אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים איתרה מעלימי מס בביטקוין צילום: Dan Kitwood

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים איתרה מעלימי מס בביטקוין

באמצעות מידע מודעיני הרשות הגיעה לסוחרים במטבעות וירטואליים והודיעה להם על פתיחת תיק במס הכנסה שיחייב אותם לדווח ולשלם מס. מדובר בפעילות של מאות מיליוני שקלים שלא דווחה

05.12.2018, 06:54 | עמרי מילמן

רשות המסים פנתה בשבועיים האחרונים למאות ישראלים שאיתרה כבעלי הכנסות ממטבעות וירטואליים, והודיעה להם כי פתחה להם תיק במס הכנסה. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בפעילות של מאות מיליוני שקלים שלא דווחה. פתיחת התיק מחייבת אותם לדווח על פעילותם במטבעות כמו הביטקוין ולשלם מס.

במקרים מסוימים שלחה הרשות מכתב לבעלי הכנסות ממטבעות וירטואליים שכן פתחו תיק במס הכנסה, אך לא דיווחו על כל הכנסותיהם. מאחר שהמטבעות האלה לא נחשבים מטבעות אלא נכסים, הרווחים עליהם ממוסים במס רווחי הון של 30%-25%.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת הרשות, המהלך הזה נועד להרחיב את רשת המדווחים לה. הרשות סופגת ביקורת כי היא מתמקדת בגביית מס דווקא מהמדווחים לה, ואלה שמחזיקים בהון שחור נהנים מההפקר. ברשות מבקשים להרחיב את בסיס המס.

מנהל רשות המסים ערן יעקב. "לנצל את הליך הגילוי מרצון", צילום: עמית שעל מנהל רשות המסים ערן יעקב. "לנצל את הליך הגילוי מרצון" | צילום: עמית שעל מנהל רשות המסים ערן יעקב. "לנצל את הליך הגילוי מרצון", צילום: עמית שעל

כדי להגיע לבעלי המטבעות נדרשה הרשות להשיג מידע שלא קיבלה רשמית. בין היתר, היא פנתה לבורסות שבהן נסחרים המטבעות הווירטואליים. ביולי נחשף כי הרשות ערכה ביקורת ב־bits of gold, אחת הפלטפורמות הגדולות בארץ לקנייה ולמכירה של ביטקוין ואיתריום תמורת שקלים, דולרים או יורו, כדי להגיע ללקוחותיה הגדולים. לאחר מכן פנתה לגופים נוספים.

מהלך נוסף שהרשות נוקטת הוא שליחת מכתבי התראה לישראלים שעולה חשד כי הם בעלי הכנסות לא מדווחות, לפי קריטריונים כמו נסיעות רבות לחו"ל או החזקת יותר מ־3 דירות. הרשות דורשת מהם לדווח ולשלם מס.

משקיעים שהרשות שלחה להם מכתבים לא יוכלו לפנות לגילוי מרצון. בכל מקרה ההליךה יסתיים בתום השנה, כך שהמכתבים אמורים בעקיפין לשלוח לרשות את מי שטרם הגיע אליה.

עו"ד איתי ברכה, מומחה מס, שותף במשרד ברכה ושות': "בניגוד לדעה הרווחת בין המשקיעים כי המסחר אנונימי, מגלים הסוחרים כי עם פעולות המודיעין שביצעה הרשות תמה האנונימיות".

בתגובה לפניית "כלכליסט" אמר ערן יעקב, מנהל רשות המסים: "נמשיך לפנות לאזרחים שיש לנו אינדיקציה כי יש להם הכנסות שלא דווחו. עדיף שינצלו את הליך הגילוי מרצון ולא יחכו למכתב. ברגע שנפנה אליהם הם כבר לא ייהנו מהחיסיון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
שיערכו ביקורת על העלמת מס במשרדי הממשלה
כל שקל שהולך לעובד שמחתים כרטיס, קורא עיתון 8 שעות והולך הביתה, זו העלמת מס. כל שקל שהולך לבונוסים מגוכחים לוועדים סחטנים, זו העלמת מס. כסף שחור? בבקשה, מיליארדים בתקציב הביטחון נצבעים בשחור. צוללות שלא צריכים ובונוסים למקורבים שיתווכו בעסקה. בקיצור, שיפסיקו לגנוב מיסים במגזר הציבורי ואז שיבואו לאזרחים.
עצבני  |  07.12.18
לכל התגובות