אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטרוברי אולצה לחתוך בשליש את שווי הנכסים שרצתה לרכוש צילום: אתר החברה

סטרוברי אולצה לחתוך בשליש את שווי הנכסים שרצתה לרכוש

רשת בתי האבות האמריקאית ביקשה להרחיב סדרת אג"ח ב־125 מיליון שקל, כדי לרכוש תשעה נכסים בארקנסו ממוכר שנקלע לקשיים תזרימיים. מחלוקת מול רשות ני"ע בנוגע לשווי הנכסים הביאה את סטרוברי לכווץ אותו ב־21 מיליון דולר

14.08.2018, 08:03 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

סטרוברי פילדס האמריקאית רצתה להרחיב את סדרת האג"ח שלה כדי לרכוש נכסים לפורטפוליו שלה. אלא שלדרישת רשות ני"ע, היא נאלצה לחתוך את השווי המיוחס לנכסים הללו, ואף לקצץ במספרם.

קראו עוד בכלכליסט

החברה, המחזיקה בתי אבות בארה"ב, ביקשה לגייס בשוק לצורך הרחבת סדרת אג"ח ב' שלה 125 מיליון שקל. סטרוברי פילדס תכננה במקור לרכוש 22 נכסים בשלוש מדינות בארה"ב. תחת זה היא תשתמש בתמורת כספי הגיוס לרכישת תשעה נכסים בארקנסו בלבד. נכס נוסף יירכש ממקורותיה העצמיים.

היו"ר משה גובין. "מחיר הרכישה משקף מחיר הזדמנותי" היו"ר משה גובין. "מחיר הרכישה משקף מחיר הזדמנותי" היו"ר משה גובין. "מחיר הרכישה משקף מחיר הזדמנותי"

דירקטוריון סטרוברי אישר בשבוע שעבר הנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים, של ניירות ערך חסומים למסחר, לצורך הרחבת אג"ח ב'. שלשום הושלמה ההנפקה הפרטית, שהובילה חברת אייפקס חיתום. ערב ההרחבה עמד היקף סדרת אג"ח ב' של סטרוברי על 239 מיליון שקל, ולאחריה הוא יגיע ל־364 מיליון שקל.

פרויקט של סטרוברי. תקנה נכס נוסף ממקורותיה העצמיים, צילום: אתר החברה פרויקט של סטרוברי. תקנה נכס נוסף ממקורותיה העצמיים | צילום: אתר החברה פרויקט של סטרוברי. תקנה נכס נוסף ממקורותיה העצמיים, צילום: אתר החברה

סטרוברי גייסה את הסכום כדי לרכוש את אותם תשעה נכסים, והמחלוקת מול רשות ני"ע נגעה להערכת השווי שלהם. בצל חילוקי הדעות, סטרוברי פנתה למעריך חיצוני, חברת CBRE, כדי לקבל הערכת שווי לנכסים הללו. זו העריכה את השווי ב־64.7 מיליון דולר.

בעקבות דיונים שערכה החברה מול רשות ני"ע, היא דיווחה כי "החליטה על הפחתה בשווי נכסי ארקנסו ביחס לשווי שנקבע בהערכת השווי, והחליטה על הצגתם בשווי כולל של 43.7 מיליון דולר". כלומר, בוצעה הפחתה של 21 מיליון דולר מהשווי שיוחס להם, ירידה של 32.4%.

החברה שעבדה את הנכסים להבטחת סדרת אג"ח ב', והתחייבה על יחס הלוואה לבטוחה שלא יעלה על 65%.

בסטרוברי הגיבו במעין מחאה מרומזת, בדיווח שבו נאלצו לפרט על הקיצוץ בשווי הנכסים: "החברה סבורה שהשווי הפוטנציאלי של נכסי ארקנסו גבוה מהשווי הנקוב לעיל, וזאת לאור הטעמים המפורטים ובפרט לאור השיפור המשמעותי בתוצאות התפעול של הנכסים מינואר 2018. החברה תמשיך ותבחן, מעת לעת, את שווי הנכסים כנדרש על פי כללי IFRS".

עוד ציינו בחברה כי העסקה מתבצעת מול מוכר שנאלץ למכור את הנכסים מיידית, משום שנקלע לקשיים תזרימיים ורגולטוריים עמוקים, וכי הרכישה האמורה מתבצעת בתמורה לרכישת החוב העומד של אותו מוכר. לפיכך, "לעמדת החברה, מחיר הרכישה משקף מחיר הזדמנותי ולא את שוויים ההוגן של הנכסים", נכתב בדיווח.

בשוק ציינו שהגיוסים של חברות האג"ח האמריקאיות במצב קשה מאוד בשבועות האחרונים. לפיכך השתתפות של ארבעה גופים מוסדיים גדולים בהנפקה נתפסה בסביבת החברה כהצלחה. זאת אף שסטרוברי נאלצה לסגת מרכישת חלק מהנכסים שתכננה לרכוש.

התוכנית המקורית של סטרוברי, שפורסמה לפני כחודש, היתה שאפתנית יותר. זו כללה רכישת פורטפוליו של 14 נכסים בארקנסו, שלושה בקנטקי ועוד חמישה במסצ'וסטס.

לסטרוברי, שבבעלות מייקל בליסקו, 59 בתי אבות בבעלותה וארבעה נוספים במודל סיעודי. אג"ח מסדרה א' של החברה, שבראשה עומד היו"ר משה גובין, נסחרה אתמול בעלייה של 0.1% ובתשואה לפדיון של 7.3%. אג"ח ב' נסחרה ללא שינוי, והתשואה שלה לפדיון עמדה על 5.7%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות