אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקורות הזרימה למי עדן מים בשל זיהומי הנחלים צילום: מי עדן

מקורות הזרימה למי עדן מים בשל זיהומי הנחלים

חברת המים המינרליים פנתה למקורות שתזרים לה מים למעיין סלוקייה, ממנו מופקים מי עדן. אתמול בצהריים טענה מי עדן כי המחסור נובע מ”ביקוש גבוה”, ואילו בערב הודתה שנמצאו חריגות במי המעיין

14.08.2018, 20:12 | אורנה יפת וליאור גוטמן

חשיפה שיבושים באספקת מי עדן - בשל הזיהום בנחלים ברמת הגולן מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא בין הנחלים יהודיה וזוויתן שנסגרו בימים האחרונים בעקבות זיהומים שהתגלו בהם, והביאו להידבקות עשרות אנשים במחלת העכברת; ממי עדן וממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה. קודם לכן נמסר מהחברה כי המחסור נובע מעודף ביקוש בעונת הקיץ אורנה יפת, 4 תגובותלכתבה המלאה

מצוקת המים בארץ והזיהום בנחלים ברמת הגולן משפיעים גם על תעשיית המים המינרליים. כפי שנחשף באתר ”כלכליסט”, לאחרונה נוצרו שיבושים באספקת מי עדן, שהובילו לכך שלקוחות התלוננו במוקדי שירות הלקוחות של החברה על מחסור במוצרי המים.

ל”כלכליסט” נודע כי מי עדן פנתה לחברת מקורות, ייתכן ואפילו יותר מפעם אחת, כדי שתסייע לה עם הזרמת מים למעיין סלוקייה, ממנו מופקים מי עדן. לטענת גורמים במשק המים, ייתכן שמאזן המים במעיין התייצב לאחר ההזרמה, פעולה שתיבדק על ידי משרד הבריאות.

המצב נוצר בשל משבר המים החריף ממנו סובלת ישראל, שמתחיל לחלחל גם למי השתייה. מאחר וחלק ממקורות המים של הכנרת הן מקורות המים בגולן, וכמות הגשמים שירדה בצפון היא מועטה, התוצאה היא שגם חלק מנחלי הצפון והגולן סובלים מאותה התייבשות ממנה סובלת הכנרת. כך יוצא שהפרשות שונות של בעלי חיים מצטברות במים מבלי שתהיה כמות טבעית כדי לדלל אותם ולשטוף את אותם מזהמים שהתגלו לאחרונה. במשק המים יודעים לספק שגם מעיין סלוקייה ממנו שואבת מי עדן לא נהנה ממאזן מים חיובי.

מפעל מי עדן, צילום: youtube מפעל מי עדן | צילום: youtube מפעל מי עדן, צילום: youtube

הדבר התגלה לאחר שצרכנים שחיפשו מוצרי מי עדן טענו כי מזה כמה ימים הם נתקלים במחסור. ברשתות השיווק אישרו היום כי קייימים שיבושים באספקת המוצרים בימים האחרונים. מי עדן הוא אחד ממותג המים המינרליים המובילים בישראל וככזה הביקוש לו גבוה, בעיקר בחודשי הקיץ החמים. עם זאת, מעיין סלוקייה ממנו מופקים מי עדן נמצא ברמת הגולן, בין נחל יהודייה לנחל זויתן, שני נחלים שנסגרו בימים האחרונים בשל הוראת משרד הבריאות בעקבות זיהומים שהתגלו בהם.

מי עדן טענה תחילה כי אין קשר בין הזיהום בנחלים לבין המחסור שנוצר, שנבע לטענתה מביקוש גבוה בשל חודשי הקיץ החמים. “חרף מאמצי החברה להגדיל את מלאי מוצריה לשם מענה לביקושים הגבוהים לאורך השנה ובמיוחד בחודשים החמים של יולי ואוגוסט, הובילו לחוסר במוצרי החברה למספר ימים מוגבל”, מסרה החברה. עם זאת, לאחר פניית “כלכליסט” לחברה ולמשרד הבריאות, מסרה מי עדן כי במים נמצאו שתי חריגות במהלך החודש האחרון. “מי עדן דוגמת את מי המעיין פעמיים ביום. הדגימות נבדקות על ידי מעבדה המוסמכת על ידי משרד הבריאות. המוצרים משווקים בחלוף 48 שעות לפחות ממועד ייצורם, וזאת על מנת להבטיח כי המוצרים המשווקים בטוחים וראויים לשימוש. במידה ונמצאת חריגה כל שהיא במי המעיין, כניסת המים למפעל מופסקת במיידית ועימה גם תהליך הייצור. בחודש האחרון הופסק הייצור פעמיים למשך מספר ימים בעקבות חריגה אשר נמצאה במי המעיין. מי עדן שבה לייצר לאחר שוידאה כי מי המעיין תקינים ולאחר אישורו של משרד הבריאות, כמתבקש במקרים מעין אלה”.

משרד הבריאות אישר את הדברים, ומסר: “במהלך הקיץ האחרון היו שני אירועי חריגות במי מעיין סלוקייה. מרגע גילוי החריגות המפעל הפסיק מילוי ושיווק מוצרים עד לקבלת תוצאות תקינות וזאת בהתאם לנהלים. לאחר קבלת תוצאות תקינות ב־6 באוגוסט, חודש הייצור במפעל. מאז מתבצעות בדיקות שוטפות ואין חריגות”.

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות