אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל בנתה "רשימות שחורות" עבור מנוע החיפוש הסיני שלה

גוגל בנתה "רשימות שחורות" עבור מנוע החיפוש הסיני שלה

אתר The Intercept חשף שהחברה מפעילה במדינה אתר שקנתה עוד ב-2008, ולומדת דרכו את מדיניות הצנזורה והתוכן של הרשת הסינית. גוגל בנתה בעזרתו גרסה מצונזרת של מנוע החיפוש שלה, שיושק בסין

09.08.2018, 11:12 | עומר כביר
גוגל בחנה וניתחה שאילתות חיפוש שהוזנו לאתר סיני שנמצא בבעלותה, במסגרת המאמצים להכין רשימות שחורות למנוע החיפוש המצונזר שהיא מפתחת לקראת חזרה אפשרית לסין; כך מדווח אתר The Intercept, על סמך מסמכים פנימיים שהגיעו לידיו.

קראו עוד בכלכליסט

האתר, 265.com, הוקם ב-2003 על ידי היזם הסיני צָאי וֶנְשֶׁנְג ונרכש על ידי גוגל ב-2008. מאז הוא ממשיך לפעול כחברה בת של ענקית הטכנולוגיה, ומספק עדכוני חדשות וכלכלה, ופרסומות לטיסות ומלונות מוזלים. האתר כולל גם פונקציית חיפוש, אך זו מופעלת על ידי באידו, שצפויה להיות המתחרה העיקרית של גוגל בסין. עם זאת, כל השאילתות שמוזנות באתר גלויות למפעיליו לפני שהן מועברות לבאידו.

נערכים לקאמבק. גוגל סין נערכים לקאמבק. גוגל סין נערכים לקאמבק. גוגל סין

בניגוד לשירותים אחרים של גוגל, פעילותו של 265.com לא חסומה בסין, ונראה שהחברה ניצלה פרצה זו לצורך ביצוע חקר שוק ואיסוף מידע על חיפושים שמבצעים משתמשים בסין. מאז סתיו 2017, הוא גם מסייע לחברה לפיתוח מנוע החיפוש המצונזר שלה, שמכונה Dragonfly.

לפי The Intercept, מהנדסי גוגל דגמו שאילתות חיפוש שהוזנו ל-265.com, והשתמשו בהם כדי לבחון את רשימות האתרים שמוצגות בתשובה. אתרים אלו הוזנו לכלי שמכונה BeaconTower, כדי לבדוק האם הם מצונזרים בסין. המידע שהתקבל שולב באלגוריתם מנוע החיפוש המצונזר, במטרה לשנות את תוצאות החיפוש כך שלא יציגו קישורים לאתרים אסורים בעמוד התוצאות הראשון.

לפי מסמכים ומקורות, מתכנתי ומהנדסי גוגל כבר השלימו יצירת גרסה מתפקדת של מנוע החיפוש המצונזר, והחברה מתכננת להשיק אותו באמצעות אפליקציית אנדרואיד ייעודית. אפליקציה זו תסנן נושאים שאינם נעימים לשלטונות סין, כמו מידע על יריבים פוליטיים, חופש הביטוי, דמוקרטיה, זכויות אדם ומחאות לא-אלימות. לפי מסמך פנימי, במקרה של שאילתה אסורה לא יוצגו תוצאו כלל.

הפרויקט עצמו התנהל, עד חשיפתו בשבוע שעבר, בסודיות מוחלטת. "נאמר לנו להימנע מלשוחח על כך עם עובדים אחרים, ואם נשאלנו מה אנחנו עושים להתחמק מהשאלה", אמר מקור בעל ידע בנושא. החשיפה, כך לדברי מקורות, הכניסה את הנהלת החברה ללחץ ועד עתה היא לא דיברה עם עובדי החברה על הנושא.

מגוגל נמסר בתגובה שהחברה לא מגיבה לספקולציות על תוכניות עתידיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות