אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צו הקפאת הליכים ל-45 יום לרשת הקו-אופ צילום: עומר מסינגר

צו הקפאת הליכים ל-45 יום לרשת הקו-אופ

בית המשפט המחוזי בירושלים מינה לתפקיד הנאמנים שינהלו את הרשת את ד"ר שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב. מינוי נאמן שלישי ישקל בהמשך. השופט אלכסנדר רון: "חשוב להעמיד את החברה על פסים הולמים"

28.11.2018, 10:21 | ליטל דוברוביצקי

עכשו זה סופי: בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא היום (ד') צו הקפאת הליכים קבוע לרשת הקו-אופ, ומינה לתפקיד הנאמנים שינהלו את הרשת את ד"ר שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב. מינוי נאמן שלישי ישקל בהמשך.

 

במהלך הדיון אמר השופט, אלכסנדר רון: "ראוי לאשר את הבקשה להקפאת הליכים ל-45 יום מהיום. חשוב להעמיד את החברה על פסים הולמים, הן מנקדות המבט של העובדים והן מזו של יתר הנושים, כמו גם מנקודת מבטם של בעלי המניות. חשובה גם מעורבותו של רשם האגודות השיתופיות. נדרשים לכל הפחות שני נאמנים, ואינני בטוח שלא יהיה גם נאמן שלישי. מקובלת עמדת הכנ"ר שאחד יהיה עו"ד והשני רו"ח. אינני מוציא מכלל אפשרות להוסיף נאמן שלישי במעלה הדרך".

 

קראו עוד בכלכליסט

   

ד"ר שלמה נס, צילום: אוראל כהן ד"ר שלמה נס | צילום: אוראל כהן ד"ר שלמה נס, צילום: אוראל כהן

 

 

למעשה, כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) לא לקח סיכונים בתיק בסדר הגודל הזה, וכך גם השופט. הנאמנים שמונו - ד"ר נס ורו"ח ברדיצ'ב - הם שניים מבעלי התפקידים המנוסים בישראל.

 

רו"ח חן ברדיצ'ב שימש כנאמן לעשרות חברות. נס היה אחד הנאמנים ברשת קלאבמרקט, שקרסה והותירה חוב של כ-1.1 מיליארד שקל ב-2005, לאחר שהעסיקה 3,500 עובדים ב-115 סניפים. חודש וחצי בלבד לאחר הקריסה הוביל נס, יחד עם הנאמן השני בתיק, רו"ח גבי טרבלסי, למכירת הרשת לשופרסל תמורת מיליארד שקל. נס שימש גם כאחד מנאמני עיתון מעריב. במרץ האחרון הודיעה לו הפרקליטות כי לא יועמד לדין בפרשת סימנס - חברת החשמל, ולמעשה תיק החקירה נגדו נסגר.

 

במהלך הדיון היום אמרה עו"ד גלילה הורנשטיין, באת כוח העובדים בקו-אופ: "בשם העובדים אני מבקשת לומר כי הנושא העומד בראש מעייניהם הוא הבטחת תשלום משכורת חודש נובמבר. אני מייצגת 600 עובדים נכון להיום. נמכרו נכסים בסך של כ-130 מיליון שקל, ואנו שואלים היכן הכסף. אנו תומכים בעו"ד שלמה נס, שהוא בעל ניסיון רב".

 

940 עובדים, מחזור פעילות של כ-780 מיליון שקל

 

כזכור, בתחילת השבוע הוציא השופט אלכסנר רון, מבית המשפט המחוזי בירושלים, צו הקפאת הליכים זמני לרשת קו-אופ ישראל. במסגרת הבקשה נטען כי לקו-אופ נכסי נדל"ן בשווי העולה על סכום חובה. רשת המזון מעסיקה כיום כ-940 עובדים, ומחזור הפעילות שלה עמד בשנת 2017 על כ-784 מיליון שקל.

 

קו-אופ ישראל - אגודה צרכנית שיתופית, היא אגודה שיתופית הרשומה בירושלים ופועלת מאז שנת 1950, ומחזיקה בשליטה בחברת קו-אופ ישראל רשת סופרמרקטים. כך, שני הגופים שהגישו את בקשת הקפאת ההליכים מתפקדים למעשה כיחידה כלכלית אחת. החברה מפעילה, בנוסף ל-42 הסניפים העירוניים, גם כ-130 סניפים בזכיינות במרחב הכפרי בישראל.

 

במסגרת בקשת הקפאת ההליכים נטען כי סך הנכסים והזכויות של האגודה והחברה עומד על כ-250 מיליון שקל (ברוטו), אל מול סך חובות שאינו עולה על 200 מיליון שקל. כלומר, "בתוכנית הבראה מתאימה, ניתן להביא לפירעון מלא של כלל חובות האגודה והחברה", נטען.

 

במסגרת בקשת ההקפאה נטען עוד, באמצעות עוה"ד יגאל ויינשטיין ושחר קטוביץ סובול, ממשרד עורכי הדין וולפסון-ויינשטיין, כי "המבקשות נתונות בקשיים כספיים תזרימיים בשל שחיקת הרווח הגולמי המאפיין את ענף הקמעונאות בכלל, ואת רשתות המזון בפרט". אתמול הודיע בנק הפועלים, באמצעות עו"ד דורית לוי טילר ומור נרדיה, כי לא יסכים לממן את תקופת הקפאת ההליכים, אולם לא הציג התנגדות לצו הקפאת ההליכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות