אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי: המכסים האמריקאיים  - "משחק מסוכן" צילום: בלומברג

האיחוד האירופי: המכסים האמריקאיים - "משחק מסוכן"

באיחוד פנו לארגון הסחר העולמי לאחר החלטת טראמפ להטיל מכסים על מוצרי אלומיניום ופלדה גם על קנדה, מקסיקו ואירופה. "זו לא מלחמת סחר, אבל זו סיטואציה מאוד מורכבת"

01.06.2018, 17:29 | שירות כלכליסט

ארה"ב משחקת "משחק מסוכן" בהחלטתה להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום מאירופה - כך אמרה היום (ו') נציבת הסחר של האיחוד האירופי, ססיליה מלמסטרום. הנציבה הזהירה שלצעד האמריקאי יהיו השלכות על ההתאוששות הכלכלית של האיחוד האירופי, וגם על הצרכנים האמריקאים.

קראו עוד בכלכליסט

האיחוד האירופי טרם החליט סופית אם וכיצד יגיב לצעד האמריקאי, אולם פנה לארגון הסחר העולמי וכן פרסם רשימה בת 10 עמודים של סחורות ומוצרים אמריקאים - מאופנועי הארלי דייוידסון ועד וויסקי בורבון - שעליהם ייתכן ויוטל מכס.

בוועדת הסחר של האיחוד האירופי צריכים להתייעץ עם הדיפלומטים ממדינות החברות בארגון בטרם יחליטו אם להטיל מכסים על מוצרים אמריקאיים. "טרם החלטנו החלטות סופיות, אך נשתמש ברשימה הזו כמובן. אנחנו צריכים להגיב ואנחנו צריכים לעשות זאת בצורה מדודה", אמרה מלמסטרום.

פועלים במפעל מתכת, צילום: איי אף פי פועלים במפעל מתכת | צילום: איי אף פי פועלים במפעל מתכת, צילום: איי אף פי

גם קנדה ומקסיקו מתכננות מהלכים כנגד אותם מכסים. מלמסטרום ציינה עוד, שמכסים על מוצרים אמריקאים הם הכרחיים, משום ש"איננו יכולים לספוג את המכסים הללו (מצד ארה"ב) ולהישאר אדישים".

עוד אמרה הנציבה, כי למרות התגובה "המאזנת" של האיחוד, שני הצדדים לא נמצאים במלחמת סחר. "אנחנו נמצאים בעיצומה של סיטואציה מאוד קשה", אמרה, "והיא יכולה להסתיים רק אם ארה"ב תבטל את הצעדים שעליהם הכריזה נגד האיחוד האירופי".

כזכור, ארה"ב הודיעה אתמול (ה') שהיא מוציאה לפועל את המכסים על אלומיניום (10%) ופלדה (25%) שמיובאים מקנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי, ומסיימת בכך פטור של חודשיים שניתן להן. בכך מממש הנשיא טראמפ את איומיו מחודש מרץ האחרון להטיל את המכסים, בעקבות מה שהוא הגדיר כשיקולים של איום על הביטחון הלאומי, אולם דחה את החלטתו מאז ביחס למדינות אלה.

אלומיניום, צילום: שאטרסטוק אלומיניום | צילום: שאטרסטוק אלומיניום, צילום: שאטרסטוק

לטענת טראמפ, המכסים יגנו על יצרני הפלדה האמריקאים והם הכרחיים לביטחון הלאומי של ארה"ב. נשיא צרפת עמנואל מקרון התקשר לטראמפ ואמר לו שהמכסים אינם חוקיים. שר הסחר הבינלאומי הבריטי, ליאם פוקס, אמר שמס של 25% על פלדה הוא "אבסורדי בעליל" והוסיף, שזה יהיה ממש חבל ששתי בעלות הברית יסתכסכו בשל העניין הזה. גארת' סטייס, ראש גוף הסחר הבריטי אמר שהמכסים הם "ממש לא דרך ראויה להתנהג גם חברים" וקרא לממשלת בריטניה להגן על התעשייה ועל 31 אלף עובדיה.

ביקורת גם בקנדה

ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה, אמר שהמהלך של ארה"ב הוא ממש "לא מקובל" ודחה את הטענה שארצות מהווה איום לאומי לארה"ב. קנדה מתכננת להטיל מכסים עד שיעור של 25% על יצוא אמריקאי בשווי של עד 13 מיליארד דולר מה-1 ביולי. הסחורות שעתידות להיפגע הן פלדה אמריקאית, כמו גם יוגורט וויסקי וקפה.

ביקורת על המכסים נשמעה גם מיו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני פול ראיין שאמר שהצעד פוגע בבעלות הברית של אמריקה, בזמן שארה"ב צריכה לעבוד עימם ביחד נגד התנהלות סחר לא הוגנת, למשל מצדה של סין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות