אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפקת מימון ישיר מתעכבת - שווייה זינק ל־660 מיליון שקל

הנפקת מימון ישיר מתעכבת - שווייה זינק ל־660 מיליון שקל

זרוע האשראי החוץ־בנקאי של מימון ישיר שווה 40% יותר מב־2016, כך לפי הערכת השווי השנתית שסיפקה PwC. זרוע הביטוח של הקבוצה, אי.די.אי, כבר שווה 3 מיליארד שקל. הרווח הנקי של מימון ישיר זינק ברבעון הראשון בכמעט פי שלושה

23.05.2018, 08:15 | רחלי בינדמן

השווי של מימון ישיר, זרוע האשראי החוץ־בנקאי של קבוצת ביטוח ישיר (המחזיקה ב־61.54% ממנה), מגיע כבר ל־660 מיליון שקל, כך עולה מהערכת השווי השנתית (ל־2017) שמספקת פירמת PwC לביטוח ישיר שבשליטת משפחת שנידמן.  

קראו עוד בכלכליסט

בהשוואה להערכת השווי מהשנה שעברה, מדובר בזינוק של 40%, וכמעט פי שניים מההערכה של 2015. ברקע לזינוק נמצא הזינוק בהיקף האשראי הצרכני החוץ־בנקאי שממנו נהנית מימון ישיר, כשחקנית המובילה בתחום. מדובר בהערכת שווי מסקרנת במיוחד לקראת ההנפקה המתוכננת של מימון ישיר בבורסה, מיד עם השלמת מחיקת שכבה בפירמידה של קבוצת ביטוח ישיר, שצפויה להתרחש בחודשים הקרובים. עם זאת, הצפי היה להשלים את ההנפקה כבר בתחילת 2018, אך מאז היו כמה עיכובים, ולא בטוח שהיא תצא לדרך השנה.

היקף ההלוואות השנתי של מימון ישיר ב־2017 היה 1.33 מיליארד שקל - 61% יותר מב־2016. ההכנסות מריבית ואשראי הסתכמו ב־106 מיליון שקל - עלייה של 74% לעומת 2016, מה שמסביר את הזינוק. מנכ"ל מימון ישיר הוא ערן וולף, שהיה מועמד להחליף את רביב צולר בתפקיד מנכ"ל איי.די.איי ביטוח, אך העדיף לוותר על התפקיד כיוון שבתפקידו הנוכחי הוא לא כפוף לחוק שכר הבכירים, שמגביל את השכר בחברות הביטוח ל־2.5 מיליון שקל.

במקביל, פורבמה הערכת שווי גם לחברה־האחות — איי.די.איי ביטוח — שבאחרונה מונה קובי הבר מבנק לאומי למנכ"ל שלה. לפי ההערכה, שווי פעילות איי.די.איי ביטוח הוא כ־3 מיליארד שקל (שווי פעילות הביטוח הכללי מוערך ב־1.65 מיליארד שקל ושווי פעילות ביטוח החיים, החיסכון ארוך הטווח והבריאות מוערך ב־1.34 מיליארד שקל). שווי השוק של איי.די.איי ביטוח בבורסה גבוה ב־17% מהערכת השווי, ושווי השוק בחצי השנה האחרונה גבוה ב־9% מהערכת השווי.

בתוך כך, פורסמו תוצאות מימון ישיר לרבעון הראשון של 2018. החברה רשמה צמיחה של 61% בהכנסות ל־149 מיליון שקל. הרווח הנקי זינק בכמעט פי שלושה לעומת אשתקד והסתכם בכ־38 מיליון שקל. השיפור נובע מעסקה שביצעה מימון ישיר להעברת זכויותיה וחובותיה, בנוגע להלוואות בהיקף של 420 מיליוני שקל ללאומי קארד, עם המשך הצמיחה בפעילות ושיפור היעילות התפעולית.

באחרונה הודיעה הממונה על שוק ההון דורית סלינגר כי העניקה רישיון מבטח לחברת ליברה של אתי אלישקוב, לשעברת מנכ"לית הכשרה ביטוח. בהערכת השווי מתייחסים לתחרות הצפויה בענף הביטוח ובפרט בביטוח הכללי, וכותבים כי "התחרותיות הגוברת מאיימת על הרווחיות החיתומית של החברות, ומאלצת אותן להתייעל כדי להישאר רווחיות. ב־2017 התרחש שיפור ברווחיות חברות הביטוח (בין היתר בגלל העלאת תעריפים בביטוח רכב מקיף – ר"ב), אך במקביל חסמי הכניסה לענף הביטוח הכללי נהפכו לנמוכים יותר".

ב־PwC צופים כי ב־2018 יימשך השיפור ברווחיות החיתומית. גם החברות צפויות להתמקד בשיפור וייעול מערכי ההפצה, בעיקר בזכות שימוש גובר בטכנולוגיה - מה שלא מבשר טובות לסוכנים. הערכת השווי מתייחסת גם לענף ביטוחי הבריאות והסיעוד. מצוין בה כי המהלך של סלינגר לביטול ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים במקומות העבודה, שיצא לדרך בתחילת 2018, יעשה חסד עם חברות הביטוח. "ביטול הביטוחים הקבוצתיים צפוי להגביל את התביעות בפוליסות אלה, שהכבידו על רווחיות התחום בשל רמת הפרמיות הנמוכה. ייתכן שכתוצאה מכך פרמיות סיעוד הפרט יעלו, וימתנו את הירידה בפרמיות כתוצאה מאובדן הפוליסות הקבוצתיות. עלייה בתוחלת החיים, סיכוני התחלואה ודרישות ההון של חברות הביטוח אמורים לקבל ביטוי בתמחור", נכתב בהערכה.

יו"ר ביטוח ישיר מוקי שנידמן יו"ר ביטוח ישיר מוקי שנידמן יו"ר ביטוח ישיר מוקי שנידמן

תגיות