אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתרי ההיכרויות הם כר פורה לתביעות

אתרי ההיכרויות הם כר פורה לתביעות

אפליה על בסיס קריירה או דת - מותרת; אפליה על בסיס צבע עור - אסורה

17.07.2018, 08:17 | רעות שפיגלמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

עו"ד טל יצחק רון, ממשרד טל רון, דריהם ושות' שמתמחה בייעוץ משפטי לאתרי גיימינג, היכרויות, פינטק ואד־טק, ואחד מהמייסדים ובעלי המניות של אתר ההיכרויות הישראלי אלפא, מדגיש כמה סוגיות מרכזיות וחשובות שמפעילי אתרי היכרויות נדרשים לשים אליהן לב.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, מפעילי אתרי היכרויות רבים חשופים לסיכונים משפטיים מצד המשתמשים, שעשויים אף להגיע לתביעות. הסוגיות הבעייתיות משתנות ממדינה למדינה, וכוללות בין היתר אפליה בקבלה לאתר ההיכרויות, חוסר הקפדה על תנאי שימוש נאותים, בעיות בסליקה של כרטיס האשראי וקבלת תשלומים, חוסר סינון מספק ועבירות המתקיימות בין החברים באתר.

עו"ד טל יצחק רון עו"ד טל יצחק רון עו"ד טל יצחק רון

תביעות רבות הוגשו בשנתיים האחרונות נגד מרבית אתרי ההיכרויות הפועלים באירופה ובארה"ב, ורובן נסגרו לבסוף בפשרה. בספטמבר האחרון הוגשה בישראל תביעה מצד אדם בשם דניאל סיסו נגד חברת אינטרמץ', שמפעילה כמה פלטפורמות להיכרויות בישראל, בהן האתר אלפא, שמצהיר כי הוא מיועד להיכרויות בין אקדמאים וקרייריסטים. לטענת סיסו (שתביעתו נדחתה), בהתבסס על החוק לאיסור אפליה במוצרים ובשירותים, מועמדותו לאתר נדחתה בשעה שמועמדותם של שני חברים קרובים שלו אושרה. לטענתו, הדחייה נעשתה ממניעים שאינם ענייניים.

לדברי רון, "במקרה שמדובר באפליה שנעשית על בסיס קריירה, רקע לימודי וכו' - הדבר מותר. כלומר מותר לסנן אנשים המבקשים להירשם לאתרים על פי הפרמטר הזה. באותו האופן, גם אתרי היכרויות שמיועדים לדתות מסוימות, כמו JDate (המיועד ליהודים) או SingleMuslim (המיועד למוסלמים) אינם נחשבים כאלה המבצעים אפליה שאינה חוקית".

אך הוא מוסיף כי "אם אתר היכרויות לאקדמאים, למשל, מחליט אילו מועמדים לקבל על סמך צבע העור שלהם, הרי שמדובר באפליה אשר נוגדת את החוק. עולה כאן גם השאלה אם אתר היכרויות הוא שירות ציבורי (כמו קולנוע) – וגם על כך הדעות סותרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות