אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים צפוי להתחיל בגיוס אג"ח קוקו מהציבור צילום: עמית שעל

בנק הפועלים צפוי להתחיל בגיוס אג"ח קוקו מהציבור

לאחר שבחודש אפריל גייס הבנק לראשונה חוב בהנפקת קוקו למוסדיים, הוא צפוי לעשות זאת שוב - הפעם בגיוס מהציבור. היקף הגיוס המתוכנן הוא כמיליארד שקל

04.06.2018, 19:40 | רעות שפיגלמן

בנק הפועלים שהחל באיחור יחסית לבנקים האחרים לגייס חוב בהנפקת קוקו ועשה זאת לראשונה רק באפריל האחרון בגיוס פרטי ממוסדיים, צפויים לגייס שוב חוב במכשיר זה, הפעם מהציבור. הבנק צפוי לגייס עד כמיליארד שקל, זאת כאשר בגיוס הקודם נרשמו ביקושים של כ-1.55 מיליארד שקל מתוכם נענה הבנק לכ-1.06 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בבנק כבר ביקשו כבר בנובמבר 2016 להנפיק לראשונה מכשיר ואז תוכנן לגייס כ-700 מיליון שקל. אולם הבנק עצר את המהלך על רקע החקירה שמנהלות הרשויות בארה"ב נגדו בגין חשד למעורבות בהעלמות מס. אז בסמוך להנפקה שתוכננה העמיד הבנק למכירה את פעילות הבנקאות הפרטית שלו בשוויץ, שעומדת במוקד חקירה זו ולכן העיתוי בנובמבר 2016 היה בעייתי. העובדה כי כעת הבנק צפוי לגייס אג"ח מהציבור על בסיס תשקיף מדף פתוח שפירסם בסוף מאי מאותת כי חשים בבנק בנוח בתקופה זו לבצע הנפקת חוב ציבורית, ביחס להיותו של הבנק תחת חקירה של הרשויות האמריקאיות.

לקראת הגיוס קיבל הבנק היום (ב') את אותו הדירוג כמו בגיוס הקוקו הקודם – Aa3 מחברת מידרוג (המקביל בסולם של חברת הדירוג מעלות לדירוג : -AA). הקרן תיפרע לאחר 10 שנים, עם אופציה לפירעון מוקדם אחרי 5 שנים, והמח"מ הוא 4.9 שנים.

בנוסף הבנק מבקש גם להרחיב את סדרה 35 אג"ח רגיל בהנפקה לציבור, בהיקף של כמיליארד שקל . לקראת הגיוס קיבל הבנק את אותו הדירוג כמו בהנפקת האג"ח הפרטית (מסוג פיקדון) שביצע באפריל, דירוג של Aaa מחברת הדירוג מדרוג (מקביל בסולם לדירוג AAA של מעלות) - הדרגה הגבוהה ביותר בסולם.

רצף ההנפקות מגיע על רקע תנאי השוק הנוחים

 

המהלך הצפוי של בנק הפועלים מגיע ימים בודדים לאחר שבבנק לאומי גם הודיעו על כוונה לגייס כמיליארד שקל בהנפקת אג"ח קוקו כמו גם כמיליארד שקל בהנפקת אג"ח רגיל. תנאי הגיוס בשוק נוחים מאוד בימים אלו עבור הבנקים ובכלל עבור חברות ציבוריות , על רקע סביבת הריבית הנמוכה והמרווחים המאוד נמוכים ביחס לאג"ח ממשלתי. שתי הסדרות שמתכנן הבנק להנפיק הן צמודות. לכן על רקע המרווחים המאוד הנמוכים, הריבית שתקבע במכרז האג"ח הרגיל צפויה להיות מאוד נמוכה וקרובה אף ל-0% כאשר באג"ח הקוקו צפוי כי הריבית שתיקבע תהיה גבוהה יותר משום פרמיית הסיכון שידרשו המשקיעים.

מה שמייחד את אג"ח הקוקו, בשונה מאג"ח רגיל, הוא שניתן להמיר אותן למניות או לבצע מחיקה של הקרן במצב של חשש ליציבות הבנק. ניתן לעשות זאת במידה שהיחס בין ההון של הבנק לבין נכסי הסיכון שלו פוחת מ-5%. גם החלטה של המפקח על הבנקים במקרה של יחס גבוה יותר יכולה להוביל להפעלת המנגנון. המכשיר נועד לתמוך בהון הבנק בעת אירוע משברי. בשנים האחרונות, כאחד מלקחי משבר 2008, נדרשים הבנקים באירופה להנפיק אג"ח קוקו במקום מכשיר ישן יותר שנקרא "שטר הון". בישראל החלו הבנקים להנפיק אג"ח מסוג לפני שלוש שנים.

בנק הפועלים מנפיק אג"ח קוקו עם מנגנון מחיקה ולא עם מנגנון המרה למניות. זאת מכיוון שהנפקה עם מנגנון המרה למניות היא בעייתית בבנק בו יש גרעין שליטה (בפועלים בעלת השליטה שרי אריסון 20.05%) משום שבעת המרה למניות גרעין השליטה מדולל והשליטה עלולה להתבטל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות