אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחרתיים: דיון דחוף בבקשת הבנקים למנות כונס לאפריקה תעשיות צילום: אתר בתי המשפט

מחרתיים: דיון דחוף בבקשת הבנקים למנות כונס לאפריקה תעשיות

זאת בשל חובות בסך 235 מיליון שקל; עם זאת, ביהמ"ש דחה את בקשת הבנקים למינוי כונס נכסים זמני במעמד צד אחד

16.07.2018, 19:23 | אמיתי גזית

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון דחוף בבקשה של בנק לאומי והפועלים למינוי כונס נכסים לאפריקה ישראל תעשיות, חברת הבת של אפריקה ישראל, כך החליט אתמול (א') יעקב פרסקי שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

קראו עוד בכלכליסט

את הבקשה של הבנקים למנות כונס נכסים באופן בהול ובמעמד צד אחד, פרסקי דחה שכן דבריו "הגם שלכאורה יש ממש בבקשה (של הבנקים, א"ג) לא שוכנעתי כי מדובר בנסיבות קיצוניות בהן יש להורות על מינוי כונסי נכסים זמניים במעמד צד אחד".

בבקשה שהוגשה דורשים הבנקים למנות כונסי נכסים, זאת כדי להבטיח את תשלום חובות החברה אליהם המסתכמים ב-235 מיליון שקל, 132 מהם לפועלים, ו-88 ללאומי. חובות הנובעים בין היתר מערבויות שסיפקה החברה להלוואות שנטלו חברות הבת ובהן גם נגב קרמיקה.

בנוסף טוענים הבנקים כי לחברה חובות של כ-160 מיליון שקל לגופים מוסדיים שהובטחו באמצעות מניות של חברת הבת לשעבר נגב קרמיקה, ואין לה אמצעים לפרוע אותם. מהבקשה שהוגשה על ידי משרד עוה"ד יגאל ארנון המייצג את בנק לאומי, ושפירא ושות' המייצג את הפועלים, עולה כי החברה מחזיקה בבעלות מלאה בחברות פקר פלדה תעשיות בע"מ, ו"שותפות ברזל ובניין.

יעקב פרסקי שופט בית המשפט המחוזי באר שבע, צילום: אתר בתי המשפט יעקב פרסקי שופט בית המשפט המחוזי באר שבע | צילום: אתר בתי המשפט יעקב פרסקי שופט בית המשפט המחוזי באר שבע, צילום: אתר בתי המשפט

עד אפריל 2017 החזיקה גם בחברת נגב קרמיקה, שצברה חוב בסף כ-500 מיליון שקל. באפריל 2017 נחתם הסכם השקעה והסדר חוב במסגרתו הועברו מניות נגב קרמיקה לקרן ויולה, והבנקים הסכימו לתשלום חוב מופחת בגין הערבות שהעניקה אפריקה תעשייות לנגב קרמיקה.

באותו הסדר מאפריל 2017 סוכם כי החובות לבנקים יפרעו תוך 12 חודשים, כלומר באפריל 2018. הסכמות אלה היו חלק מהסדר הנושים לחברת נגב קרמיקה וניתן להן תוקף של פסק דין.

בבקשה טוענים הבנקים כי כבר באותה עת ערב החתימה על הסכם להסדר חוב, הודיעה להם אפריקה ישראל תעשיות כי לא תוכל לפרוע את חובות נגב קרמיקה. לטענתם אילולי אותו הסדר, כבר אז הייתה נקלעת לחדלות פרעון.

עוד עולה מהבקשה כי אפריקה ישראל תעשיות הודיעה לבנקים כי לחברה אין מקורות תזרמיים להמשך פעילות כעסק חי וכי מנהלים בחברה פרשו, והיא אינה מצליחה לגייס חדשים בשל אי הוודאות שאופפת אותה.

נגב קרמיקה , צילום: אוראל כהן נגב קרמיקה | צילום: אוראל כהן נגב קרמיקה , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות