אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרנד הלימודים הפרטיים כובש את סין צילום: איי אף פי

השורה התחתונה

טרנד הלימודים הפרטיים כובש את סין

עם 6 מיליון סטודנטים בשנה, EDU מחזיקה בנתח הגדול ביותר מבין חברות שירותי הלימודים בסין

07.11.2018, 07:38 | גיורא קוצ'ינסקי
חברת (New oriental Education & Technology Group (EDU מציעה מגוון גדול של תוכניות לימוד פרטיות בסין, כוללות תוכניות לכל גילאי בית הספר ולילדי גן. בנוסף מפעילה החברה קורסי הכנה למבחני כניסה פסיכומטריים לאוניברסיטאות וקורסי לימוד למבוגרים עובדים, בעיקר באנגלית. החברה מפעילה כ־ 1,000 מרכזי לימוד ב־ 87 ערים בסין. עד היום שירתה 35 מיליון לקוחות. מספר הסטודנטים שלה עומד על 6 מיליון בשנה ובשנים האחרונות גדל מספר הנרשמים השנתי ב־30%־40%.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

התפתחות הכלכלה הסינית הובילה לעלייה משמעותית במעמד הביניים במדינה. סינים שרצו להשתלב בחברות בינלאומיות הבינו שעליהם לשפר את האנגלית שלהם. כתוצאה מפתיחתה של סין למערב, סטודנטים מסין רוצים ללמוד באוניברסיטאות מובילות בארה"ב מה שתרם גם כן לעלייה בביקוש ללימודי האנגלית. הורים לילדים בני מעמד הביניים רושמים את ילדיהם, לפעמים עוד בגן, לתוכניות לימוד שנמשכות מספר חודשים ועולות כמה מאות דולרים, על מנת לתת להם יתרון בקבלה לבתי ספר ואוניברסיטאות.

כיום מרבית השוק מרוכז בארבע הערים הסיניות הגדולות (בייג'ין, שנגחאי, גואנגז'ו ו‑ווהאן) ובמרבית הערים המוגדרות כ־Tier 2. הערים המוגדרות כ־Tier 3,4,5 מהוות שוק פוטנציאלי בהיקף של 350 מיליון בתי אב.

שוק שירותי הלימוד בסין כולל הרבה שחקניות מקומיות הפועלות במספר מצומצם של ערים. כל אחת מהחברות מתמחה בנישות שונות כגון הכנה לפסיכומטרי, ילדי ביה"ס או גן. חברת EDU היא החברה הגדולה ביותר במונחי מספר סטודנטים. המתחרה העיקרית היא חברת TAL הנסחרת בשווי שוק גבוה יותר למרות רמת הכנסות ורווחים נמוכים יותר.

הקריטריון העיקרי להצלחה בתעשייה הוא המותג של חברה הנגזר מאיכות הקורסים המוצעים. בנוסף ללקוחות של EDU, ישנם חומרי לימוד ייחודיים הכוללים ספרים, דיסקים והדרכות און ליין המייצרים כ־17% מהכנסות החברה.

EDU נהנית ממאזן חזק מאוד של כ־2.5 מיליארד דולר במזומן ללא חוב. החברה מקבלת את התשלום עבור הקורסים מראש, רושמת את המזומן כהכנסה נדחית, ומכירה בהכנסות עם התקדמות הקורס. מודל זה מייצר מאזן חזק, ואת המזומן המתקבל מראש החברה מפנה לכניסה לערים נוספות ולקמפיינים שיווקיים התומכים במותג.

הממשל מהדק רגולציה לגבי מטר מרובע פר סטודנט בכיתה, מה שעשוי להוריד במקצת את המרווחים התפעוליים של החברה בטווח הקצר. בטווח הארוך, התהליך יחזק להערכתנו את החברות הגדולות על חשבון שחקניות מקומיות.

סטודנטים סינים, צילום: איי אף פי סטודנטים סינים | צילום: איי אף פי סטודנטים סינים, צילום: איי אף פי

החברה נחשבת למובילת שוק בתחום צומח. צמיחה נוספת של השוק והגדלת נתח על חשבון מתחרים יבטיחו לה צמיחה. רמת המכפילים הנוכחית מהווה נקודת כניסה אטרקטיבית. הסיכון העיקרי מגיע מהתפתחות מלחמת הסחר עם ארה"ב.

הכותב הוא מנהל השקעות בחברת קסם קרנות נאמנות מבית אקסלנס 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות