אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זהו הדרכון החזק בעולם - וכמה "שווה" הדרכון הישראלי? צילום: ויקיפדיה

זהו הדרכון החזק בעולם - וכמה "שווה" הדרכון הישראלי?

הדרכון של תושבי איחוד האמירויות הערביות מעניק כניסה ל-167 מדינות - יותר מאלו של סינגפור ושל גרמניה. הדרכון הישראלי מעניק כניסה ל-146 מדינות, ומדורג במקום ה-16. בתחתית הרשימה: עיראק ואפגניסטן

05.12.2018, 22:28 | שירות כלכליסט

תושבי איחוד האמירויות הערביות מחזיקים כיום בדרכון החזק בעולם, כך לפי מדד הדרכונים (Passport Index), שמנטר בזמן אמת את חוזק הדרכונים של 193 המדינות החברות באו"ם ושש טריטוריות נוספות ברחבי העולם - בהתבסס על מספר המדינות אליהן בעל הדרכון יכול להיכנס, ללא ויזה או בקבלת ויזה לאחר ההגעה.

הדרכון הישראלי מדורג במקום ה-16 ברשימה, ומעניק כניסה ל-146 מדינות: 104 ללא כל דרישה לוויזה, ו-42 שמספקות את הוויזה בכניסה. לעומת זאת, 52 מדינות מחייבות את הישראלים להוציא ויזה לפני ההגעה אליהן.

קראו עוד בכלכליסט

דובאי. הדרכון החזק בעולם, צילום: gulfsothebysrealty דובאי. הדרכון החזק בעולם | צילום: gulfsothebysrealty דובאי. הדרכון החזק בעולם, צילום: gulfsothebysrealty

לפי נתוני המדד, הדרכון של תושבי האמירויות מעניק כניסה ל-167 מדינות: 113 מהן לא דורשות כלל ויזה, ו-54 מהן מעניקות את הוויזה לאחר ההגעה.

האמירויות הורידו מהמקום הראשון את סינגפור וגרמניה, שבדרך כלל מככבות בפסגת רשימות מהסוג הזה: הדרכונים של המדינות הללו מאפשרים כניסה ל-166 מדינות מבלי להוציא ויזה מראש.

סינגפור. ירדה למקום השני, צילום: גטי אימג סינגפור. ירדה למקום השני | צילום: גטי אימג'ס סינגפור. ירדה למקום השני, צילום: גטי אימג

ברלין, גרמניה, צילום: שאטרסטוק ברלין, גרמניה | צילום: שאטרסטוק ברלין, גרמניה, צילום: שאטרסטוק

בתחתית הרשימה נמצאות עיראק ואפגניסטן, להן הדרכונים החלשים ביותר - שמעניקים כניסה ל-32 ו-29 מדינות, בהתאמה.

קאבול, אפגניסטן. הדרכון החלש ביותר, צילום: Khaama Press קאבול, אפגניסטן. הדרכון החלש ביותר | צילום: Khaama Press קאבול, אפגניסטן. הדרכון החלש ביותר, צילום: Khaama Press

חשוב לציין כי דירוגים מעין אלה הם דינאמיים, ומשתנים באופן תדיר בהתבסס על היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. מדד הדרכונים, שמאחוריו עומדת חברת הייעוץ הקנדית ארטון קפיטל, מתבסס על נתונים שנאספו ממקורות הזמינים לציבור ומידע רשמי מסוכנויות ממשלתיות.

הדירוג מתפרסם במקביל למדד הדרכונים של הנלי (Henley Passport Index), שקבע כי תושבי יפן, דווקא, מחזיקים בדרכון החזק בעולם, שמעניק להם כניסה חופשית ל-190 מדינות. הדירוג הזה, שמתבסס על נתונים מרשות התחבורה האווירית הבינלאומית ומקורות ציבוריים אחרים, קובע כי הדרכון הישראלי מעניק כניסה ל-161 מדינות.

תגיות