אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרווח השיווק הוציא את חברות הדלק למאבק צילום: שאטרסטוק

מרווח השיווק הוציא את חברות הדלק למאבק

בתגובה להודעת משרד האנרגיה, שתגרום לחברות אובדן הכנסה של 4.7 אגורות לליטר בנזין 95 בשרות עצמי, החברות דיווחו על פגיעה צפויה ברווחיות ושוקלות נקיטת צעדים משפטיים

02.05.2018, 08:19 | חזי שטרנליכט

במשרד האנרגיה הוחלט להפחית את מרווח השיווק בתחנות הדלק - וחברות הדלק מיהרו להיכנס למגננה. דור אלון, פז וטן הבורסאיות דיווחו על חשש מפגיעה מהותית המסתמנת בתוצאותיהן הכספיות, שכן מכירת הדלקים אחראית לעיקר הרווח התפעולי שלהן. חלק מהחברות אף שוקלות לנקוט צעדים משפטיים. 

קראו עוד בכלכליסט

המשקיעים לא נבהלו מההודעות: מניות פז ודור אלון ירדו בשיעורים של פחות מחצי אחוז אתמול, ואילו באג"ח של טן לא נרשמו עסקאות עד אחר הצהריים אתמול. קבוצת דלק, המחזיקה בדלק ישראל הפרטית, לא דיווחה עד אתמול על החשש מפגיעה ברווחיות. אולם, המנכ"לית אסתר אלדן העריכה בכנס "כלכליסט" שלשום כי זו צפויה להיות משמעותית.

החברות לא פרסמו הערכות לגבי היקפי הפגיעה בתוצאותיהן כתוצאה מהעדכון הצפוי. לפי המלצות ועדת המחירים במשרד האנרגיה, מרווח השיווק לליטר בנזין אוקטן 95 בשרות עצמי יופחת ב־4.7 אגורות לליטר, ויעמוד על 55.6 אגורות לליטר (לפני מע"מ). מנגד, התוספת על תדלוק בשירות מלא תתייקר באגורה לליטר ותעמוד על 21 אגורות לליטר (כולל מע"מ).

"החברה ממשיכה לבחון את ההשפעות הצפויות על פעילותה כתוצאה מהפחתת מרווח השיווק, תוך בחינת הצעדים האפשריים להקטנתן", ציינו בדור אלון. "אלה כוללים צעדי התייעלות וחיסכון, הקטנת הנחות ללקוחות והפחתת דמי השכירות במתחמי התדלוק". במקביל בוחנת החברה גם צעדים משפטיים בנוגע להפחתת מרווח השיווק.

המכירות של דור אלון ב־2017 הסתכמו ב־3.85 מיליארד שקל (נטו, בניכוי היטלים) - עלייה של 4% ביחס לשנה הקודמת. מתוך זה, מגזר מתחמי התדלוק והמסחר אחראי ל־2.37 מיליארד שקל מהמכירות, שיפור של כ־3.5% ביחס ל־2016. מגזר זה הסב לדור אלון רווח תפעולי של 122.2 מיליון שקל, 71% מהרווח התפעולי - שעמד על 172 מיליון שקל.

בדומה לדור אלון, גם טן מסרה כי היא בוחנת צעדים להקטנת השפעות המהלך. הכנסותיה הסתכמו ב־836 מיליון שקל ב־2017, עלייה של 12% ביחס לשנה הקודמת. הרווח הנקי עמד על 25.8 מיליון שקל, שיפור של 3.4%. הרווח התפעולי שרשמה פז מחטיבת הקמעונאות ומסחר, הכוללת את פעילות תחנות הדלק, הסתכם בששנת 2017 ב־415 מיליון שקל, 62% מהרווח התפעולי שלה.

בדור אלון מיהרו להגיב: "החברה בוחנת צעדים אפשריים להקטנת השפעות הפחתת מרווח השיווק, כולל התייעלות והקטנת הנחות ללקוחות"

תחנת דלק של פז, צילום: שאול גולן תחנת דלק של פז | צילום: שאול גולן תחנת דלק של פז, צילום: שאול גולן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות