אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל פיאט קרייזלר היה חולה במשך יותר משנה; החברה: "לא ידענו" צילום: בלומברג

מנכ"ל פיאט קרייזלר היה חולה במשך יותר משנה; החברה: "לא ידענו"

בית החולים השוויצרי שטיפל בסרג'יו מרקיונה שמת השבוע מסר הודעה על משך הטיפול, אך לפי גורמים המעורים בנושא דירקטוריון פיאט קרייזלר עודכן לגבי ההידרדרות במצבו רק לאחרונה

27.07.2018, 18:45 | שירות כלכליסט

סרג'יו מרקיונה, מנכ"ל פיאט קרייזלר (FCA) הוותיק שמת השבוע, סבל מ"מחלה קשה" במשך יותר משנה, כך לפי בית החולים בשוויץ שטיפל בו. יצרנית הרכב האיטלקית-אמריקאית מסרה בתגובה שלא ידעה על כך.

קראו עוד בכלכליסט

הודעתה של פיאט קרייזלר התפרסמה לאחר שביה"ח האוניברסיטאי בציריך חשף שמרקיוונה קיבל טיפול מתמשך בין כתליו. פיאט קרייזלר טענה שלא ידעה בדבר "העובדות שנגעו לבריאותו של מרקיונה" עקב חיסיון רפואי.

סרג סרג'יו מרקיונה | צילום: גטי אימג'ס סרג

ביה"ח מסר שהוא השתמש ב"כל האפשרויות המתקדמות ביותר שמציעה הרפואה", אך לא פירט מה היה טבע מחלתו של מרקיונה. לפי פרסומים שונים, מרקיונה עבר בחודש שעבר ניתוח בכתפו לטיפול גידול סרטני אך הוא לא חשף את חומרת המצב בפני החברה. עוד פורסם כי לפני שבוע לקה בשבץ מוחי לאחר הידרדרות במצבו. מרקיונה הלך לעולמו שלשום (ד')

מה ידעו הדירקטורים?

בסוף השבוע שעבר פרסמה פיאט קרייזלר בבהילות את שם מחליפו של מרקיונה מה שמצביע על כך שחבר המנהלים נאלץ לעשות זאת בחופזה כיוון שלא היה מודע לחומרת מצבו הרפואי. העניין מעלה כעת שאלות לגבי מועד ההודעה מצד מנהלים בכירים לדירקטוריונים על מצבם הרפואי, והאם על האחרונים לחשוף את המידע הזה בפני בעלי המניות.

ב-21 ביולי, יום לאחר שלקה בשבץ לפי הפרסומים ומשפחתו עדכנה את הנהלת פיאט קרייזלר על ההידרדרות במצבו הבריאותי, הודיעה החברה שמרקיונה לא יוכל לחזור לעבודה, ונקבה בשמו של מייק מאנלי כמנכ"ל החדש. מרקיונה תפקד גם כמנכ"ל ויו"ר חברת פרארי, יצרנית רכבי היוקרה שהופרדה מפיאט קרייזלר ב-2016. למרות שהוא היה אמור לפרוש מתפקידו בפיאט קרייזלר ב-2019, הוא התכוון להמשיך בתפקידו בפרארי עד 2021.

"העמדת יורש למרקיונה הוא נושא שמעסיק את כולנו", כך אמר יו"ר פיאט קרייזלר ג'ון אלקן באירוע של החברה בתחילת יוני, "חבר המנהלים לוקח את הדבר במלוא הרצינות ואנחנו כבר עובדים על זה במשך כמה שנים ביחד עם סרג'יו". לפי דובר החברה, אלקאן ומרקיונה הסכימו שמאנלי יהיה המנכ"ל הבא אך הדירקטוריון טרם אישר זאת.

בפרארי לעומת זאת לא היה מחליף בהיכון, כך לפי גורם המקורב לנושא. הדירקטורים בפרארי ובפיאט קרייזלר עודכנו רק ב-5 ליולי שמרקיונה נותח וסבל מסיבוכים, אך הם לא היו רציניים. לדברי הגורם, הדירקטורים עודכנו כאמור רק לאחרונה שמצבו של המנכ"ל הידרדר אך לא קיבלו פרטים מעבר לכך.

מרקיונה עצמו כמעט לא הפגין סימנים למחלתו ובשבועות האחרונים נכח במספר אירועים, ואף נאם בכינוס בניו יורק ב-18 ליוני. נאומו הפומבי ההאחרון היה ב-26 ביוני באיטליה, בעת שמסר ג'יפ ראנגלר למשטרת רומא. בתיעוד של האירוע הוא נראה הולך ללא עזרה, אך בהמשך ניכר כי הוא מתקשה בנשימה במהלך נאומו. יומיים לאחר מכן עבר את הניתוח בכתף, כך לפי גורמים המעורים בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות