אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיעור המשקיעים בדירות בשפל של 15 שנה: פחות מ-13% מכלל רוכשי הדירות צילום: דוד הכהן

שיעור המשקיעים בדירות בשפל של 15 שנה: פחות מ-13% מכלל רוכשי הדירות

מסקירת הכלכלן הראשי באוצר יואל נוה עולה כי בפברואר עמד מספר העסקאות שבוצעו על ידי רוכשי הדירות להשקעה על כ-1,100 דירות מתוך סך של כ-8,700 עסקות. עוד עולה כי חלה ירידה של 12% ברכישת דירות בפברואר

15.04.2018, 16:03 | ענת דניאלי

סקירה של ענף הנדל"ן למגורים, שפרסם היום (א') הכלכלן הראשי במשרד האוצר מעלה כי ההאטה בשוק הדירות למגורים נמשכת, בהובלת רוכשי הדירות להשקעה שמספרם ממשיך לרדת, ובפברואר הגיע לשפל היסטורי. בפברואר עמד מספר העסקאות שבוצעו על ידי רוכשי הדירות להשקעה על כ-1,100 דירות מתוך סך של כ-8,700 עסקות, ובסך הכל הגיע שיעורם ל-12.7% בלבד. מדובר בשפל היסטורי, כאשר רק בחודש אפריל 2003 היה שיעור המשקיעים דומה, ועמד על 12.8%.

בחודש פברואר סך העסקאות עמד על 8,700 דירות, מזה 1,100 במסגרת "מחיר למשתכן". בהשוואה לפברואר אשתקד ירד מספר העסקאות במחירי השוק החופשי בשיעור של 12%, כך עולה מהסקירה השבועית שפרסם נוה. נוה כתב בפתח הסקירה כפי שמציין כבר תקופה: "בחודש פברואר נמשך הקפאון בשוק הנדל"ן".

קראו עוד בכלכליסט

מהנתונים עולה כי 7,600 דירות בלבד נרכשו במחירי שוק חופשי. עוד צוין כי גם בהכללת הכמות הגבוהה של הרכישות במסגרת "מחיר למשתכן", אשר הגיעה בחודש פברואר האחרון לשיא של 1,100 דירות, נרשמה ירידה בסך העסקאות, הן בהשוואה לחודש הקודם (ירידה של 4%) והן בהשוואה לפברואר אשתקד (ירידה של 2%), במהלכו נרכשו כ-200 דירות בלבד במסגרת "מחיר למשתכן".

יציאת המשקיעים משוק הנדל"ן נמשכת

מי שהובילו את הירידה במספר העסקאות בחודש פברואר היו המשקיעים. על פי הנתונים, סך הדירות שרכשו בחודש פברואר עמד על 1,100 דירות בלבד - ירידה חדה של 29% בהשוואה לחודש הקודם, כמו גם בהשוואה לפברואר אשתקד. כשיעור מסך העסקאות ירד משקל המשקיעים לרמת שפל היסטורי של 13%. הירידה החדה ברכישות המשקיעים הקיפה את כל האזורים כאשר באזור נתניה ובאזור ת"א שיעורי הירידה חריגים במיוחד (ירידה של 70% ו-50%, בהתאמה, בהשוואה לחודש המקביל).

משפרי דיור יצטרכו למכור את הדירות בקרוב כדי לא לשלם מס משקיעים

רכישות משפרי הדיור רשמו אף הן ירידה חדה בחודש פברואר. סך רכישות אלו עמד על 2,800 דירות בלבד - ירידה של 17% בהשוואה לחודש הקודם וירידה של 20% בהשוואה לפברואר אשתקד. מאז פברואר 2017 נרשמת ירידה רצופה במספר הדירות הנרכשות ע"י משפרי הדיור (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה הקודמת, למעט חודש אוקטובר האחרון, על רקע עיתוי שונה של חגי תשרי). בפילוח גיאוגרפי בולט אזור רחובות עם ירידה של 25% ברכישות משפרי הדיור בהשוואה לחודש הקודם ושיעור ירידה דומה בהשוואה לפברואר אשתקד. סך הדירות שרכשו משפרי הדיור באזור זה בחודש פברואר עמד על 450 בלבד, אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו באזור זה בשנים האחרונות.

נוה ציין כי, "בשל הקושי של משפרי דיור למכור את דירתם הקודמת על רקע הקפאון בשוק, מצטמצמת התופעה של רכישת 'דירה בהמתנה' (דירות שטרם נמכרו ע"י משפר הדיור אע"פ שכבר רכש דירה חלופית, ע"ד) שהייתה אופיינית לתקופות בהן נרשמו עליות מחירים חדות בשוק". כך שב"מלאי" הדירות בהמתנה הצטברו כ-13 אלף דירות, למעלה ממחציתן יצטרכו להימכר השנה על מנת שבעליהן לא ימוסו כמשקיעים.

בהשוואה לנתון האחרון של דירות בהמתנה, שהיה מעודכן לתחילת אוגוסט 2017, עלה מלאי הדירות בהמתנה בשיעור של 22%. עם זאת בהשוואה לפברואר אשתקד ירד המלאי בשיעור 2%, כאשר עדיין מדובר ברמה נמוכה בהשוואה לעשור האחרון, מאז החל גל עליות המחירים.

בסקירה הוסבר כי הגידול במלאי הדירות בהמתנה מאז אוגוסט האחרון מוסבר בעיקר בהתעצמות הירידה בסך העסקאות בשוק, "המביא לירידה בקצב בו יוצאות הדירות מ'מלאי' זה. עניין זה מוצא ביטוי בין היתר בהתארכות משך הזמן בו עמדה דירה "על המדף" עד למכירתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
כחלון לא מבין איזה נזק נגרם למדינה
המשקעים היהודים ברחו עם הכסף למדינות אחרות למזרח אירופה וארצות הברית במקום לפתח ולבנות כמה שיותר השוק רדום וגם המחירים לא יורדים שלא בונים והתכנית מחיר למשתכן לא מתרוממת חשיבה צרה של משרד האוצר. בשוק חופשי לא צריך מחיר משתכן יש לסבסד את הזוגות הצעירים ברכישה כספית ומי שעובר לצפון או הדרום לסבסד בסכום גבוהה יותר לא צריך להיות חכם מדי וכל תוכנית גורמת נזק למשק ולחברה
אבי  |  16.04.18
לכל התגובות