אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההמצאה הגדולה ביותר מאז המכולות": האם הבלוקצ'יין תחולל מהפכה בתחום הספנות? צילום: Southern Cross Maritim

"ההמצאה הגדולה ביותר מאז המכולות": האם הבלוקצ'יין תחולל מהפכה בתחום הספנות?

למרות המהפכה הטכנולוגית, בענף הספנות עדיין משתמשים במסמכי נייר; כעת, חברות הפועלות בתחום מבקשות לשדרג את רשת הלוגיסטיקה המורכבת ביותר בעולם

19.04.2018, 21:02 | שירות כלכליסט

הגלובליזציה הביאה איתה את מערכות המסחר המתקדמות ביותר שהעולם ראה, עם הספינות הגדולות והמהירות ביותר, נמלים ענקיים שמופעלים ע"י רובוטים, ומאגרי מידע ממוחשבים עצומים שעוקבים אחר המטענים. אבל הכל עדיין מגובה במיליונים על מיליונים של מסמכי נייר.

קראו עוד בכלכליסט

השריד האחרון הזה מהמאה ה-19 עומד כעת להיעלם גם הוא. חברת הספנות מארסק וחברות נוספות חברו לחברות טכנולוגיה כדי לשדרג את רשת הלוגיסטיקה המורכבת ביותר בעולם.

היעד הוא מהפכה במסחר העולמי שלא נראתה מאז המעבר למכולות סטנדרטיות בשנות ה-60 - שינוי שזירז מאוד את תהליכי הגלובליזציה.

מכולות של מארסק, צילום: בלומברג מכולות של מארסק | צילום: בלומברג מכולות של מארסק, צילום: בלומברג

אך המיזם הזה גדול כמו התהפוכות שהוא עשוי לגרום. כדי שזה יעבוד, עשרות קווי ספנות ואלפי עסקים תומכים ברחבי העולם, כולל יצרנים, בנקים, חברות ביטוח, ברוקרים ורשויות נמלים, יצטרכו למצוא פרוטוקול שישלב את כל המערכות החדשות לכדי פלטפורמה אחת עצומה.

אם זה יצליח, התיעוד שבד"כ לקח ימים ייעשה תוך דקות, ורובו ללא מגע יד אדם. עלויות שינוע מוצרים בין יבשות עשויות לרדת באופן דרמטי, דבר שייתן דחיפה מחודשת להעתקת מקומות ייצור והעברת חומרי גלם לרוחב האוקיינוסים.

"זו תהיה ההמצאה הגדולה ביותר בתעשייה מאז המכולות", אמר ראהול קאפור, אנליסט בבלומברג סינגפור. "זה ייצר יותר שקיפות ויעילות. קווי הספנות מתחילים להשלים את הפער הטכנולוגי".

והמפתח לכך, כמו בתעשיות רבות אחרות, הוא טכנולוגיית בלוקצ'יין, שתאפשר אישרור עסקאות בצורה אוטונומית. אך הרווחים לא יוגבלו רק לתחום הספנות. שיפור התקשורת ושדרוג מעברי גבול באמצעות בלוקצ'יין יוכלו לחולל טריליון דולר נוספים בסחר גלובלי, כך על פי הפורום הכלכלי העולמי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות