אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייל עופר יידרש לקבל היתר שליטה חדש במזרחי טפחות צילום: RORY LINDSAY

אייל עופר יידרש לקבל היתר שליטה חדש במזרחי טפחות

בנק ישראל מתכוון לבחון אם יש להתייחס לאחים אייל ועידן עופר כישות אחת — מה שעלול להרחיק את אייל מקבלת היתר אחזקה במזרחי טפחות

11.11.2018, 07:00 | גולן חזני

ליאורה עופר, אייל עופר ודורון עופר חתמו ביום חמישי על הסכם ההפרדה בין אחזקותיהם בבנק מזרחי־טפחות וחברת הנדל"ן המניב מליסרון. ליאורה תחזיק מעתה בשליטה – 64% - במליסרון יחד עם דורון עופר, ואילו אייל עופר יחזיק לבדו ב־22.4% ממניות מזרחי־טפחות בשווי של 3.5 מיליארד שקל ויישאר השותף היחיד של משפחת ורטהיים בשליטה בבנק.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי הסוגיה המרכזית שבנק ישראל מתכוון לבחון בשאלה אם להעניק היתר שליטה בבנק לאייל עופר – הפעם כשותף יחיד במקום שלושה עד היום, תיגע למערכת היחסים העסקית שלו עם אחיו עידן עופר.

עידן עופר מחזיק בשליטה בשתי חברות גדולות במשק, כיל ובזן, ואם ההתייחסות אליהם תהיה כאל משפחה אחת, הרי שהדבר עלול להפריע לאייל לקבל היתר שליטה. מקורבים לעסקה טוענים להפרדה מוחלטת בין עסקיו של עידן לאילו של אייל, וכי בין השניים לא קיימת קירבה גדולה, כך שיש להתייחס אליהם כיישויות נפרדות לחלוטין. בנק ישראל בבואו לתת היתר שליטה מבקש ייעוץ בנושאים כאלה מוועדת הריכוזיות, וזו היא שצפויה להציף את הנושא.

"עשויה למכור 25%"

מקורבים לעסקה שהתבצעה במשפחת עופר העריכו כי ליאורה עופר עשויה למכור בעתיד הקרוב כ־20%–25% ממניות מליסרון לגופים מוסדיים כדי להפחית את הסיכון שבאחזקה של חברת קניונים לנוכח התגברות המכירות און ליין וכניסה אפשרית של אמזון לישראל. אפשרות אחרת היא שאבי לוי מנכ"ל החברה יגבש קבוצת משקיעים לרכוש את הנתח שליאורה תמכור. רצון כזה הביע לוי בעבר אבל מקורביו טענו שנושא זה איננו עומד כרגע על הפרק. לוי מחזיק ב־4% ממניות החברה לאחר שביצע בעבר מימושים במניות נוספות שהיו בידיו.

עוד נודע כי עופר השקעות ביצעה בחודשים האחרונים מכירה של נכסים בהיקף של כמיליארד שקל מתוכם חילקה את רוב הסכום כדיבידנד לבעלי המניות (בניכוי הוצאות העסקה), כדי לממן את הוצאות העסקה לשני הצדדים. בתהליך שולם גם מס בהיקף של עשרות מיליוני דולר לרשות המסים. הנכסים העיקריים שמימשה עופר השקעות היו מלונות יו סוויטס (מרידיאן לשעבר) שנמכר לרשת אסטרל ויו קורל שנמכר לרשת פתאל, שניהם בסכום של חצי מיליארד שקל.

לפי העסקה שנחתמה ביום חמישי לין אחזקות שבשליטת אייל עופר תרכוש את האחזקות של עופר השקעות ועופר אחזקות בבנק מזרחי־טפחות במחיר של 64.43 שקל למניה, מחיר המניה בתחילת החודש, כלומר תמורת 2.8 מיליארד שקל. ליאורה עופר תרכוש מידי אייל עופר את אחזקותיו (33% בעופר השקעות ועופר אחזקות). שווי המניות שמחזיקה עופר השקעות במליסרון (60.4%) עומד על 4.54 מיליארד שקל. שווי אחזקותיו העקיפות של אייל במליסרון הוא כ־1.5 מיליארד שקל, דורון מחזיק במניות בעקיפין בכ־675 מיליון שקל וליאורה ב־2.33 מיליארד שקל.

סכסוך הירושה לא הפריע

דורון עופר בחר להישאר במליסרון לצד אחותו, כפי שפורסם בספטמבר ב"כלכליסט", עימה היה לו סכסוך ירושה קשה. ההדורים בין השניים יושרו לאחרונה והוא יחזיק 15% מעופר השקעות ומהשליטה במליסרון, כשמניותיו במליסרון שוות על הנייר 675 מיליון שקל. מתווה ההפרדה נכפה על המשפחה בשל חוק הריכוזיות שמחייב את הקבוצות העסקיות להפריד בין נכסים פיננסיים (בנקים, חברות ביטוח) לבין נכסים ריאליים (נדל"ן, סלולר). החוק התיר לקבוצות העסקיות חלון לביצוע ההפרדה עד לסוף דצמבר 2019, אבל עסקת מזרחי-אגוד שנפסלה בינתיים זירזה את ההפרדה בין השניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות