אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהמלצת בג"ץ: מובילי מחאת הגז משכו העתירה נגד שידור הפרסומת של דלק, נובל ורציו צילום: ארגון שומרי הבית

בהמלצת בג"ץ: מובילי מחאת הגז משכו העתירה נגד שידור הפרסומת של דלק, נובל ורציו

השופט יצחק עמית הביע תמיהה מעצם הגשת העתירה: "עתירה זו לא תואר לה ולא הדר; בפרסומת לפסטרמה אני צריך להביא את הצד שכנגד שיסביר את הנזק שבבשר מעובד?"

04.09.2018, 14:10 | יואב סטולר
בהמלצת שופטי בג"ץ משכו פעילי מאבק הגז את העתירה שהגישו נגד הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו וחברות הגז. בדיון שהתקיים הבוקר (ג') בבית המשפט העליון, המליץ חבר ההרכב השופט יצחק עמית לארגון שומרי הבית ומגישי העתירה הנמנים איתו, לחזור בהם תוך שהוא מעביר ביקורת על עצם היתכנותו והחשיבה שמאחורי הצעד המשפטי.

פעילי מחאת הגז עתרו לבג"ץ במטרה לסכל את שידורי הפרסומת של החברות נובל אנרג'י מדיטרניאן לימיטד, דלק קידוחים (מימון לווייתן) ורציו חיפושי נפט. התשדיר המדובר שעמד במרכז הדיון הוא פרסומת מטעמן של השלוש המשבחת את פעילות הגז בישראל ומברכת על שעתיד לקום ולצמוח בזכותה כשזו משודרת בזמן הפיק של הרגעים האחרונים שלפני המהדורה המרכזית ב-20:00 בערוצי הברודקאסט.

קראו עוד בכלכליסט

העותרים שכיום עוסקים בעיקרם בסוגיית מיקום האסדה והמפעל המתוכנן לקום בסמוך לרצועת החוף, פנו תחילה לרשות השנייה לטלווייזיה ולרדיו בטענה שהקמפיין המדובר חורג מהמגבלות הקבועות בחוק. לטענתם, נושא הגז והטיפול בו בישראל נחשב לסוגייה במחלוקת וככזו אסורה לקבלת זמן שידור בין תשדירי הפרסומות.

שופט העליון יצחק עמית. "לא נשב כצנזור על", צילום: אוהד צויגנברג שופט העליון יצחק עמית. "לא נשב כצנזור על" | צילום: אוהד צויגנברג שופט העליון יצחק עמית. "לא נשב כצנזור על", צילום: אוהד צויגנברג

עם זאת, השופט עמית צוטט בדיון כמי שראה את הדברים אחרת מן העותרים עד כדי סלידה ותמיהה מעצם הגשת העתירה. "לא נשב כצנזור על, על פרסומות מסחריות. קדימה! נראה אתכם במאבק נגדי". שופט בית המשפט העליון אף הוסיף וביטל את העניין בדיון באומרו: "בשביל זה יש פרסומת. לא קיבלתי תשובה, בפרסומת לפסטרמה אני צריך להביא את הצד שכנגד שיסביר את הנזק שבבשר מעובד?". אמירה שבאה בתשובה לטענות לייצוג של המחלוקת בתשדיר המסחרי. "אנו ממליצים לגברתי לרדת מהעתירה. עתירה זו לא תואר לה ולא הדר".

התנהלותם של הפעילים הייתה במתווה של פעילות במקביל לתלונות וההליכים שקיימו בעניין ברשות השנייה. נציגי ארגון שומרי הבית סירבו להשלים עם ההחלטות שהתקבלו ברשות, כשאלו לא ראו צורך בפגיעה בחופש הביטוי של חברות הגז והציגו מתווה שיכלול תיקונים נקודתיים בתשדיר. תיקונים אלו נועדו להעמיד לכאורה לצופה את היכולת להבין באילו מן הנקודות ישנה מחלוקת ציבורית, אבל אלו ננקטו ביד רכה על רקע היעדר זיהוי של פגיעה ממשית מצידן של החברות.

משותפות לווייתן נמסר: "עוד עתירת סרק של מתנגדי הגז נדחתה, בדיוק כשם שנדחו עתירותיהם הקודמות.

הקמת אסדת לווייתן תחל בחודשים הקרובים בדיוק בנקודה עליה החליטה הממשלה בהמלצת מערכת הבטחון, וכפי שאישרו כל גופי התכנון, הרגולציה והערכאות המשפטיות שנדרשו לעניין".

מארגון שומרי הבית נמסר: "הקמפיין הפרסומי של נובל אנרג'י מיועד להסיט את דעת הקהל מהמאבק של אזרחי ישראל להגנה על הבריאות והחופים שלנו. במקום לנהל דיון ציבורי ער ונוקב בחשיפה ציבורית שווה באמצעי התקשורת, קנו שותפויות הגז את זמן השידור בכסף רב. לצערנו הלך הרוח בדיון היה כזה שניתן היה להבין ממנו שסיכוי העתירה נמוך ועלול לחייב אותנו בהוצאות ולכן משכנו את העתירה".

את שותפויות הגז (נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו) ייצג עו"ד יונתן קהת ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. את הרשות השניה ייצגו עורכי הדין יאיר עשהאל ונגה גל ממשרד אפרים אברמזון ושות'.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
היום הבנתי עוד דבר
אחרי שהבנתי שהמשטרה שומרת על הטייקון אחרי שהבנתי שהחברה להגנת הטבע היא בעצם החברת להגנת הטייקון. אחרי שהבנתי שהתקשורת המשודרת והכתובה טלביזיה, אינטרנט ועיתונים נשלטים בידי הטייקון ומשרתים אותו ( איכשהוא הרדיו קצת יותר חופשי משום מה). אחרי שהבנתי שמשרד האנרגיה, משרד איכות הסביבה ומן הסתם גם משרד ראש הממשלה הם כולם משרדי הטייקון הבנתי היום שגם הבג״צ הוא בית הדין הגבוה לצדק עבור הטייקון. יצחק עמית - אולי יש לך תואר אך יש בך מעט מאוד הדר וטיעוניך, עם כל הכבוד, הם דמגוגיה פשטנית.
אני  |  04.09.18
8.
האני מאמין
1.לממשלה יש זכות לקבוע את המס שהיא גובה. 2. לריגולטור לממשלה לכל גוף אזרח או בית משפט אין שום סמכות לאכוף ולהחליט איך להפיק וכמה ולמה, בקיצור ללא בירוקרטיה. 3. לדאוג שהמשק (חברת חשמל, צרכן קטן וגדול כאחד) יקבל את המחיר הזול ביותר. מה שהממשלה עשתה זה מישמש תיישמו שוק חופשי אל תתערבו לחברות רק תדאגו שהמחיר לצרכנים הישראלים יקבלו את המחיר הזול ביותר. זו מדיניות טראמפ ורק כך לעשות ולבצע.
טרמפ  |  04.09.18
לכל התגובות