אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי עוקץ את מזרחי טפחות: "אין לו די הון כדי להתמודד עם פרשת המס" צילום: עמית שעל

לאומי עוקץ את מזרחי טפחות: "אין לו די הון כדי להתמודד עם פרשת המס"

בכיר בלאומי אמר לאנליסטים שחולשת המתחרה עשויה לסייע להם לגנוב נתח מהשחקן החזק ביותר בשוק המשכנתאות

19.08.2018, 07:38 | רחלי בינדמן

אין זה סוד שבחדרי חדרים, ושלא לציטוט, יריבים עסקיים נוטים ללכלך זה על זה לא מעט. אבל בפומבי הם מגלים לרוב יותר סולידריות, ומשגרים לכל היותר עקיצות מרומזות. זה לא המקרה שהתרחש לפני כמה ימים, בשיחת האנליסטים שקיים בנק לאומי לאחר פרסום הדו"ח החצי־שנתי שלו. בכיר במחלקת הכספים של הבנק, שניהל את השיחה עם האנליסטים, השיב לשאלה תמימה לכאורה שהציג לו האנליסט רועי ליפובצקי בעניין פרויקט המשכנתא הדיגיטלית של הבנק, בעקיצה לעבר המתחרה החזק בשוק המשכנתאות - בנק מזרחי טפחות, שאותו מנהל אלדד פרשר.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא רוצה לדבר על המתחרים שלנו, אבל השחקן החזק בשוק המשכנתאות בישראל הוא בנק מזרחי טפחות, והוא צריך להתמודד כעת עם סוגיות הקשורות לעניין האמריקאי (חקירת העלמות המס ללקוחות האמריקאים של הבנק, שבגללה קיבל באחרונה מזרחי טפחות דרישת קנס מהרשויות בארה"ב, בגובה של 342 מיליון דולר – ר"ב) ובכל הנוגע לדרישות הלימות ההון, זה אומר שלא יהיו לו מספיק עודפי הון מעל דרישות ההון הרגולטורי", אמר הבכיר בלאומי. "זה אומר שאחד השחקנים הגדולים בשוק הזה צריך להתמודד עם סוגיות שלאומי נדרש אליהן לפני ארבע שנים, כשאנחנו התמודדנו עם חקירת מס דומה, וזה עוד פקטור שאנחנו צריכים לקחת בחשבון כשמסתכלים קדימה".

אלדד פרשר, צילום: עמית שעל אלדד פרשר | צילום: עמית שעל אלדד פרשר, צילום: עמית שעל

לפי ההערכות, מזרחי טפחות יידרש להגדיל את ההפרשה שביצע עד כה בדו"חות הכספיים בגין פרשת חקירת המס, שעומדת כרגע על קצת פחות מ־50 מיליון דולר, ללפחות 150 מיליון דולר (כמחצית מגבוה הקנס המבוקש) - אם לא יותר. המשמעות של הגדלת ההפרשה, כפי שרמזו בבנק לאומי בשיחת האנליסטים, היא פגיעה בהון העצמי של הבנק באופן שיקשה עליו להגדיל את הפעילות העסקית הבולטת שלו בתחום המשכנתאות. הדבר עשוי לספק למתחרים שלו - ובהם בנק לאומי - הזדמנות לגנוב ממנו נתחי שוק. העקיצה ששיגרו בלאומי היא גם סוג של צחוק הגורל, לאחר שבעת שלאומי היה עד לפני חמש שנים בלב הסערה של חקירת האמריקאים, ניצלו הבנקים המתחרים, ובהם מזרחי טפחות, את החולשה שלו כדי להדגיש את היתרונות שלהם.

בשבוע החולף, כשהבנקים הגדולים - הפועלים, לאומי, דיסקונט והבינלאומי - פירסמו את הדו"חות הכספיים למחצית הראשונה, כמעט לא היתה שיחה שבה לא עלה לדיון הפוטנציאל הגלום בשוק המשכנתאות כתוצאה מתחילת מגמת עליית הריבית, שאמורה לספק לבנקים רווחיות גבוהה יותר מהתחום, בסיכון נמוך, בעיקר בהשוואה לאשראי צרכני רגיל. למעשה, כל הבנקים צפויים לצאת נשכרים אם מזרחי טפחות אמנם יגדיל משמעותית את ההפרשה בדוחות הכספיים, באופן שיחליש אותו בתחרות בשוק המשכנתאות. כך למשל, בעת פרסום הדו"חות הכספיים של דיסקונט, ניתן היה לראות זינוק של 12% בתיק האשראי לדיור, כשנתח השוק של הבנק במשכנתאות הכפיל עצמו בתוך ארבע שנים, מ־5% ל־10%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות