אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות דורש ביטחונות של יותר מ־100% מקופיקס צילום: אוראל כהן

מזרחי טפחות דורש ביטחונות של יותר מ־100% מקופיקס

הבנק העניק לרשת בתי הקפה מסגרת של 9 מיליון שקל לחודש בריבית פריים פלוס 2.5%–3.5%. קופיקס תשעבד את אחזקתה ברמי לוי בשווי 19 מיליון שקל

18.06.2018, 08:46 | יניב רחימי

חברת אורבן קופיקס, שבה מרוכזת פעילות בתי הקפה של קופיקס הציבורית, חתמה על הסכם מסגרת להלוואה עם מזרחי טפחות, לקבלת מסגרת הלוואות בסכום של עד 9 מיליון שקל. על פי ההסכם, ניתן יהיה לנצל את ההלוואה לטווח קצר של חודש אחד בלבד, עד 15 ביולי, והיא תישא ריבית בשיעור של פריים פלוס 2.5%–3.5%.

קבלת ההלוואה התאפשרה הודות לכך שקופיקס העמידה ביטחונות. לשם הבטחת החוב של קופיקס ואורבן קופיקס, שיעבדה קופיקס את כל אחזקותיה במניות רמי לוי (106,535 מניות), ששווי השוק הנוכחי שלהן מגיע ל־19 מיליון שקל - יותר מפי שניים מהסכום המקסימלי שקופיקס יכולה למשוך במסגרת הסכם ההלוואה החדש.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחודש סירב בית המשפט לבטל צו עיקול זמני בסכום של 1.7 מיליון שקל, שהוטל לבקשת אחד הספקים של קופיקס במסגרת תביעה שהוגשה על ידו. בצעד חריג ויוצא דופן, פירסמה קופיקס דיווח לבורסה שלפיו "הנהלת החברה סבורה כי בית המשפט הנכבד הוטעה בנתונים מהותיים שעליהם ביסס את ההחלטה".

בניגוד לעמדת בית המשפט, קופיקס טענה שהיא רשאית להשתמש במניות רמי לוי שקיבלה בעסקה שבמסגרתה הבעלים של רשת השיווק רכש כ־20% ממנה. קופיקס נכשלה בניסיון לשכנע את בית המשפט, וכדי להסיר את העיקול שרבץ עליה נאלצה הנהלת החברה להמיר את העיקולים בערבות בנקאית אוטונומית שהופקדה בסוף מאי. הסכם ההלוואה הבנקאית שעליו דווח אתמול, מוכיח שטענת קופיקס מוצדקת, ושבניגוד לעמדת בית המשפט היא יכולה להשתמש במניות רשת השיווק, לרבות לטובת צורכי החברות־הבנות של קופיקס.

  , צילום: יריב כץ צילום: יריב כץ   , צילום: יריב כץ

השימוש במניות רמי לוי לצורך הארגון מחדש של החוב בחברה־הבת (100%) אורבן קופיקס, יקשה על רמי לוי ועל אבי כץ לרכוש את החלק של השותפים (50%) בסופר קופיקס, המרכזת את פעילות רשת המרכולים של קופיקס. בתחילת אפריל השנה מכר מייסד קופיקס אבי כץ לרמי לוי 20% מהמניות של החברה שבשליטתו, לפי שווי שוק של 27.5 מיליון שקל, וקיבל בתמורה מניות של רשת השיווק ששוויין בבורסה באותה עת היה 18.4 מיליון שקל.

האינטרס של רמי לוי בהשקעה בקופיקס היה לקבל דריסת רגל ברשת המרכולים שלה, הממוקמת במרכזי הערים. כיום רמי לוי מחזיק ב־20% מקופיקס, שמחזיקה ב־50% מסופר קופיקס. אחזקה בשרשור של 10% לא מאפשרת לרמי לוי להשפיע על המרכולים של סופר קופיקס.

כדי להשתלט על המרכולים של סופר קופיקס נדרשים שני מהלכים. ראשית, רמי לוי צריך לממש את האופציה שניתנה לו לרכוש 30.01% נוספים בקופיקס גרופ, שיביאו אותו לאחזקה של 50.01% ולשליטה בפועל בקופיקס. שנית, קופיקס צריכה לממש את האופציה שלה לרכוש את אחזקות גרין לנטרן בסופר קופיקס תמורת 50 מיליון שקל, בתוספת ריבית של 12% לשנה.

הבעיה היא שנכון להיום אין לקופיקס את המקורות הנדרשים לצורך רכישת החלק של גרין לנטרן. מניות רמי לוי המוחזקות על ידי קופיקס, בתוספת התמורה מההשקעה העתידית של רמי לוי, היו אמורים לממן את רוב ההשקעה הנדרשת בסופר קופיקס. רמי לוי ואבי כץ יידרשו למצוא מקורות אחרים כדי לממן את הרכישה של 50% מסופר קופיקס. אחת האפשרויות היא הזרמת הון על ידי בעלי המניות. ההערכות הן כי הסיכוי שרמי לוי יממש את השלב השני וירכוש 30% נוספים בקופיקס, בלי שהוא יודע איך קופיקס תגיע לשליטה מלאה בסופר קופיקס - קלושים.

תגיות