אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכבי תל אביב הפכה לעוד מועדון יורוליג - וזה לא טוב צילום: ראובן שוורץ

מכבי תל אביב הפכה לעוד מועדון יורוליג - וזה לא טוב

מכבי תל אביב לא יכולה להרשות לעצמה להיות עוד מועדון כדורסל ביורוליג, כי העניין ביורוליג בישראל הוא מצומצם, כמעט נישתי. היא צריכה להיות מועדון ישראלי ביורוליג

18.11.2018, 11:42 | אוריאל דסקל

מכבי תל אביב הודיעה הבוקר שהמאמן נבן ספאחיה פוטר ומי שיחליף אותו הוא יאניס ספירופולוס, מאמן אולימפיאקוס בארבע העונות האחרונות.

קראו עוד בכלכליסט

נבן ספאחיה. מי עובד על הטווח הארוך?, צילום: ראובן שוורץ נבן ספאחיה. מי עובד על הטווח הארוך? | צילום: ראובן שוורץ נבן ספאחיה. מי עובד על הטווח הארוך?, צילום: ראובן שוורץ

מקצועית ניתן לדון על המאמן שידוע בכדורסל ההגנתי והקשוח שלו ועל ההתאמה שלו לסגל הנוכחי בקבוצה. אפשר גם לדבר על כך שנבן ספאחיה לא הצליח לנהל את המשחקים שהפסיד בצורה טובה. מקצועית, אפשר לדון על שחקן A או שחקן B והאם A ו-B בכלל מתאימים אחד לשני. ואולם, הסיפור של מכבי תל אביב בשנים האחרונות הוא לא מקצועי.

היתרון הגדול ואולי היחיד של מכבי תל אביב מול היריבות האירופיות הגדולות שלה היה שמדובר ב"קבוצה של המדינה". משאבים של המדינה ואזרחי המדינה היו מאחוריה. תמיד היו אצלה השחקנים והמאמנים הישראלים הכי טובים. מלבד האלמנט המקצועי שאיגום המשאבים הזה חיזק, התפתחה גם תרבות מועדון חזקה.

באופן שטחי, היא באה לידי ביטוי באוהדים ששרים התקווה לפני כל משחק וממלאים איזה אולם בפיינלפור. אבל בצורה מעמיקה יותר, תמיד היו שחקנים או מאמנים שמבינים לעומק את המקום שהמועדון הזה תופס וצריך לתפוס בתרבות הישראלית.

אם זה מוטי ארואסטי, מוטי דניאל, נדב הנפלד או אפילו דריק שארפ או גיא פניני. בכל קבוצה מוצלחת של מכבי תל אביב תמיד, אבל תמיד, היה שלד של שחקנים שמבינים את התרבות של מכבי תל אביב, את ה-DNA של הארגון הזה. ועל הספסל, כמעט תמיד היה מאמן שהבין זאת גם.

"תרבות מועדון" זה מושג די ערטילאי, אבל בסופו של דבר מדובר על סט של התנהגויות, ערכים ומסורות שעוברות מדור לדור.

לפי הפסיכולוג הארגוני דמיאן יוז, שחקר את תרבות המועדון של ברצלונה ומנצ'סטר יונייטד, בכל קבוצה צריך לפחות ארבעה אדריכלים תרבותיים - דמויות חזקות, לוחמים, מנהיגים, שיגנו על ה־DNA התרבותי של המועדון. יחדירו את הערכים שעליהם בנויה המצוינות של המועדון. ורוב הפעולות המכריעות שלהם בנושא, קורות מחוץ למגרש, מחוץ לאימון. בתוך ה-DNA של מכבי תל אביב תמיד היו אדריכלי תרבות כאלו ו"מהמולקולות" אלו ב-DNA תמיד היו ישראליות או שחקנים שאימצו את הישראליות לחלוטין.

אילו דמויות כאלו יש במכבי תל אביב כיום? בשנה שעברה? בשנה שלפני? בלי קשר לדרכון של השחקנים בסגל - אילו דמויות כאלו נבנו על ידי המועדון וצוות האימון בשנים האחרונות? נלך אחורה יותר - מתי בפעם האחרונה היה למכבי תל אביב ג'נרל מנג'ר - איש מקצוע שבונה את הקבוצה - שבנה איזשהו שלד של שחקנים שמבינים מה זה לשחק במכבי תל אביב?

מכבי תל אביב מתנהלת כיום כמו "מועדון כדורסל מקצועי באירופה". יש בעלים שהם ישראלים אבל ההיררכיה בנויה מאנשי מקצוע מקצועיים מרחבי אירופה. הולך מאמן קרואטי, מגיע מאמן יווני במקומו. חותם שחקן מצטיין מאמריקה, עוזב שחקן טוב מטורקיה, הנה מגיע שחקן מה-NBA והנה אחד שהיה מלך הסלים של היורוליג והכול מאוד מקצועי ואירופי והמקום בליגה של ברצלונה וריאל מדריד מובטח.

זה הכול טוב ויפה - אבל בסופו של דבר, מכבי תל אביב לא יכולה להרשות לעצמה להיות עוד מועדון כדורסל ביורוליג, כי העניין ביורוליג בישראל הוא מצומצם, כמעט נישתי. ואם מכבי תל אביב לא מגיעה לפיינלפור אז על הזוכה בטורניר מדווחים בעמודים הפנימיים של מדור הספורט ולא בשער של העיתון. ואם מכבי תל אביב היא סתם עוד מועדון יורוליג, היא מאבדת את היתרון היחסי שלה.

מכבי תל אביב צריכה להיות מועדון ישראלי ביורוליג. עד שזה לא יחזור - מכבי תל אביב תישאר עוד מועדון ביורוליג. מאמן קרואטי יילך, מאמן יווני יגיע, המשחקים כבר לא ישודרו בערוצים פתוחים, החסויות הישראליות ימשיכו לדשדש ובסופו של דבר גם לאוהדים - אלו שממשיכים לקנות מנוי בשביל לא לאבד את המקום שלהם בהיכל - יימאס. כי סתם עוד מועדון כדורסל ביורוליג לא באמת מעניינים את הישראלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות