אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: בנק הפועלים הנפיק אג"ח מסוג קוקו, וגייס 1.1 מיליארד שקל צילום: עומר הכהן

לראשונה: בנק הפועלים הנפיק אג"ח מסוג קוקו, וגייס 1.1 מיליארד שקל

ההנפקה בוצעה אתמול למוסדיים בלבד, ונרשמו ביקושים של כ-1.55 מיליארד שקל; הריבית שנסגרה - 1.42%; כן הונפקו אג"ח מסוג פיקדון, וגויסו כ-2.22 מיליארד שקל

27.04.2018, 20:54 | רעות שפיגלמן
בנק הפועלים הנפיק אתמול (ה') לראשונה אג"ח מסוג קוקו (COCO - Contingnet Convertible Bond) . זאת לאחר שבשנתיים האחרונות כל הבנקים הנפיקו אג"ח מסוג זה.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך המכרז שבוצע לגופים מוסדיים בלבד נרשמו ביקושים של כ-1.55 מיליארד שקל מתוכם נענה הבנק לכ-1.06 מיליארד שקל. הריבית שנסגרה היא 1.42%, והיא מייצגת מרווח של 1.95% לעומת אג"ח ממשלתי בתנאים דומים. לאג"ח מח"מ של 4.9 שנים, והקרן תיפרע לאחר 10 שנים, עם אופציה לפירעון מוקדם אחרי 5 שנים. הבנק הנפיק אג"ח עם מנגנון מחיקה, וקיבל לקראת הגיוס דירוג של AA ממעלות ומחברת מדרוג קיבל דירוג בדרגה אחת נמוכה יותר - המקביל לרמה של -AA .

בנוסף הנפיק הבנק אתמול למוסדיים בלבד אג"ח מסוג פיקדון. נרשמו ביקושים של כ-2.8 מיליארד שקל מתוכם נענה הבנק לכ-2.22 מיליארד שקל. הריבית שנסגרה במכרז היא 0.6%, והיא משקפת מרווח של 0.99% לעומת אג"ח ממשלתי בתנאים דומים. האג"ח בעל מח"מ של 5.4 שנים והוא קיבל דירוג של AAA ממעלות ודירוג מקביל ממדרוג. הגיוס נועד למימון פעילות שוטפת של העמדת אשראי.

ניתן למחוק את הקרן

מה שמייחד את אג"ח הקוקו, בשונה מאג"ח רגיל, הוא שניתן להמיר אותן למניות או לבצע מחיקה של הקרן במצב של חשש ליציבות הבנק. ניתן לעשות זאת במידה שהיחס בין ההון של הבנק לבין נכסי הסיכון שלו פוחת מ-5%. גם החלטה של המפקח על הבנקים במקרה של יחס גבוה יותר יכולה להוביל להפעלת המנגנון. המכשיר נועד לתמוך בהון הבנק בעת אירוע משברי. בשנים האחרונות, כאחד מלקחי משבר 2008, נדרשים הבנקים באירופה להנפיק אג"ח קוקו במקום מכשיר ישן יותר שנקרא "שטר הון". בישראל החלו הבנקים להנפיק אג"ח מסוג לפני שלוש שנים. 

המנכ"ל אריק פינטו, צילום: עמית שעל המנכ"ל אריק פינטו | צילום: עמית שעל המנכ"ל אריק פינטו, צילום: עמית שעל

בנובמבר 2016 תכנן הבנק להנפיק קוקו בהיקף נמוך יותר, של כ-700 מיליון שקל, אך עצר את המהלך על רקע החקירה שמתנהלת נגדו בארה"ב בגין חשד למעורבות בהעלמות מס. בסמוך לכך העמיד הבנק למכירה את פעילות הבנקאות הפרטית שלו בשוויץ, שעומדת במוקד חקירה זו. 

לפי הערכות בשוק, הבנק בחר בדרך של הנפקת פרטית למוסדיים בלבד, מכיוון שזו פוטרת אותו מפרסומו של תשקיף עדכני לציבור. תשקיף שכזה, אם היה מתפרסם, היה מצריך את הבנק לספק פרטים נוספים על החקירה המתנהלת כנגדו בארה"ב - פרטים שאינם מצויים בדו"חות הכספיים.

הראשון שהנפיק אג"ח קוקו היה בנק מזרחי טפחות בסוף 2016 כאשר גייס כ-600 מיליון שקל בהנפקה של שלושה אג"חים מסוג זה לשלושה גופים מוסדיים. הבנק ביצע אז הנפקה פרטית עם מנגנון מחיקה. גם מזרחי טפחות נמצא תחת חקירת רשויות ארה"ב על רקע דומה אולם מזרחי טפחות כבר הספיק לבצע סיבוב נוסף ולגייס בשנית בדצמבר האחרון. אולם הפעם כבר ביצע מזרחי טפחות הנפקת קוקו רגילה הדורשת פרסומו של תשקיף, ולא הנפקה פרטית.

בנק לאומי למשל גייס 925 מיליון שקל בתחילת 2016 באג"ח קוקו עם מנגנון המרה למניות. לאומי הוא הבנק היחיד שהנפיק קוקו עם מנגנון מסוג זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות