אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברנסון ובזוס ראש בראש: מי יטיס נוסעים לחלל ראשון? צילום: בלומברברג, איי אף פי

ברנסון ובזוס ראש בראש: מי יטיס נוסעים לחלל ראשון?

ריצ'רד ברנסון, היזם הבריטי בן ה-67, אמר שהוא במרוץ צמוד עם מנכ"ל אמזון להטסת נוסעים לחלל בתשלום. ומה עם רכבי החלל של אלון מאסק?

27.05.2018, 11:30 | שירות כלכליסט

מי יהיה הראשון להטיס נוסעים לחלל בתשלום? ריצ'רד ברנסון, היזם הבריטי בן ה-67 אומר שהוא נמצא במירוץ צמוד עם מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס להטסת נוסעים לחלל. הוא אמר בראיון ל-BBC שמנכ"ל טסלה אלון מאסק מצליח מאוד בפיתוח הטילים ורכבי המטען החלליים שלו, אך הוסיף שבסופו של דבר המרוץ על הטסת נוסעים מתרחש בינו ובין בזוס.

"אני חושב שאנחנו נמצאים במירוץ צמוד להטסת נוסעים לחלל. אך עלינו לעשות זאת באופן בטיחותי. זה יותר מירוץ נגד עצמינו כדי לוודא שיש לנו רכב שהוא בטוח עבור הנוסעים".

קראו עוד בכלכליסט

היזם הסדרתי, שבבעלותו חברת נסיעות החלל המסחרית Virgin Galactic, משקיע בתעבורת חלל כבר מ-2004, והיה צפוי לטוס בעצמו לחלל לפני אפריל השנה.

חללית של חברת וירג חללית של חברת וירג'ין שייסד ריצ'רד ברנסון חללית של חברת וירג

בעדכון שנתן ל-BBC על התקדמותו, הוא אמר ש"יש זמנים מרגשים לפנינו" ושמסעו הראשון לחלל יקרה "תוך חודשים, לא שנים".

"אני עובר אימוני אסטרונאוטים, כושר, צנטריפוגה ואחרים, כדי שהגוף שלי יוכל להתמודד עם הנסיעה לחלל," כך ברנסון.

"עלינו לעזוב את כוכב הלכת הזה, ואין לנו הרבה זמן"

בתוך כך, מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס הבטיח להשתמש בסטארט-אפ הטילים שלו כדי לפתח גשושיות רובוטיות וסביבות חיים אנושיות על הירח, אפילו אם פרויקטים אלה לא ישיגו תמיכה כספית מהממשלה האמריקאית.

בשיחה בה השתתף בוועידת חלל ביום שישי האחרון, פרס בזוס את חזונו למחקר הירח ויישובו, ותיאר את המאמצים האלה כעניין של הישרדות המין האנושי: "זה לא משהו שאנחנו יכולים להחליט לעשות, זה משהו שאנחנו מוכרחים לעשות".

ריצ ריצ'רד ברנסון ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס | צילום: בלומברברג, איי אף פי ריצ
בזוס, שאמנם לא חשף פרטים לגבי הדורות החדשים של טילים, חלליות ורכבי נחיתה שהוא מאמין שישמשו כדי לייסד יישובים בחלל, נשמע מלא תשוקה להאצת תחום התחבורה החללית. הוא אמר שהדורות הבאים לא יוכלו לשרוד על כדור הארץ מבלי להתרחב לחלקים אחרים של מערכת השמש.

"החלופה היא קפיאה", הוא אמר, והוסיף שללא יישובים בחלל, חברות אנושיות סביב לכדור הארץ ייאלצו להפסיק לגדול עקב אילוצים סביבתיים ואחרים. "זה לא העתיד שאני רוצה בשביל הנכדים שלי, או הנכדים שלהם".

בזוס קרא לעבודתה של חברת הטילים שלו – Blue Origin – "הדבר הכי חשוב שאני עושה". סשן השאלות והתשובות איתו התקיים במהלך הפגישה השנתית של ה-National Space Society, ארגון ללא מטרות רווח שדוגל בהקמת קולוניות בחלל.

בזוס, שתיאר את עצמו כמעריץ של מדעי החלל וכצרכן של ספרי מדע בדיוני כל חייו, כבר דיבר בעבר על נחישותו למלא תפקיד מרכזי בפיתוח אבני הבניין שיאפשרו תעבורה זולה, אמינה ותדירה אל מחוץ לאטמוספירה. כמו עמיתו המיליארדר אלון מאסק, מייסד ומנהל חברת Space Exploration Technologies, בזוס מדבר על פיתוח תשתית שבסופו של דבר תנייד מיליוני בני אדם אל החלל ובחזרה ותהפוך שיגורים של טילים רב-פעמיים לדבר שכיח כמו טיסות.

אך בדברים האחרונים שאמר, הוא שם דגש מיוחד על כך שכדי לשמר את חיוניות הכלכלה: "יהיה עלינו לעזוב את כוכב הלכת הזה, ואין לנו הרבה זמן" כדי להבין איך בדיוק לעשות את זה, החל בשיגורים זולים של טילים לחלל.

תגיות