אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחמשים את הצמרת: חגיגת בונוסים לבכירי תעש צילומים: צפריר אביוב, נעם ריבקין-פנטון

בלעדי לכלכליסט

מחמשים את הצמרת: חגיגת בונוסים לבכירי תעש

דירקטוריון יצרנית הנשק אישר פיצויים כפולים למנכ"ל אבי פלדר וליו"ר יצחק אהרונוביץ' לרגל מכירת החברה לאלביט מערכות. גם יועצת התקשורת רונית אקשטיין ומזכיר החברה אהרון גולדמן יתוגמלו. הבונוסים כפופים לאישור רשות החברות

21.08.2018, 07:07 | גולן חזני

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

חגיגת בונוסים בתעש מערכות על רקע העסקה למכירת החברה לאלביט מערכות. ל"כלכליסט" נודע כי דירקטוריון תעש אישר מתן פיצויים מוגדלים ב־100% הן למנכ"ל יצרנית מערכות הנשק אבי פלדר והן ליו"ר יצחק אהרונוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

100 אלף שקל מענק ליועצת התקשורת

הבקשה הועברה לאישור רשות החברות, והיא משמעותית בעיקר מבחינתו של פלדר, המועסק בחברה 35 שנה. המענק שהוא זכאי לו בעבור שנים אלה מסתכם ב־1.7 מיליון שקל — לפי חישוב עלות שכר חודשית של כ־48 אלף שקל במכפלת שנות העבודה — והדירקטוריון מבקש להכפיל את המענק בסכום דומה.

פלדר עתיד ליהנות גם ממענק דיפרנציאלי של כ־300 אלף שקל, לפי אמות מידה שנקבעו מראש. מדובר במענק המרבי שחברה ממשלתית רשאית לאשר עבור המנכ"ל באירוע של הפרטה. אולם במקרה של תעש מדובר בחברה הפסדית לאורך זמן, שהממשלה נאלצה להזרים לה סיוע משמעותי בשנים מסוימות. עם זאת, ב-2017 רשמה החברה רווח של 12.5 מיליון שקל.

אהרונוביץ' מונה ליו"ר תעש לפני כשנתיים, כך שהוא זכאי לשתי משכורות חודשיות כפיצוי, והדירקטוריון מבקש להכפיל את הסכום, שעומד על כ־100 אלף שקל. בתעש מדגישים כי השניים לא היו שותפים להחלטת הדירקטוריון, וכי עקרונות המענק למנכ"ל גובשו כבר ב־2015, במסגרת החלטת רשות החברות.

  , צילומים: צפריר אביוב, נעם ריבקין-פנטון צילומים: צפריר אביוב, נעם ריבקין-פנטון   , צילומים: צפריר אביוב, נעם ריבקין-פנטון

בנוסף אישר דירקטוריון תעש מענק של 100 אלף שקל ליועצת התקשורת רונית אקשטיין, שמלווה את החברה זה 17 שנה, ומענק בהיקף של 50 אלף שקל למזכיר החברה אהרון גולדמן.

החלטת הדירקטוריון אינה עוסקת בסכומי התגמול, אלא במנגנון עצמו על פי הכללים המקובלים בחברות ממשלתיות.

העסקה, שבמסגרתה רוכשת אלביט את תעש תמורת 1.8 מיליארד שקל, התבצעה באחרונה בידי רשות החברות בראשות ינקי קוינט והחשב הכללי רוני חזקיהו. השלב הראשון במכרז המכירה עורר סערה בקרב גופים שביקשו להתמודד מול אלביט וטענו לאפלייתה לטובה. בסופו של דבר נותרה אלביט מתמודדת יחידה — ואושרה.


 

רונית אקשטיין רונית אקשטיין רונית אקשטיין

הממונה על הגבלים עסקיים אישרה את העסקה

משרד הביטחון ומשרד האוצר אישרו את המכירה, והיא אושרה השבוע גם בידי הממונה על הגבלים עסקיים מיכל הלפרין, שלא מצאה שיקולי תחרות שעשויים להוות מניעה לקיום העסקה. "בדיקת המיזוג העלתה כי הוא לא מעורר חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות. נמצא כי החפיפה בין פעילויותיהן של אלביט ותעש שולית יחסית, ובתחומים שבהם יש חפיפה מתקיימת תחרות מצדם של ספקים ישראליים או מחו"ל".

המתחרות של אלביט, התעשייה האווירית ורפאל, חששו כי העסקה תעניק לאלביט מעמד של מונופול בתחום הנשק, באופן שישפיע על תוכניות הרכש של משרד הביטחון ואף תיצור מצדו תלות באלביט מערכות. אבל הלפרין טענה כי אין חשש כזה וכי "קיימת תחרות בחלק נכבד מהתחומים שבהם פועלת החברה הממוזגת, ולמשרד הביטחון יש מעמד ייחודי בענף התעשיות הביטחוניות שאין דומה לו בקרב משרדי ממשלה אחרים שמופקדים על ענפים שונים במשק".

אלביט מערכות תקבל, בין השאר, את הידע של תעש בתחום ייצור מערכות הנעה רקטיות קלות, אך הפעילות הזו תישאר בידי החברה הביטחונית הממשלתית תומר. זו הוקמה במסגרת הפרטת תעש, כדי שהמדינה תוכל לשמר תשתיות אסטרטגיות רגישות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות