אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המקומית של עיריית תל אביב אישרה את "חלופת חולדאי" להשארת שדה דב צילום: עמית שעל

הוועדה המקומית של עיריית תל אביב אישרה את "חלופת חולדאי" להשארת שדה דב

החלופה שהציע ראש עיריית תל אביב תאפשר את השארת שדה התעופה במקומו במחיר קיצוץ מספר יחידות הדיור מ-16 אלף ל-8,000

20.06.2018, 14:27 | נמרוד בוסו
הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו אישרה היום (ד') להמליץ בפני הוועדה המחוזית על הפקדתה של החלופה התכנונית שאותה מקדם ראש העירייה רון חולדאי לחטיבת הקרקע של שדה דב. על פי החלופה של חולדאי שדה התעופה ימשיך לפעול במקום ומספר יחידות הדיור שייבנו בסמוך לשדה תצומצם. מתוך תשעה חברי ועדה תמכו שבעה חברים בתוכנית, ושניים התנגדו בהם סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה מיטל להבי. המתנגד הנוסף היה ראובן לדיאנסקי.

קראו עוד בכלכליסט

המחיר האמיתי של המשך הפעלת שדה דב התוכנית של ראש עיריית תל אביב להקים שכונה חדשה לצד שדה התעופה נשמעת טוב על הנייר, אך חסרונותיה רבים: הפחתת מספר הדירות בחצי וביטול דיור בר השגה, המשך חסימת קו החוף וגריעת מיליארדים מהמדינה ומהעירייה נמרוד בוסו, 51 תגובותלכתבה המלאה

"על מנת למנוע את ההשלכות הקשות של סגירת שדה דב, גיבשה עיריית תל אביב-יפו חלופה לתוכנית שהציגה רשות מקרקעי ישראל הכוללת, "הקצאת שטח לבנייה למגורים של כ-8,000 יחידות דיור ו-כ-300 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות בשטח שיתפנה משדה התעופה הצבאי", כך לפי הודעה שפרסמה העירייה.

מטרת התוכנית, אותה החל לקדם חולדאי לפני כשנתיים, היא להוות אלטרנטיבה לתוכנית שמקדמת הממשלה יחד עם בעלי הקרקע הפרטיים במתחם, במהלך השנים האחרונות, לפינוי מלא של השדה. צעד שאותו רואים גורמים רבים, בהם חולדאי, כטעות אשר תפגע בתעופה האזרחית ובעיר אילת, שהגישה אליה תיפגע. מנגד חסרונה הבולט של התוכנית היא חסימת קו החוף של צפון העיר כאשר שדה התעופה מפריד בין השכונות ובין הים. כמו כן צפויות גם המדינה וגם העירייה להינזק במיליארדי שקלים באובדן הכנסות, בשל הבינוי המועט יחסית במקום.

הדמיית התוכנית החלופית לשדה דב הדמיית התוכנית החלופית לשדה דב הדמיית התוכנית החלופית לשדה דב

על פי תוכנית "רובע דב" שקודמה על ידי צוות ובו גורמים מעיריית תל אביב, רמ"י ובעלי הקרקע הפרטיים בראשותו של מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי, צפוי שדה התעופה להתפנות לחלוטין. בשטח השדה תוכננה שכונה ובה כ-16 אלף יחידות דיור, כ-600 אלף מ"ר לשימושי מסחר ותעסוקה, ו-2,000 יחידות מלונאיות. במסגרת התוכנית, יחוברו רחובות הרוחב המרכזיים של שכונות צפון העיר – איינשטיין ופרופס, אל הים, ולאורך קו החוף יוקם פארק חופי בן 300 דונם ומעגנה. בשבוע הבא צפויה הוועדה המחוזית לדון באישור התוכנית להפקדה.

לדיון בוועדה המקומית קדם גם מכתב התנגדות ששלחו שורה של ארגוני סביבה וטבע, בהם החברה להגנת הטבע, גרינפיס, המועצה לבנייה ירוקה, האיגוד הישראלי לאדריכלי הנוף והשל, אשר הביעו תמיכה בתוכנית רמ"י התנגדות חריפה לחלופת חולדאי. "תוכנית שדה דב היא אחת התוכניות בהן הושקעה חשיבה ותכנון בר קיימא ברמה הגבוהה ביותר בתל אביב – נעשה שימוש בעקרונות של שימור טבע והשארת שטחים פתוחים, תכנון רחובות המעודדים הליכה ברגל ומרקם של עירוב שימושים, תמהיל דיור מגוון, ועוד. לנוכח החשיבה הרבה והתכנון הרב שהושקע בשכונה זו, על מנת שתהיה שכונת הדגל של תל אביב. לא ברור מדוע לאחר השקעה כה רבה, ישנה נסיגה לאחור בתוכנית המוצעת וכל העקרונות שהיו לחשובים ביותר, ירדו לטמיון", נכתב.

עוד יצויין כי להבי, שכאמור התנגדה – מנסה לקדם חלופה שלישית של העתקת מסלול ההמראה של השדה אל עומק הים, והותרת טרמינל יבשתי מצומצם על החוף, אשר יקושר למסלול באמצעות גשר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
חולדאי ראש עיר של רמת השרון, הרצליה , רעננה , קיסריה, נתניה- לא של תל אביב
את חיי התל אביבים הוא הורס בשיטתיות ונתמך ע"י אזרחים אמידים מערי הפרברים. הם הנהנים משדה דוב על גבה של אוכלוסית השכונות התל אביביות שגובלות בים ואזרחי תל אביב שרוחצים בים וסובלים מהמטוסים המנמיכים לנחיתה כל היום.
חולדאי מחבל שיטתי בתיירות ובחיי היום יום בתל אביב  |  22.06.18
17.
החלטה נבונה
ברור כרישי הנדל"ן מתנגדים בחלון והחברים שלו סוללה של עורכי דין שכל מה שהם רואים בעיניים זה מגדלים מגדלים ייחסמו את קו החוף את האויר ואת הנוף. אף אחד אפילו לא חושב על הפקקים שיהיו בצפון העיר כאשר יקימו כאן עוד 20,000 יחידות דיור. הגברת להבי לא מבינה כלום והיא תשלם בבחירות מחיר יקר. הועדה המחוזית נשלטת עי גורמים אינטרסנטיים שתושבי תל אביב מעניינים אותם לדליפת בשום. חולדאי אנו איתך.
תושב  |  21.06.18
16.
חולדאי סופר מן כראש עיר
צודק 100 אחוז.מעל כל השיקולים ניצב השקול הבטחוני.מטרופלין ענק כתא אסור שיוותר ללא שדה תעופהמשלו ובשעת חרום להיזדקק לבן גוריון המרוחק.קרבת השדה לבתי חולים פינויי חרום ועוד.זתהיה טעות הסטורית אי רוורסבילית.מיקומו הואהיא אסטרטגית ותאפשר הרחבתו בעתיד לתוך הים.
איילה לבנה  |  21.06.18
לכל התגובות