אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו, אלוביץ' והמפגש החשאי במעון בבלפור צילום: אביגיל עוזי

נתניהו, אלוביץ' והמפגש החשאי במעון בבלפור

ב-2015 הגיע אלוביץ', בעל השליטה בבזק, למעונו של רה"מ לפגישה לא רשמית והוכנס מדלת אחורית. זמן קצר לאחר מכן אושרה עסקת המיזוג בין בזק ליס וקיבלה את ברכת שר התקשורת - בנימין נתניהו. סנגורו של אלוביץ': "באף פגישה או שיחה ביניהם לא עלה נושא המיזוג". נתניהו: "עוד הדלפה שקרית, לא היה ולא נברא"

07.08.2018, 08:34 | אלי סניור
החוקרים בתיק 4000 (פרשת בזק) עוסקים בפגישה שבמרכזה מערכת היחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואיש העסקים שאול אלוביץ': על פי המידע הדרמטי שבידי המשטרה, השניים נפגשו בחשאי בבית ראש הממשלה בבלפור ב־2015 לפני דיון מכריע במועצת הכבלים והלוויין בעניין מיזוג בזק ו-yes. בידי החוקרים ביחידה הכלכלית של המשטרה עדויות לכך שהפגישה נסבה, על פי החשד, סביב נושא המיזוג, ושאלוביץ', שהיה בעל השליטה בבזק, היה היוזם שלה ויצא מרוצה מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

גורמים המעורים בפרשה אמרו כי לאור הלחץ בזמנים, הפגישה תואמה במעון הרשמי של ראש הממשלה בבלפור, ואלוביץ' למעשה הוכנס לתוך הבית מדלת אחורית. חוקרי היחידה הכלכלית מתמקדים בפגישה זו משום שהיא מלמדת על הקשרים ההדוקים של נתניהו עם אלוביץ', שהמשיכו גם כאשר עניין בזק היה על השולחן.

בידי המשטרה מידע נוסף ולפיו בפגישה הזו, או בפגישה אחרת בין השניים, המתין מנכ"ל משרד התקשורת דאז ועד המדינה כיום, שלמה פילבר, מעבר לדלת החדר בה נועדו נתניהו ואלוביץ', בתוך המעון בבלפור. עסקת המיזוג, שהחלה להירקם במרץ 2015, אושרה שלושה חודשים לאחר מכן על ידי מועצת הכבלים והלוויין וקיבלה את אישור ראש הממשלה נתניהו, שהיה אז גם שר התקשורת.

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: אוהד צויגנברג שאול אלוביץ

האסיפה הכללית של בזק אישרה את רכישת yes, ש־50% ממנה היו בבעלותו של אלוביץ', בסכום של 680 מיליון שקל. כבר עם היוודע פרטי העסקה החלו לצוץ שאלות על החלטת בזק לבצע את הרכישה הלא כדאית מבחינה כלכלית, כאשר שוויה של yes הוערך בלא יותר מ־300 מיליון שקל. לימים יתברר כי בעלי תפקידים בכירים בבזק וב-yes ביצעו מניפולציות בדו"חות הכספיים.

הפרשה החלה להיחקר ברשות לניירות ערך, אך בדצמבר 2017 הועברה למשטרה וזכתה לכינוי פרשת 4000, שבה על פי החשד סייע ראש הממשלה לאלוביץ', וזה בתמורה גמל לו בסיקור אוהד באתר "וואלה" שבשליטת בזק. גם נתניהו וגם אלוביץ' העלימו את קשרי החברות ואת ניגודי העניינים, ורק מאוחר יותר, בהוראת בית המשפט, נאלצו לחשוף כי נפגשו מספר פעמים.

מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר פילבר, צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר פילבר | צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר פילבר, צילום: אוראל כהן

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ' אמר כי "החלטת מועצת הכבלים והלוויין בעניין מיזוג בזק ו-yes הייתה ביוני 2015. ראש הממשלה ומר אלוביץ' כלל לא נפגשו בחודשים שקדמו להחלטה זו, ובכל מקרה באף פגישה או שיחה שבין השניים לא עלה נושא מיזוג בזק ו-yes, לא בהקשרה של ישיבה או החלטה כלשהי ולא בשום הקשר אחר".

"החלטת הממונה על הגבלים עסקיים שהתקבלה בחודש מרץ 2014 גם היא אינה קשורה ולא יכולה להיות קשורה לשום פגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה למר אלוביץ'. החלטה זו התקבלה לאחר שימוע ציבורי בן שישה חודשים אותו ערך הממונה ולמיטב ידיעת מר אלוביץ', לראש הממשלה לא הייתה ולא הייתה יכולה להיות נגיעה להחלטה זו. על כל פנים, גם בעניין זה השניים לא שוחחו כלל. לפיכך, האמור בידיעה מוכחש מכל וכל ואין לו ידיים ורגליים", הוסיף.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "עוד הדלפה שקרית, לא היה ולא נברא. בשום פגישה בין ראש הממשלה ואלוביץ’ לא נידון נושא מיזוג בזק ו-yes ולו במילה אחת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות