אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הקנאביס מגייסות פותחי דלתות בתקווה להסדרת היצוא צילום: Pavlina Schultz

דיווח שוטף

חברות הקנאביס מגייסות פותחי דלתות בתקווה להסדרת היצוא

רק בשבוע שעבר הוחלט להקים ועדה בין־משרדית בנושא העומד במרכז המחלוקת בין משרדי הממשלה — יצוא הקנאביס הרפואי ואבטחתו מפני זליגה לשוק הפתוח — ומיד החלו החברות בתחום להצטייד בפיגורות, שעשויות לסייע להן בשיפור עמדות

28.08.2018, 11:11 | דרור רייך

רוחות של שינוי במדיניות הממשלה לגבי יצוא קנאביס מפיחות שוב חיים במניות החברות הפעילות בתחום בבורסת ת"א, וכבר משפיעות גם על מינוי בעלי תפקידים בהן. נושאי היצוא, הפיקוח והאבטחה עומדים במרכז המחלוקות באשר לתעשיית הקנאביס הרפואי, וזאת מחשש לזליגה של הצמח הירוק לשוק החופשי.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך דיון ביצוא הקנאביס, שנערך בשבוע שעבר בלשכת השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הוחלט על הקמת ועדה בין־משרדית, שתגבש המלצות בנושא, ובעקבות ההתקדמות החלו חברות הקנאביס להצטייד ב"שמות מוכרים" מקשת רחבה של תחומים, בתקווה שהם יפתחו בפניהן דלתות בעתיד.

המינויים מהיממה האחרונה הם של ד"ר מיכאל דור, מנהל בכיר ביחידת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות (יק"ר) ליועץ לפעילות חו"ל של חברת UNV מדיסין. החברה, שעוסקת בפיתוח מוצרים מבוססי קנאביס רפואי, מוזגה באחרונה עם חברת די פארם.

חברות הקנאביס הציבוריות בגל גיוס של שמות מוכרים חברות הקנאביס הציבוריות בגל גיוס של שמות מוכרים חברות הקנאביס הציבוריות בגל גיוס של שמות מוכרים

דור הוא בעל ניסיון עשיר בתחום הקנאביס הרפואי, הן בנושאי רגולציה והן בנושאים הקשורים לתחום הרפואי. עד לאחרונה היה דור הסמכות הבכירה ביותר לחלוקת מרשמים לשימוש בקנאביס, והוא נחשב מרצה מבוקש ברחבי העולם בכל הקשור לנושאי הרגולציה של התחום. מינוי נוסף של די פארם הוא ד"ר שאול מוכתר, שכיהן בעבר בתפקידים בכירים טבע, ומונה גם הוא ליועץ.

חממת גידול קנאביס, צילום: בלומברג חממת גידול קנאביס | צילום: בלומברג חממת גידול קנאביס, צילום: בלומברג

השרה וח"כית לשעבר, עו"ד אורית נוקד, מצטרפת לדירקטוריון קנביט, העוסקת בקנאביס רפואי ופועלת תחת חברת הון אחזקות הציבורית. נוקד כיהנה בעבר כשרת החקלאות וחברת כנסת מטעם העבודה וסיעת העצמאות, וכן כיהנה כסגנית שר התמ"ת פואד בן אליעזר בכנסת ה־18.

קנביט היא חברה פרטית, הפועלת בתחום ריבוי וגידול קנאביס לשימוש רפואי. בכוונתה לפעול בעתיד גם בתחום ייצור הקנאביס, לרבות הקמת מפעל, ושיווק המוצרים, והיא תמוזג עם הון אחזקות. נוקד שימשה ב־1986–2002 כיועצת משפטית בתנועה הקיבוצית המאוחדת, ומ־1996 גם כמנהלת המחלקה המשפטית. בנוסף כיהנה בדירקטוריונים של קרן קיימת לישראל, מועצת מינהל מקרקעי ישראל ומזכירות המרכז החקלאי.

גם חיים רמון וגם בנו

אמש נודע למשקיעים כי חברה נוספת בתחום הקנאביס מצטרפת לבורסת ת"א. אסיף 420 מפתחת ומייצרת פתרונות בענף הקנאביס, בדגש על מוצרי בריאות, קוסמטיקה ושמנים מבוססי קנאביס. היא תתמזג עם השלד הבורסאי קמן קפיטל, הנסחר בת״א, ובמסגרת עסקת המיזוג נקבע כי בעלי הפעילות של אסיף 420 יקבלו 60% מהמניות תמורת מיזוג פעילותה.

אסיף 420 דיווחה כי היא במו״מ עם חברות באירופה למכירת שמנים רפואיים, וכן עם מפעלים שייצרו בעבורה את המוצרים. בנוסף חתמה החברה על הסכם הפצה ראשון, שמוערך ב־90 מיליון דולר לשנים 2019–2020.

גם אסיף מתהדרת בשמות מוכרים, ובהם שר הבריאות ושר המשפטים לשעבר חיים רמון שמונה ליועץ; יו"ר דרורי שלומי BBDO יורם דרורי; ומייסד ומנכ״ל אינדקס הקנאביס Weed Club מקליפורניה אוון הורוביץ. זה אינו הקשר היחיד של אסיף 420 עם משפחת רמון. בנו של השר לשעבר, דור רמון, המתגורר בברלין, מכהן כסמנכ״ל פעילות החברה באירופה. על פי קמן, רמון הבן הוא יזם תיירות וניהול מלונות, ובוגר בית הספר למלונאות באוסטריה.

מיליארד שקל בשנה

המהלכים למינוי שמות גדולים הם כמעט הכרח מבחינת חברות הקנאביס, בעיקר בשל סוגיות הביטחון והאבטחה, אך גם בתחומי הרפואה. חברתטוגדר, שברשותה הסכמים לגידול ומכירה של קנאביס רפואי, מינתה את תת־ניצב בדימוס מאיר בן ישי ליועץ האבטחה. בן ישי היה בעבר אחראי לתחום האבטחה במשטרת ישראל. בצוות הניהולי של חברת תפן נמצא ד"ר יורם סלע, מייסד ומנהל לשעבר במחלקת Delivery Drug של טבע.

יו"ר חברת הקנאביס פרוטאולוג'יקס יאיר פודים הוא בעל מניות בה בשרשור. פרוטאולוג'יקס מוחזקת בידי חברת צמיחה אינווסטמנט — חברה ציבורית מחוקה בבורסת ת"א (ללא שווי שוק), שכל תפקידה הוא להיות מעטפת שליטה בפרוטאולוג'יקס. צמיחה עצמה נשלטת בידי חברה ציבורית בשם דולומיט אחזקות, שנסחרת ברשימת השימור לפי שווי שוק של 6.6 מיליון שקל בלבד. בעל השליטה בדולומיט הוא ניסים דג'לדטי, עם אחזקה של כ־60% מהמניות, בעוד פודים מחזיק ב־500 אלף מניות של דולומיט, שהן כ־2.5% ממניות החברה, שאותן קיבל מפקיעת אופציות באוגוסט 2015.

גם חברת תראפיקס ביוסיינסס, שמעוניינת להשיק תרופה לטיפול בתסמונת טורט באמצעות קנאביס, גייסה לשורותיה סמכות בתחום. מי שנחשב לאבי הקנאביס הרפואי, פרופ' רפאל (רפי) משולם, חתן פרס ישראל לחקר הכימיה, ישמש יועץ בחברה.

רפורמת הקנאביס, למכירת קנאביס רפואי, יצאה לדרך לפני כחמישה חודשים. אך סוגיית יצוא החומר, שעליו מסתמכות החברות כדי לבסס את הכנסותיהן, תקועה בשל היעדר הסכמות בין משרדי הממשלה.

לפי הערכות, צפוי היצוא הישראלי לגלגל כמיליארד שקל בשנה בתוך 5–3 שנים, אך גורמים בממשלה חוששים כי העיכובים בהתרת היצוא יגרמו לכך שמדינות כמו קנדה ואוסטרליה יקדימו את ישראל ביצוא הקנאביס ויבססו לעצמן שווקים בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
סוף הביורוקרטיה ותחילת הדרך
נו בשעה טובה הגענו סוף סוף למצב שבו ממשלת ישראל מפסיקה את הסחבת בתחום הקנאביס ברגע שיאושר יצוא הקנאביס נראה בבורסה הישראלית את עלית אימפריות הקנאביס המניות יעלו בחדות כל אלה שישבו על הגדר כולל חברות ההשקעות יכניסו רגל ואז נראה את מה שכל משקיעי הקנאביס ציפו כניסה למדדים המובילים ויצוא ענק של החברות המובילות שהם טוגדר מדיוי ואינטרקיור. בהצלחה
ירון פרוכזט  |  28.08.18
לכל התגובות