אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירים ברשות השנייה: "אין מקום פה אפילו לשני ערוצים מסחריים" צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי

בכירים ברשות השנייה: "אין מקום פה אפילו לשני ערוצים מסחריים"

בעוד ברשות מותחים את ההכרעה במיזוג בין רשת לערוץ 10, בכירים בגוף הפיקוח מבהירים לאן נושבת רוח המפקדת

09.10.2018, 08:32 | יואב סטולר

פארסת המיזוג בין הערוצים רשת ועשר נמשכת, וברשות השנייה, הגורם שמעכב את המיזוג, החליטו אתמול לשבור את מדיניות השתיקה. ברשות מנסים כעת לשנות את התדמית שנוצרה לפיה יו”ר הרשות, יוליה שמאלוב־ברקוביץ’, מנסה למנוע את המיזוג בכל דרך שעומדת לרשותה.

קראו עוד בכלכליסט

את האצבע המאשימה מפנים כרגע בצמרת הרשות השנייה לעבר הרשות להגבלים העסקיים, ובאופן אישי כלפיה של הממונה על הגבלים, מיכל הלפרין. בשיחה עם "כלכליסט” צבעו ברשות השנייה את ההליך שנוהל על ידי הלפרין ואנשיה כ”רשלני”, שגוי ובלתי יסודי.

"אין מקום אפילו לשני ערוצים מסחריים בארץ”

"ההתנהלות הרשלנית של רשות ההגבלים גרמה עוגמת נפש נוראית לשוק התקשורת”, אמר גורם בכיר ברשות השנייה, "אם זו הייתה בקשה מקבילה אז היינו יכולים לפעול תוך כדי, אבל גם בהגבלים בחרו שלא לפנות אלינו ולהתייעץ איתנו בתור הרגולטור האחראי בשוק. אבל היא (הלפרין - י”ס) בחרה ללכת נגד ולא לפנות אלינו”.

"כבר לפני כשמונה חודשים בקשנו פגישה עם הממונה ואמרנו לה שאנו מבקשים לטפל בכשלי שוק שנמצאים בידיה”, טוען אותו גורם, "אמרתי לה שהיא חייבת לטפל בו זה הפרסום בגוגל ובפייסבוק”. מרשות ההגבלים העסקיים לא רצו להתייחס לדברים. עם זאת, ל”כלכליסט” נודע כי למרות הטענות, במהלך בחינת המיזוג, פנו אנשי רשות ההגבלים ובהם הלפרין, אל אנשי הרשות השנייה כולל לשמאלוב־ברקוביץ’, אך אלה נענו בהיעדר שיתוף פעולה ורצון לסייע.

 

 

מימין: שר התקשורת איוב קרא, יו”ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב־ברקוביץ’ וראש הממשלה בנימין נתניהו. המושכים בחוטי המיזוג, צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי מימין: שר התקשורת איוב קרא, יו”ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב־ברקוביץ’ וראש הממשלה בנימין נתניהו. המושכים בחוטי המיזוג | צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי מימין: שר התקשורת איוב קרא, יו”ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב־ברקוביץ’ וראש הממשלה בנימין נתניהו. המושכים בחוטי המיזוג, צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי

ברשות השנייה טענו אתמול כי ההכרעה טרם התקבלה וההליך נמשך, אך גורם בכיר ברשות טען כי "ברור שאין מקום אפילו לשני ערוצים מסחריים במדינת ישראל, לא שלושה - לשניים. מה שרלוונטי הוא שסופסוף, אחרי 15 שנה, הגיע הזמן שבו נוכל לטפל בכשלי השוק". לדברי הגורם, המטרות שעל הפרק מבחינת הרשות הן מלחמה בחברות רכש המדיה שמחבלות בשוק וטיפול במונופול של גוגל ופייסבוק בתחום הפרסום. כשנשאל הגורם אם הוא מאמין שערוץ עשר יוכל לשרוד עד תום ההליך, השיב: "לא בטוח שהוא ישרוד, אבל בתקוותנו שיהיו כמה שיותר ערוצים ומקסימום התאגיד יתחזק. נצא לשימוע ולבדיקה כדי לראות האם יש קונה לערוץ עשר".

אותו גורם כפר בהאשמות נגד התנהלות המועצה מתוך מניעים זרים: "יש כרגע הליך תקין שלא ייגמר עד שלא כל העובדות יהיו על שולחן המועצה”, אמר והתכוון לדרישת הרשות לקבל לידיה מסמכים כלכליים חסויים הנוגעים להיעדר עתידו הכלכלי של ערוץ עשר. עם זאת, יש לציין כי הרשות השנייה טוענת כי בידיה חוות דעת משפטית, לפיה אין לאשר את המיזוג, אך היא לא מוכנה לחשוף אותה או אף אחד מפרטיה.

שליש מעובדי ערוץ עשר עזבו, עוד פיטורים בדרך

התגובה של הרשות השנייה מגיעה לאחר ימים של מתקפות חסרות תקדים על התנהלותה, ולא בכדי. בשוק הטלוויזיה מאשימים את שמאלוב־ברקוביץ’ בפעילות לא עניינית, מוטת ואף "מורעלת” במניעים זרים ופוליטיים של ראש הממשלה.

 

בצמרת הרשות השנייה בחרו להשתלח גם בעובדי ערוץ עשר, ואמרו אתמול: "ההתנהלות של עובדי חדשות עשר רק מוכיחה למה יש חוסר אמון בתקשורת, כל דבר שדיברו איתם הם עיוותו". בינתיים, ערוץ עשר סובל ועל פי מידע שהגיע ל"כלכליסט", כבר שליש מעובדיו נטשו את מקום עבודתם.

גורמים המקורבים לעשר סיפרו על החשש האמיתי שבעקבות הדחייה כבר בימים הקרובים יחלו להישלח מכתבי פיטורים לעובדים. מצידה של רשת שנותרה מרוחקת יותר מחזית המאבק גורמים המקורבים לעניין מבקשים להבהיר כי בקרבם "התנהלות הרשות השנייה מיוחסת בתכלית כל למניעים האישיים של שמאלוב־ברקוביץ'". שחקן הבקיא ברזי ההסכמים והמגיעים אף אמר "ההחלטה כבר התקבלה, והיא התקבלה בבלפור (מעון ראש הממשלה - י"ס)".

ממלא תפקיד באחד הגופים הוסיף ואמר: "היא (שמאלוב־ברקוביץ' – י"ס) מוליכה שולל את חברי המועצה. היא נחושה להכשיל את המיזוג והיא אמרה לנו את זה לא פעם אחת 'לא משנה מה תעשו ולא משנה מה יהיה אני מתנגדת למיזוג'. אני לא יודע מה מניע אותה ואני לא אזדעזע אם מדובר במניעים פוליטיים וגם לא הופתע אם זה אינטרסים כלכליים של מישהו שרוצה למנוע את המיזוג. היא לא רוצה לקיים דיון אמיתי, אלא היא כל פעם מוצאת תירוץ אחר לסחבת".

אותו בעל תפקיד ביקש לכפור במעמדה הציבורי של הרשות השנייה על פי התנהלותה הבלתי שקופה בהליך עד כה באומרו: "אם המועצה דואגת לאינטרס הציבורי למה יו"ר דרשה שהישיבה תערך במתכונת ישיבה סגורה ושהפרוטוקול לא יהיה חשוף לציבור אותו היא לכאורה משרתת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות