אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מושב בן שמן מכר את זכויות הבנייה שלו לאאורה צילום: ויקיפדיה

בלעדי לכלכליסט

מושב בן שמן מכר את זכויות הבנייה שלו לאאורה

מושב בן שמן העביר את זכות הרכישה של אדמותיו, שהופשרו לבנייה, ליזמית הנדל”ן אאורה תמורת 45 מיליון שקל. אאורה תקנה את הקרקע מהמדינה ללא מכרז

06.11.2018, 08:34 | נמרוד בוסו

מושב בן שמן וחברת הבנייה אאורה שבשליטת יעקב אטרקצ'י חתמו בימים האחרונים על עסקה שצפויה לשלשל לקופת המושב סכום של כ־45 מיליוני שקלים. במסגרת העסקה מכר המושב לאאורה את זכויותיו בקרקעותיו החקלאיות, שהופשרו לאחרונה לבנייה למגורים על ידי הוועדה לתכנון מהיר (ותמ"ל), ואשר בהן זכויות לבניית 500 יחידות דיור.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה באה כחודש לאחר החלטת ותמ"ל על אישור תוכנית "בן שמן" שקידמה חברת דירה להשכיר, וצפויה להוסיף לעיר לוד - השוכנת ממערב למושב - 4,500 דירות.

הליך כמו-מכרזי

על פי חוק הוותמ"ל, כאשר תוכנית מאושרת בשטח שבו ישנו חוכר חקלאי בעל חוזה ארוך טווח, החוכר רשאי לרכוש עד 20% מכלל הקרקע המופשרת לבנייה בפטור ממכרז, או קרקע בהיקף של עד 500 דירות, הנמוך מבין השניים. ההליך הוא חלק מחבילת הפיצוי שמציעה המדינה למושבים ולקיבוצים, שנועדה לתמרץ אותם לפנות את קרקעותיהם החקלאיות במהירות.

מושב בן שמן. הקרקע לבנייה לא תשווק במסגרת מחיר למשתכן, צילום: ויקיפדיה מושב בן שמן. הקרקע לבנייה לא תשווק במסגרת מחיר למשתכן | צילום: ויקיפדיה מושב בן שמן. הקרקע לבנייה לא תשווק במסגרת מחיר למשתכן, צילום: ויקיפדיה

במקרה של תוכנית בן שמן, ניתנה לפיכך למושב אפשרות לרכוש קרקע בהיקף של עד 500 יחידות דיור מהמדינה בפטור ממכרז. בספטמבר האחרון, כאשר היה ברור כי תוכנית הבנייה צפויה להיות מאושרת, יצא המושב להליך כמו־מכרזי שאותו ניהל עבורו עו"ד חן סומך. במסגרת ההליך פנה המושב לשורה של חברות מובילות בתחום הבנייה למגורים, והציע למכור להן את הזכויות הפטורות ממכרז.

חברות שונות הגישו הצעות מחיר, ובסיומו של ההליך זכתה אאורה בזכות לרכוש את חלקו של המושב בקרקע. עבור זכות זו תשלם החברה למושב סכום של 90 אלף שקל ליחידת דיור, ובסך הכל 45 מיליון שקלים.

מנכ”ל אאורה יעקב אטרקצ’י. צפוי לקנות את הקרקע מהמדינה תמורת 200 מיליון שקל, צילום: ישראל הררי מנכ”ל אאורה יעקב אטרקצ’י. צפוי לקנות את הקרקע מהמדינה תמורת 200 מיליון שקל | צילום: ישראל הררי מנכ”ל אאורה יעקב אטרקצ’י. צפוי לקנות את הקרקע מהמדינה תמורת 200 מיליון שקל, צילום: ישראל הררי

בשלב הבא תרכוש חברת אאורה את הקרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י), על פי שומה שצפוי לנפק השמאי הממשלתי הראשי, ובפטור ממכרז. בשלב זה מוקדם לדעת מה יהיה המחיר שתדרוש רמ"י עבור הקרקע, אך על פי הערכות אנשי מקצוע בתחום, מחירה של קרקע לבנייה חדשה בלוד אמור לעמוד על 400-300 אלף שקל לדירה. כלומר סך התשלום לרמ"י עבור קרקע לבנייה של 500 דירות צפוי לעמוד על 200-150 מיליון שקל.

מעמד של קרקע פרטית

על פי תוכנית בן שמן שאושרה לפני כחודש, כמה מאות דירות מבין 4,500 הדירות שבנייתן אושרה ייועדו להשכרה ארוכת טווח, ו־300 דירות ישווקו כדיור מוגן עבור בני הגיל השלישי. עוד הקצתה התוכנית 16 אלף מ"ר עבור מסחר ותעסוקה. אולם רובה המכריע של הקרקע, בהיקף של אלפי דירות, צפוי להיות משווק במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן".

אולם לחלקו של המושב בקרקע, אשר עכשיו נמכר לאאורה, מעמד כשל קרקע פרטית. כלומר מדובר בנתח הקרקע היחיד שלא ייועד להיבנות במסגרת מחיר למשתכן או השכרה ארוכת טווח, אלא ישווק במלואו במחירי השוק החופשי. זאת, כאשר מחיר דירת 4 חדרים חדשה באזור עשוי להגיע ל-1.5 מיליון שקל.

חברת אאורה סירבה להגיב לידיעה.

האגודה השיתופית של מושב בן שמן סירבה להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות