אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרני החשמל הפרטיים בניסיון אחרון לביטול הרפורמה בחשמל צילום: עמית שעל, אוהד צויגנברג

יצרני החשמל הפרטיים בניסיון אחרון לביטול הרפורמה בחשמל

פחות משבוע לפני שהרפורמה תאושר סופית, יצרני החשמל הפרטיים מחריפים את המאמצים לבלום אותה. מלבד מכתב המונה את כשליה, הם נעזרים בבכירי המשק כדי לשכנע את השרים להצביע נגד. בינתיים שרי האוצר והאנרגיה אינם מתכוונים לסגת

22.05.2018, 08:14 | ליאור גוטמן

רגע לפני שהרפורמה בחשמל תאושר בממשלה, יצרני החשמל הפרטיים עושים עוד ניסיון לבלום אותה. אתמול (ב') כתבו היצרנים הפרטיים לכמה משרי הממשלה בבקשה לשקול מחדש את אישור המתווה, שהממשלה צפויה להצביע עליו ביום ראשון הקרוב. ככל הידוע, שני השרים המובילים את הרפורמה ‑ שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ ‑ אינם מתכוונים לסגת. לחלופין, היצרנים הציעו לשר שטייניץ עסקה: הסרת התנגדותם לרפורמה תמורת הבטחה של שטייניץ שעד 2030 חברת החשמל תצא לחלוטין מתחום הייצור. שטייניץ לא השיב להצעה.

קראו עוד בכלכליסט

מלבד הפנייה לשרים, היצרנים הפרטיים שיגרו לכמה מהשרים שליחים לא־רשמיים כדי לבקש מהם לא לתמוך ברפורמה ביום ראשון. עם השליחים האלה נמנו בין השאר מקורבים לשרים ואישים בכירים במשק שביקשו להישאר מאחורי הקלעים.

לטענת יצרי החשמל הפרטיים, שכבר שולטים בכשליש מייצור החשמל בישראל, אין הצדקה ל"סוכריה" שתינתן לחברת החשמל במסגרת הרפורמה בדמות האפשרות להקים בחדרה 2 יחידות גז חדשות בתמורה לסגירת 4 יחידות פחמיות. שנית, טוענים היצרנים הפרטיים, הרפורמה אינה מטפלת כלל בהשקעה האדירה שנחוצה בתחום הולכת החשמל ‑ כ־3 מיליארד שקל בשנה ‑ ולכן היא עלולה להשאיר את משק החשמל בלי יכולת להתפתח. שלישית, לפי מתווה הרפורמה, הסכומים שיתקבלו ממכירת 5 תחנות כוח של חברת החשמל לא יושקעו בחזרה משק; חברת החשמל אמורה למכור אותן לפי מחירן בספרים, שהוא כ־6 מיליארד שקל. אם המחיר שיושג יהיה נמוך מכך, תעריף החשמל יפצה על ההפרש, ואם הוא יהיה גבוה מהשווי בספרים, תעריף החשמל יופחת כדי "להחזיר את העודף" לצרכנים.

מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר פורום היצרנים הפרטיים עמוס לסקר, צילומים: עטא עוויסאת, אלעד גרשגורן מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר פורום היצרנים הפרטיים עמוס לסקר | צילומים: עטא עוויסאת, אלעד גרשגורן מימין: שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר פורום היצרנים הפרטיים עמוס לסקר, צילומים: עטא עוויסאת, אלעד גרשגורן

בדיקה בקרב שרי הממשלה מעלה שרובם אינם ששים להתערב ברפורמה. איש מהשרים אינו רוצה לבחוש ברפורמה של שר אחר, שמא התערבותו תחזור אליו כבומרנג כשינסה לקדם תוכנית משלו. אף על פי כן, כמה מהשרים החלו ללמוד את החומר. אחרים עשויים לנצל את ההצבעה על הרפורמה לקידום מטרות סקטוריאליות שונות.

שר אחד שמבקש להיעזר ברפורמה כדי לקדם את מטרות משרדו הוא השר להגנת הסביבה זאב אלקין. במכתב ששלח לפני כמה ימים לשר שטייניץ, אלקין מברך אותו על גיבוש הרפורמה בחברת החשמל, אבל באותה נשימה מבקש לעגן בהחלטת הממשלה את ההתחייבות לסגור 4 מתוך 6 יחידות הכוח הפחמיות עד אמצע 2022, התחייבות ששטייניץ השמיע בעל־פה. לטענת אלקין, הצעד מחויב המציאות לאור גילויי הגז, ויפחית במידה ניכרת את זיהום האוויר באזור חדרה שמקורו בשריפת פחם.

שורת חברי כנסת מבקשים לקיים מחר דיון במליאת הכנסת על הבעיות ברפורמה בחברת החשמל. במרכז הדיון יעמדו התועלת הצרכנית של הרפורמה ופרוק המונופול של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות