אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר חדש מזהיר: התחממות כדור הארץ תביא למחסור בבירה צילום: שאטרסטוק

מחקר חדש מזהיר: התחממות כדור הארץ תביא למחסור בבירה

לפי הממצאים גלי חום קיצוניים ובצורות יגרמו נזק ליבולי השעורה העולמיים - הרכיב המרכזי במשקה האלכוהולי הפופולארי. האם הדבר יחזיר את טראמפ להסכם פריז?

16.10.2018, 19:10 | שירות כלכליסט
שינויי האקלים צפויים להוביל לעלייה "דרמטית" במחירי הבירה ולגרום למחסורים, כך מזהיר מחקר חדש.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הממצאים, גלי חום קיצוניים ובצורות יגרמו נזק ליבולי השעורה העולמיים. פירוש הדבר שיהיה חסך ברכיב מרכזי במשקה האלכוהולי המועדף בעולם. המדינות הנחשבות ליצרניות הבירה המובילות, ביניהן בלגיה, צ'כיה ואירלנד, יהיו בין הנפגעות הגדולות ביותר מהמצב.

החוקרים הודו אמנם שבהשוואה להשלכות מסכנות החיים של התחממות כדור הארץ כמו הצפות וסופות, מחסור בבירה אולי נשמע לא כל כך מהותי, אך לדבריהם הדבר ישפיע לשלילה על איכות החיים של אנשים רבים.

חגיגות אוקטוברפסט (ארכיון). לפי המחקר אם לא תופחת פליטת הפחמן, צריכת הבירה באירלנד, בלגיה וצ חגיגות אוקטוברפסט (ארכיון). לפי המחקר אם לא תופחת פליטת הפחמן, צריכת הבירה באירלנד, בלגיה וצ'כיה תצומצם בשליש חגיגות אוקטוברפסט (ארכיון). לפי המחקר אם לא תופחת פליטת הפחמן, צריכת הבירה באירלנד, בלגיה וצ

"אין כמעט ספק שעבור מיליוני אנשים ברחבי העולם, השפעות האקלים על זמינות הבירה והמחירים מוסיפים חטא לפשע", הסביר אחד ממחברי המחקר, פרופסור דאבו גואן מאוניברסיטת מזרח אנגליה. "יש משהו בסיסי בחיבה חוצת התרבויות לבירה". לפיכך, הוא קורא לפעול נגד שינויי האקלים כדי להציל את אספקת הבירה.

המחקר, שפורסם בכתב העת נייצ'ר פלנטס השתמש במודלים של אקלים כדי לבחון את ההשפעה של תנאי מזג אוויר קיצוניים על יבולי שעורה ב-80 השנים הבאות. לאחר מכן השתמשו החוקרים במודלים כלכליים כדי להעריך את ההשפעה על אספקת הבירה והמחירים במדינות שונות.

לפי המחקר, אם לא תופחת פליטת הפחמן, צריכת הבירה באירלנד, בלגיה וצ'כיה תצטמצם בשליש. בבריטניה תורגש ירידה של רבע בצריכה ובארה"ב ישתו 14% פחות בקבוקי בירה. בסין, שהפכה לצרכנית הבירה הגדולה בעולם, הצריכה צפויה לרדת ב-9%. אולם, גם בתרחיש החיובי ביותר, שכולל ירידה משמעותית בפליטת גזי חממה, עדיין תירשם ירידה של בין 9%-13% בשתיית הבירה בבלגיה, אירלנד, צ'כיה, קנדה וגרמניה.

מבחינת המחירים, החוקרים מצאו שפולין תהיה הנפגעת העיקרית, שם יעלו המחירים בתרחיש הגרוע ביותר פי חמישה, כשבאירלנד, בלגיה וצ'כיה המחירים יוכפלו.

"תנאי אקלים ומחירים עתידיים עלולים להרחיק את הבירה מהישג ידם של מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם", סיכם פרופסור סטיבן דייויס מאוניברסיטת קליפורניה באירווין, שהשתתף גם הוא במחקר.

גואן הוסיף כי עליית מחירי הבירה והמחסורים עלולים אף להוביל לאי יציבות חברתית, כפי שבתקופת היובש בארה"ב התחזקו כנופיות הפשע המאורגן שסיפקו אלכוהול לא חוקי. הוא סיפר שחוקר שקרא את המחקר אמר לו: "אני מקווה שדונלד טראמפ אוהב בירה, כי ככה אולי הוא יסכים להחזיר את ארה"ב להסכם פריז". לרוע המזל, טראמפ טוען שאינו שותה אלכוהול בכלל.

תגיות