוריה מטרות הקשורות לנשק כימי. טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר ביצעו את המתקפה הנקודתית לפנות בוקר (שבת) נגד משטרו של בשאר אסד. האמריקאים הבהירו כי היא נרחבת יותר מהמתקפה אשתקד. לפי צבא סוריה שוגרו כ-110 טילים ולטענת המשטר, כמו גם לטענת רוסיה, "רובם יורטו".

 

מטעם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נמסר הבוקר כי המתקפה היא "הפרה של החוק הבינלאומי", ש"תחריף את האסון ההומניטרי בסוריה". בקרמלין גם קראו לכינוס דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם. "רוסיה מגנה בצורה החריפה ביותר את התקיפה בסוריה, שבה חיילים רוסים עוזרים לממשלה הלגיטימית במאבקה בטרור", נמסר בהודעה. מוסקבה, שבשאר אסד הוא בן חסותה, הבהירה כי לפעולות של ארה"ב, בריטניה וצרפת יהיו השלכות. "האזהרות שלנו לא נשמעו. מאיימים עלינו, ולהעליב את נשיא רוסיה זה דבר בלתי מתקבל על הדעת", הודיע מוקדם יותר שגריר רוסיה בוושינגטון.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

שני גורמי ביטחון אמריקאיים אמרו ל-CNN כי בתקיפה השתתפו מפציצי B-1. הם כנראה שיגרו טילי שיוט, שאותם ניתן לשגר ממרחק רב, מחוץ לטווח ההגנה האווירית הסורית. בנוסף, לפחות אוניית מלחמה אמריקאית אחת שמוצבת בים סוף נטלה חלק במתקפה בסוריה

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

לפי הפנטגון, אחד היעדים שהותקפו הוא מרכז מחקר באזור דמשק המתואר כמרכז סורי למחקר, פיתוח, ייצור ובחינת נשק כימי וביולוגי. סוכנות הידיעות הסורית אישרה שמדובר במרכז המחקר "בארזה".

הסורים אמרו כי כמה טילים פגעו באותו מרכז מחקר וטענו כי "נהרס מבנה שבו נמצאים מרכז לימודי ומעבדות מדעיות". בעבר דווח כי במרכז זה מתקינים נשק כימי על טילים ארוכי טווח וארטילריה.

התקיפה בסוריה יותר מ-100 טילי שיוט שוגרו ממטוסים וספינות שבוע לאחר הטבח הכימי: טראמפ הודיע על מתקפה שמכוונת נגד יכולותיו הכימיות של אסד. "מכוני מחקר" הופצצו, המשטר הסורי טוען ש"הכיל" את המתקפה ויירט טילים. תגובה רוסית חריפה: "עלבון לפוטין, יהיו השלכות". הצרפתים: "הרוסים עודכנו מראש" שירות כלכליסט ו-ynet, 6 תגובותלכתבה המלאה

האמריקאים אמרו כי המטרה השנייה הייתה אתר ממערב לחומס שבו מאוחסן נשק כימי, כולל גז סארין. היעד השלישי, גם הוא ליד חומס, הוא מרכז שליטה מרכזי שבו מאוחסן גם כן נשק כימי. סוכנות הידיעות הרשמית הסורית אישרה כי מחסני הצבא הסורי בחומס הותקפו וטענה כי הטילים שכוונו לעבר הבסיס באזור הוסטו ממסלולם וגרמו לפציעתם של שלושה אזרחים.

אחד מיעדים אלו באזור חומס הותקף על ידי הבריטים, לאחר האישור לתקיפה שהעניקה ראש הממשלה תרזה מיי. ארבעה מטוסי טורנדו של חיל האוויר הבריטי המריאו מבסיס אקרוטירי בקפריסין ותקפו מטרות של המשטר הסורי המקושרות לייצור ולשימוש בנשק כימי.

משרד ההגנה הבריטי אישר כי מהמטוסים נורו טילי שיוט "סטורם שאדו" לעבר המתקן הצבאי - לשעבר בסיס טילים - כ-25 ק"מ מערבית לחומס. "כל הצוותים שבו בשלום", נמסר מלונדון. גם הצרפתים השתתפו בתקיפה, בעקבות האישור שנתן הנשיא עמנואל מקרון.

בציוץ מארמון האליזה נראו מטוסי קרב צרפתיים ממריאים לתקיפה. לפי הודעת משרד ההגנה בפריז, מטוסי קרב מסוג ראפאל ומיראז' השתתפו בתקיפה, לצד ארבע ספינות קרב. גורם בלשכת הנשיאות של צרפת מסר כי הצבא מוכן לתקיפה חוזרת בכל רגע.

בסך הכול ארצות הברית ובעלות בריתה שיגרו יותר מ-100 טילים על סוריה הלילה במה שכונה "מכה חד-פעמית", שהפנטגון אמר כי נעשתה לאחר שהתקבלו עדויות חותכות לכך שנשיא סוריה אסד הוא האחראי לטבח הכימי בדומא. "אסד הוא מפלצת, המטרה היא הרתעה", אמר הנשיא דונלד טראמפ בנאומו. 

טראמפ בנאומו הלילה, צילום: איי אף פי טראמפ בנאומו הלילה | צילום: איי אף פי טראמפ בנאומו הלילה, צילום: איי אף פי

שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס ורמטכ"ל צבא ארצות הברית ג'וזף דנפורד אמרו כי שלושה מתקני נשק כימי מרכזיים הותקפו בטילים הן מהים והן ממטוסים. לא נמסר כמה טילים פגעו במטרות.

מאטיס ודנפורד הודו כי התקיפה נועדה להפחית את יכולות הנשק הכימי של סוריה מבלי להרוג אזרחים או לוחמים זרים בסוריה, במיוחד רוסים. "נמנענו במיוחד משלושה אתרים כדי להקטין את הסיכון שכוחות רוסיים יהיו מעורבים", אמר דנפורד וציין כי הצבא האמריקאי עדכן את הרוסים על אודות המרחב האווירי שבו יהיה שימוש בתקיפה, אך לא הודיע להם מראש.

הממשל הסורי ובעלי בריתו אמרו כי הצליחו להכיל את המתקפה בהובלת ארצות הברית וציינו כי היעדים שהותקפו פונו לפני כמה ימים הודות לאזהרה מרוסיה. בכיר בכוחות התומכים בדמשק טען כי רק 30 טילים שוגרו במתקפה, וכשליש מהם יורטו: "הייתה לנו התרעה מוקדמת בנוגע לתקיפה מהרוסים, וכל בסיסי הצבא פונו לפני כמה ימים".

בסוריה הוסיפו כי "טילי התוקפנות המשולשת לא השיגו את מטרותיהם, זאת בשל יירוטם על-ידי מערכות ההגנה האווירית, הריסתם והסטתם ממסלולם". ברוסיה הגיבו בחריפות ואמרו: "מאיימים עלינו, ויהיו לכך השלכות. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר בלתי מתקבל על הדעת".

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם טוען כי שלוש שלוחות של מרכזי המחקר CERC ("סרס", המוכר כ"רפאל הסורי") הותקפו הלילה - בדמשק (בארזה), בפרבריה ובחומס. בהודעה מטעם הארגון נמסר שיעדי התקיפות היו מתקנים של צבא אסד. לפי דיווחים רשמיים בסוריה, פרט לתקיפת מרכז בארזה, הותקף גם הבסיס הצבאי באל-כיסווה, שם נטען כי יורטו 13 טילים ששוגרו לעברו.

גורם מהמורדים הסורים באזור קלמון אמר כי לוחמיו דיווחו על מתקפה ליד העיירה א-רואייבה וכן ליד שדה התעופה דומייר. שדה תעופה זה הוא המקום שממנו על פי ההערכות המריאו המסוקים שביצעו את הטבח הכימי בדומא. בנוסף, ככל הנראה הוא משמש לאחסון דלק לטילים בליסטיים ואולי גם לנשק כימי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות