אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצרות של מנהל הקרנות GAM: פדיונות כבדים ומניה שנחתכת

הצרות של מנהל הקרנות GAM: פדיונות כבדים ומניה שנחתכת

חברת קרנות הנאמנות הזרה הראשונה שנכנסה לישראל בעקבות הרפורמה של רשות ני"ע, סופגת בחודשים האחרונים פדיונות כבדים על רקע השעיית מנהל ההשקעות הראשי. מנייתה התרסקה בשנה החולפת ביותר מ־60%. מקורבים לחברה: "אין חשש ליציבות GAM"

29.10.2018, 07:58 | רחלי בינדמן

מה עובר על ענקית ההשקעות השווייצרית GAM, שהנפיקה בישראל שתי קרנות נאמנות בחסות הרפורמה שנועדה להביא לכאן גופים בינלאומיים כדי שיגבירו את התחרות בענף? בחודשים האחרונים נחתך המחיר של מניית ענקית ניהול הנכסים הנסחרת בבורסה בשווייץ בעשרות אחוזים.  

קראו עוד בכלכליסט

GAM ניהלה נכסים פיננסיים בהיקף של 120 מיליארד פרנק שווייצרי בזמן שהשיקה את פעילותה בישראל. היא מעסיקה יותר מ־1,000 עובדים ב־11 מוקדים בעולם, כולל ניו יורק, לונדון, ציריך, פרנקפורט, מילאנו, הונג קונג וטוקיו. לחברה יש יותר מ־100 קרנות נאמנות. הקבוצה השיקה לפני כשנה פעילות בישראל, שאותה מנהל פיליפ רוזנברג. בסוף 2017 השיקה GAM בארץ שתי קרנות נאמנות המתמחות בהשקעות באג"ח - אחת נקובה בדולר ואחת ביורו.

השעיית מנהל ההשקעות החלה את המפולת

תחילת הירידות במניית החברה התרחשה כשמנהל ההשקעות שלה טים הייווד, המתמחה באג"ח, הושעה מתפקידו ביולי האחרון בעקבות טענות להפרת נהלים ביחס לניהול סיכונים, ושמירה ותיעוד היסטוריית ההשקעות. בתגובה להשעיה איבדה מניית החברה 22% משוויה - הירידה החדה ביותר בתשע השנים האחרונות. באחרונה גם התברר כי היקף הנכסים שהחברה מנהלת צנח ב־21% מאז סוף יוני, ל־67 מיליארד פרנק שווייצרי. מניית החברה איבדה יותר ממחצית משוויה מתחילת השנה. למרות ניסיונות הרגעה מצד החברה, המשקיעים עדיין מביעים חוסר אמון בה, היא ממשיכה לאבד נכסים ומחיר המניה שלה צונח.

החלום הרטוב של רשות ני"ע בעת כהונתו של פרופ' שמואל האוזר בראשה, היה ליצור תעשיית ניהול כסף תחרותית ומגוונת. אחד הצעדים המרכזיים שהוביל האוזר היה לאפשר שיווק של ניהול כסף בידי מנהלים מעבר לים לציבור הישראלי. הדרך לעשות זאת היתה במתן אפשרות לראשונה לבנקים להמליץ ללקוחות על קרנות נאמנות של מנהלות נכסים ענקיות מעבר לים, תוך מתן אפשרות ליהנות מניהול השקעות איכותי שיתחרה במנהלי הכסף המקומיים - מנהלי הקרנות ותעודות הסל.

בדומה לשיטת הרישום הכפול של חברות בבורסה, כדי להביא את הקרנות הזרות היה צריך להבטיח שלא יידרש מהן עומס רגולטורי נוסף על זה שאליו הן מחויבות במדינות שבהן הן כבר פועלות. כך, במקרה של GAM, הקרנות שבהן התגלו אי הסדרים היו תחת פיקוח לוקסמבורגי, בעוד שהקרנות הפועלות בישראל מטעמו כפופות לרגולטור האירי. גם האחרון לא סבר שיש מקום לעדכן את מחזיקי הקרנות שלו בהתפתחויות ב־GAM.

מנהל פעילות GAM בישראל פיליפ רוזנברג מנהל פעילות GAM בישראל פיליפ רוזנברג מנהל פעילות GAM בישראל פיליפ רוזנברג

הרפורמה של כניסת הקרנות הזרות לישראל לא רושמת בינתיים הצלחה מסחררת. למעט GAM וקרן ההשקעות בלאקארוק, שהשיקה בסך הכל חמש קרנות לשיווק בישראל, לא הצטרפו בינתיים מנהלי קרנות נוספים. אמנם בלאקרוק היא שם דבר בתעשיית ניהול הכסף, אבל בפועל לא הקרנות שלה ולא הקרנות של GAM הצליחו לגייס כאן דרך הבנקים סכומי כסף משמעותיים. לפי ההערכות, הקרנות האלה גייסו מהציבור הישראל רק מיליוני שקלים בודדים. הסיבה לכך היא שעד עתה לא נחתמו הסכמי הפצה בין הקרנות לבין הבנקים, שמסדירים את העמלה שהבנקים יקבלו על הפצתן. הבנקים מצדם עדיין לא ערוכים לדרג את הקרנות האלה כדי שיוכלו להתחיל לשווק אותן לציבור.

יתרה מכך, יש חשש משיווק הקרנות האלה לציבור הרחב, שכן הן כוללות עלויות של המרת כסף למטבע זר (עמלות המרת מט"ח), וכן ניהול חשבון ניירות ערך זרים - מה שמגדיל את העלויות עבור הלקוחות בהשוואה להשקעה בקרנות נאמנות או תעודות סל מקומיות. לבסוף, הציבור הישראלי השמרן ממילא חושש מהשקעות מעבר לים.

אלא שהציבור עשוי להיות חשוף לקרנות GAM לא רק באופן ישיר, אלא על ידי מנהלי גופי הפנסיה, המשקיעים בין היתר גם ב־GAM, כמו במנהלי קרנות אחרים מעבר לים.

"זה כמו שדגם אחד של פולקסווגן מתקלקל"

הביצועים של הקרנות שמשווקות בישראל אינם חריגים או שונים מקרנות מתחרות, ואין שום סכנה - לפחות בשלב זה - ליציבות של GAM. עם זאת, בזמן שניתן להעריך כי מנהלי הפנסיה מודעים למתרחש בענקית ניהול הנכסים השווייצרית ויודעים להפנות שאלות ביחס לכך למי שצריך, ספק אם המשקיע הפשוט יודע מי זו GAM ומה מתרחש בה.

ב־GAM סירבו להתייחס לידיעה. בסביבת GAM אמרו אתמול: "כל הסיפור הזה לא קשור לפעילותנו בישראל. קרה אצלנו משהו, אבל פעלנו והגבנו בהתאם לטובת הלקוחות שלנו. כל תעשיית הפיננסים פודה, ולכן יש פדיונות גם אצלנו. זה לא קשור לאירוע. אין שום חשש ליציבות הפיננסית של GAM. זה כמו שדגם אחד של פולקסווגן מתקלקל אז מפסיקים למכור אותו. זה לא נחמד אבל זה הכל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות