אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיסקונט: אסור לדקסיה להיכנס למו"מ על מכירת הבנק לגורם אחר מלבדנו צילום: שאול גולן, עמית שעל

דיסקונט: אסור לדקסיה להיכנס למו"מ על מכירת הבנק לגורם אחר מלבדנו

אף שדירקטוריון דקסיה החליט לדון בהצעת הרכישה החדשה שקיבל מבנק ירושלים, הוא צפוי להמשיך את תהליך הרכישה מול בנק דיסקונט שמחזיק בסעיף בלעדיות במו"מ עד 22 בנובמבר

11.11.2018, 07:27 | גולן חזני

דירקטוריון בנק דקסיה החליט לדון בהצעה החדשה שקיבל מבנק ירושלים לרכישתו של דקסיה, אולם לא צפוי להיכנס עמו למו"מ בשלב זה. בכוונת הדירקטוריון להמשיך את תהליך חתימת הסכם הרכישה עם בנק דיסקונט שעמו חתם על מזכר כוונות למכירת דקסיה תמורת 671 מיליון שקל במזומן.  

קראו עוד בכלכליסט

בחינה ראשונית של ההצעה שהתקבלה מבנק ירושלים, שנעשתה בדקסיה, העלתה שווי של כ־520 מיליון שקל לדקסיה ולא של 730 מיליון שקל כפי שמתמחר אותה בנק ירושלים שבשליטת משפחת שובל. בנק ירושלים שילב בתמחור את הסינרגיה הצפויה במיזוג בין שני הבנקים והגיע לשווי כולל של 1.4 מיליארד שקל לבנק הממוזג, לפי עבודה שביצעה פירמת גיזה זינגר אבן.

ההצעה החדשה של בנק ירושלים שמנוהל על ידי גיל טופז, כוללת רכיב מזומן של 350 מיליון שקל ורכיב של 27% ממניות הבנק הממוזג שאותן הוא מתמחר ב־380 מיליון שקל, ואילו בדקסיה מתמחרים אותן ב־170 מיליון שקל לפי שווי השוק המצרפי של שני הבנקים.

גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים, צילום: סיוון פרג גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים | צילום: סיוון פרג' גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים, צילום: סיוון פרג

נערכים למלחמה אגרסיבית

בנק דיסקונט, בניהולה של לילך אשר־טופילסקי שיגר, ביום חמישי מכתב לדירקטוריון דקסיה שבו הודיע כי לפי תנאי מזכר ההבנות שנחתם ביניהם בספטמבר, הרי שדקסיה מחויב שלא להיכנס עד 22 בנובמבר, המועד הסופי לחתימת הסכם הרכישה, למו"מ עם שום גורם אחר (נון־שופ). בדקסיה לא מתכוונים להיכנס למו"מ כזה אלא רק לדון בהצעה כפי שמאפשר להם ההסכם עם דיסקונט.

דקסיה מיוצג במהלך על ידי עו"ד דליה טל, ועם חתימת ההסכם עם דיסקונט אמורים הבנקים לבקש את אישורי המיזוג מהממונה על הגבלים עסקיים ומהפיקוח על הבנקים. בנק ירושלים נערך, ככל הידוע, למלחמה אגרסיבית במוסדות הרגולטוריים נגד אישור העסקה, באמצעות לוביסטים ואנשי יח"צ ששכר, ולטעון כי מיזוג כזה יפגע בתחרות בין הבנקים. שר הכלכלה אלי כהן אמר בעבר כי תנאי לאישור העסקה צריך להיות פרידה של דיסקונט מחברת כרטיסי האשראי כאל, אולם קשה לראות את דיסקונט מוותר על כאל.

גם בעלי המניות הגדולים של דקסיה מקרב הציבור העריכו כי להצעה של ירושלים סיכוי נמוך. עם זאת, ככל הידוע, גידי שובל מחזיק באמצעות גופים שבשליטתו, ייתכן שאף בנק ירושלים עצמו, במניות של בנק דקסיה, מה שיקל עליו להשמיע את קולו גם באסיפת בעלי המניות. בנק ירושלים יכול גם לנקוט אמצעים משפטיים, כמו הוצאת צו מניעה, והוא שכר את שירותיו של משרד גורניצקי בראשות עו"ד פיני רובין וליאור פורת ללוות אותו במהלכים מול דקסיה.

מיזוג עם מרכנתיל דיסקונט

בנק דקסיה ישראל עוסק במתן אשראי לרשויות מוניציפליות. ההצעה הקודמת של בנק ירושלים, שכללה רכיב מזומן והקצאת מניות לבעלי מניות דקסיה בבנק הממוזג, נדחתה באוגוסט על ידי דירקטוריון דקסיה בראשות לבנה שיפמן. שם העדיפו את הצעת הרכישה של דיסקונט במחיר הגבוה ב־10% מההון העצמי של דקסיה ובמזומן. דיסקונט מבקש למזג את דקסיה לתוך מרכנתיל דיסקונט. בדקסיה העדיפו את ההצעה של דיסקונט הן מכיוון שהוא בנק גדול בהרבה מבנק ירושלים.

זלמן שובל בעל השליטה בבנק ירושלים ולילך אשר טופילסקי מנכ"לית דיסקונט, צילום: שאול גולן,  עמית שעל זלמן שובל בעל השליטה בבנק ירושלים ולילך אשר טופילסקי מנכ"לית דיסקונט | צילום: שאול גולן, עמית שעל זלמן שובל בעל השליטה בבנק ירושלים ולילך אשר טופילסקי מנכ"לית דיסקונט, צילום: שאול גולן,  עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות