אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לנו ארץ ממונפת: 15% מנוטלי ההלוואות בסכנה שיתקשו להחזיר את החוב צילום: שאטרסטוק

יש לנו ארץ ממונפת: 15% מנוטלי ההלוואות בסכנה שיתקשו להחזיר את החוב

בנק ישראל מפרסם היום דו"ח המבוסס על נתוני הלמ"ס לפיו סך משקי הבית מהעשירונים הנמוכים שנטלו הלוואות גבוה בהשוואה למדינות גוש היורו. הדו"ח מדגיש את החשיבות בהקמת מאגר נתוני אשראי

23.05.2018, 11:33 | רחלי בינדמן

למחצית ממשקי הבית (47%) במדינת ישראל יש הלוואות: ל-31% מהם יש הלוואות צרכניות ולכ-28% יש הלוואות לדיור. לכ-40% מחברי הקבוצה האחרונה יש גם הלוואות צרכניות. כך עולה ממחקר שפרסם היום (ד') בנק ישראל המסתמך על נתוני הלמ"ס. עוד עולה מהדו"ח כי משקי הבית שהכנסותיהם נמוכות (עשירונים 1-4) תופסים בחוב חלק גבוה מאשר בגוש היורו.

קראו עוד בכלכליסט

מבין משקי הבית שנטלו הלוואות כ-15% (7% מהאוכלוסיה כולה) נחשבים לפגיעים פיננסית – בעלי הסתברות גבוהה להתקשות בתשלום החוב. לפי הניתוח של בנק ישראל מצבם עלול לסכן אותם ולכן חשוב להגביר בציבור את המודעות הפיננסית במטרה להבטיח שהצרכנים מבינים את מצבם הפיננסי וצורכים אשראי רק בהתאם ליכולתם.

הניתוח מצא עוד כי לווים שנטלו הלוואה ממקור חוץ בנקאי (חברת ביטוח, חברת כרטיסי אשראי, ליסינג מימוני, גוף פרטי, גמ"ח וכו') מתאפיינים בסיכון אשראי גבוה מהותית מלווים שנטלו הלוואה מבנק בלבד וייתכן שהם פנו למקורות אלה מפני שהמערכת הבנקאית סירבה להעמיד להם אשראי.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

לפי הניתוח של בנק ישראל מקורות אשראי חוץ בנקאיים אמנם מגדילים את היצע האשראי לציבור ומגבירים את התחרות ללקוחות אך כיום חסר למלווים מידע על כלל החוב של משקי הבית (בנקאי וחוץ בנקאי) והדבר עלול להוביל למינוף גבוה בקרב חלק מהם ולהערכת חסר של סיכון האשראי. כדי להתמודד עם קושי זה פועל בנק ישראל להקמת מאגר נתוני אשראי והפיקוח על הבנקים יחד עם רשות שוק ההון פועלים לגבש סטנדרט אחיד לתחום האשראי למשקי הבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
תגובה
נראה לי שבנק ישראל כבר החל בתהליכים....מניסיוני,בצורה אלימה בגדר החוק כמובן.איך נקרא למכתב מחברת אשראי שמגיע ומודיעה שבדיעבד,הוקטנה מסגרת האשראי שלי ב75אחטז,משאירה אותי כמובן החריגה,ללא יכולת להשתמש בכרטיס עד שתסיים החריגה, להזכירכם,בדיעבד,ללא התראה וללא יכולת להתארגן כספית....ללא הסבר,לפי החוק,הם לא צריכים לתת הסבר,כך נאמר לי,ראוי לציין שלא היו לי החזרים חיובים,לא חריגות ולא חריגות מהחזר הלוואות....שום סיבה נראית לעין....כך,ביום בהיר אחד....
יש.כ.  |  23.05.18
לכל התגובות