אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נלחמים בתאונות העבודה: אושר "חוק עוזר בטיחות באתרי בנייה" במשרה מלאה

נלחמים בתאונות העבודה: אושר "חוק עוזר בטיחות באתרי בנייה" במשרה מלאה

החוק שיזם ח"כ איל בן ראובן יחייב את הקבלנים להעסיק עוזר בטיחות בכל אתר שבו מתבצעת בניה של מבנה מעל 7 מטר או בשטח של למעלה מ-1,000 מ"ר

27.11.2018, 17:56 | דותן לוי

חוק ״עוזר בטיחות באתרי בנייה״ של ח״כ איל בן-ראובן (המחנה הציוני) אושר היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית, ונכנס לספר החוקים. מדובר בחוק שיחייב את הקבלנים להעסיק עוזר בטיחות בכל אתר שבו מתבצעת בנייה של מבנה מעל 7 מטר או בשטח של למעלה מ-1,000 מ"ר.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, נחתם היום ההסכם בין הקבלנים להסתדרות לפיו פועל בניין שלא ישמור על בטיחות ייקנס. הסנקציות ינועו בין נזיפה ועד קנס בגובה 4 ימי עבודה, והכספים יועברו לקרן שתפעל לשיפור הבטיחות בענף.

תאונת עבודה בבאתר בנייה בשכונת פלורנטין בת"א תאונת עבודה בבאתר בנייה בשכונת פלורנטין בת"א תאונת עבודה בבאתר בנייה בשכונת פלורנטין בת"א

לחוק מיוחסת חשיבות רבה בענף, שכן לראשונה הוא מחייב להעסיק מנהל עבודה בעל הכשרה בתחום הבטיחות במשרה מלאה ותוך התחייבות שהתפקיד יעסוק רק בבטיחות ולא בעבודה השוטפת באתר. עד כה היה מקובל כי מנהל העבודה באתר יהיה זה שאחראי גם על תחום הבטיחות, אך לאור המשימות הרבות של מנהלי העבודה באתר היה ברור כי מינוי כזה אינו מספק עבור נושא כה בוער. בנוסף, מדובר בתפקיד עם קונפליקט מובנה שכן מנהלי העבודה כפופים לקבלן ועובדים תחת לוחות זמנים, כך שהפסקת עבודה במקרה של ליקוי בטיחות מייצרת עבורם אינטרס מנוגד.

הצעת החוק עמדה לאחרונה במרכז דרישות ההסתדרות לאוצר ולמשרד העבודה על מנת למנוע את השביתה במשק. דרישה זו קיבלה התחייבות של האוצר לסייע לקידום החוק.  

ח"כ איל בן ראובן. יוזם החוק ח"כ איל בן ראובן. יוזם החוק ח"כ איל בן ראובן. יוזם החוק

ח"כ בן ראובן אמר לאחר שהחוק עבר, "זהו יום משמעותי ביותר למאבק בתאונות הבנייה. החוק לחיוב עוזר בטיחות באתרי הבנייה הוא חוק היסטורי ואבן דרך חשובה בהליך ארוך וקשה להצבת נושא הבטיחות בבנייה על סדר היום החברתי בישראל. הסטטיסטיקה הנוראית מדברת בעד עצמה: מתחילת השנה 38 הרוגים, בשנה שעברה נהרגו 35 פועלים, ובשנה שלפניה 50 הרוגים. ומעבר להרוגים גם מאות פצועים, חלקם נכים לכל החיים. אלו לא סתם מספרים. מאחורי כל אחד מההרוגים עומדים אמא ואבא, אחים, אחיות, ילדים- משפחה. הגענו לחוק הזה לאחר עשרות סיורים באתרי הבנייה, דיונים, מעקב הדוק ובעבודה עם חבריי, חברי הכנסת, אלי אלאלוף ועבד אל חכים חאג' יחיא, הגעתי לתובנה כי מנהלי העבודה נאלצים להתמודד עם נושא הבטיחות באתרי הבנייה יחד עם עשרות משימות נוספות, והבטיחות נדחקת לשוליים".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר, כי "מדובר באבן דרך משמעותית למימוש ההסכמות שקידמה ההסתדרות מול המדינה, באשר לבטיחות בענף הבנייה. העובדה כי בכל אתר בנייה יהיה מעתה איש מקצוע שכל תפקידו הוא לסייע למנהל העבודה לשמור על הבטיחות באתר, מהווה צעד חיוני שיעזור לוודא כי העבודה אכן מתבצעת בהתאם לתקנות הבטיחות".

תגיות