אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ואיזה מסכנים המשקיעים: השיערוך הקטן שהפיל את הקרנות של אילים

ואיזה מסכנים המשקיעים: השיערוך הקטן שהפיל את הקרנות של אילים

בית ההשקעות הודיע שביצע שיערוך של החוב של קרדן אן.וי בעקבות ההסדר המתגבש. בעקבות כך צנחה הקרן הגמישה של אילים ב־1.8% וקרן האג"ח ב־1.96% ביום אחד

15.11.2018, 11:13 | יניב רחימי

הסדר החוב הנרקם בקרדן אן.וי גובה מחיר כבד מהמשקיעים בקרנות הנאמנות של אילים. אתמול נרשמה ירידה חדה בכמה מקרנות הנאמנות של בית ההשקעות, ששיערכו את שווי האחזקה שלהן באג"ח ב' של קרדן אן.וי.עקרונות המתווה פורסמו לראשונה ב־23 באוקטובר. לקרדן יש חוב של כ־1.3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח.

לשינוי בשיערוך החלק הלא סחיר של אג"ח ב' יש השפעה על קרנות הנאמנות של אילים, שלפי הדיווח לבורסה נפגעות מהמהלך בשיעור שמגיע עד לירידה של 1.96% בקרן אילים אג"ח + 30%, ולירידה של 1.81% בקרן אילים גמישה.

קראו עוד בכלכליסט

עד לפני יומיים שיערכו באילים את אחזקת קרנות הנאמנות שלהם בחלק הלא־סחיר של אג"ח ב' של קרדן אן.וי לפי מחיר של 104 אגורות, בעוד ששער האג"ח בבורסה היה 55 אגורות. אילים רכש את האג"ח של קרדן אחרי שהיא נכנסה למשבר, במחיר ממוצע של כ־60 אגורות. השיערוך של בית ההשקעות, שאותו מנהל קובי שגב, מתבסס על ההנחה שלפיה תרחיש שבו קרדן תמכור את אחזקותיה בחברת תשתיות המים תהל לפי שווי של כ־90 מיליון יורו. במצב כזה התמורה תשמש בראש ובראשונה לצורך פירעון החוב כלפי המחזיקים בחלק לא־סחיר של אג"ח ב', שכאמור היה אמור להיות משולם כבר בפברואר.

אלא שהסדר החוב שנרקם בקרדן טורף את הקלפים, ולפי המתווה המתגבש החלק הסחיר והחלק הלא־סחיר של אג"ח ב' יאוחדו באופן שיבטל את הקדימות שהיתה אמורה להיות לחוב הלא־סחיר. בדיווח של אילים, נטען כי הסיבה לשיערוך היא עקב הודעת הנאמן למנהל הקרן מיום ה־12 לנובמבר 2018 והליכים לגיבוש הסדר חוב בחברה, מעריך מנהל הקרן כי כל נושי החברה (שהם בעלי דרגת נשייה זהה) יהיו זכאים לקבל את חובם ללא קדימות ביניהם".. לפיכך, הוחלט באילים לשערך את האחזקה של קרנות הנאמנות שבניהולם בחלק הלא־סחיר של אג"ח ב' בשיערוך דינמי, הנצמד לשער של אג"ח ב' הנסחר בבורסה. בהתאם לכך, השער של החוב הלא־סחיר שונה מ-104 אגורות ל־54.64 אגורות - ירידה של 47.5%.

קובי שגב מנכ"ל אילים קרנות נאמנות קובי שגב מנכ"ל אילים קרנות נאמנות קובי שגב מנכ"ל אילים קרנות נאמנות

בסוף ינואר השנה הודיעה חברת האחזקות קרדן אן.וי כי לא תעמוד בתשלום כלפי מחזיקי האג"ח מסדרה ב', ושהחברה פתחה במגעים עם הנאמנים לגיבוש מתווה להסדר חוב. כפועל יוצא מכך, נוצר מצב שבו מפברואר האחרון אג"ח ב' של קרדן אן.וי מורכב משני חלקים: החוב שהיה אמור להיות משולם בפברואר נהפך ללא־סחיר, ויתרת החוב ממשיכה להיסחר בבורסה. בעוד שלחוב הסחיר יש מחיר שנקבע מדי יום במהלך המסחר בבורסה, החוב הלא־סחיר (נקרא "חש" – חוב שלא שולם), משוערך על ידי מנהלי הקרנות שמחזיקים בו.

באסיפת מחזיקי האג"ח של קרדן לפני כחודש פורסם דיווח על המגעים להסדר החוב מול בא כוח הנאמן למחזיקי האג"ח, עו"ד חגי אולמן. מהדיווח עולה שהקרן והריבית של האג"ח יישארו ללא שינוי, ומועד הפירעון הסופי יהיה דצמבר 2021.

במקביל, קרדן תפעל למימוש נכסים שהתמורה בגינם תשמש לפירעון החוב. בנוסף, קרדן תבצע הקצאת מניות בשלוש מנות של 15% כל אחת. מכיוון שכל הקצאה תדלל את כלל בעלי המניות, בסוף שלוש ההקצאות מחזיקי האג"ח ייוותרו עם אחזקה של 38%. באסיפה שאל אחד ממחזיקי האג"ח מדוע מתנהל משא ומתן לשלוש הקצאות של 15% כל אחת על פני תקופה של מספר שנים, ולא לקבל מידית 100% מהחברה שנמצאת בחדלות פירעון. בתגובה לכך אמר מנכ"ל קרדן אן.וי, אריאל חסון שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שקרדן אן.וי היא חברה הולנדית וככזאת היא כפופה לאילוצים מתוקף החוק ההולנדי ותקנות של החברה שמגבילות את הדירקטוריון במה שהוא יכול לתת לנושים ומה לא.

מחזיקי האג"ח וקרדן מעוניינים להימנע מתרחיש שבו ימונה לחברה כונס הולנדי. הם חוששים שמחזיקי האג"ח יאבדו שליטה על התהליך באופן שבמצב כזה בסופו של דבר ההחזר יהיה נמוך יותר ובמועד מאוחר יותר.

בעלי המניות הגדולים של קרדן הם יוסף גרינפלד (17%) ואבנר שנור (14%), והמנכ"ל שלה הוא אריאל חסון.. אחד הנכסים המרכזיים והמשמעותיים של קרדן הוא האחזקה בתהל, חברה שמתמחה בתכנון ובביצוע של פרויקטים בתחום תשתיות המים ובתכנון ניהול וביצוע של פרויקטים בתחום החקלאות ברחבי .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תגובה ל-1, ותגובה ל-2
יניב, כל גוף מוסדי משערך בהתאם לשיקול דעתו. ברור שאסור להיות עם אופטימיות יתר, אבל צריך לזכור שגם אסור להיות שמרן מידי, כי זה פוגע שמי שמוכר את יחידות ההשתתפות. להבנתי באילים העריכו שרמת הודאות לפירעון גבוהה כל עוד הח"ש קודם ליתר התשלומים. ברגע שיש הסדר התאוריה הזאת לא רלוונטית. יבגני, אתה צודק. החשיפה של אילים לברוקלנד ידועה ומוכרת. בחרתי לא לערבב "שמחה" עם "ששון", ולהתמקד בסוגיית השערוך. תודה לשניכם
יניב רחימי  |  15.11.18
לכל התגובות