אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאל משמרת את מועדון אל על, אבל באיזה מחיר? צילום: ישי חינקיס

כאל משמרת את מועדון אל על, אבל באיזה מחיר?

בין התנאים המפנקים שחברת התעופה הישראלית תקבל בזכות הקרב על המועדונים - מענק חתימה של 125 מיליון שקל ואופציות פאנטום בשווי 8.75% מעליית הערך האפשרית של כאל במצב של מכירה או הנפקה

11.12.2018, 13:52 | רחלי בינדמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

עכשו זה רשמי - אל על דיווחה היום (ג') כי דירקטוריון החברה אישר את הארכת ההתקשרות עם חברת כרטיסי האשראי כאל בכל הקשור לכרטיס מועדון הלקוחות פליי קארד.

קראו עוד בכלכליסט

בכך גברה חברת כרטיסי האשראי כאל, יחד עם המותג הבינלאומי מאסטרקארד, על המתחרה לאומי קארד שהתמודדה על המועדון יחד עם חברת ויזה.

לניצחון הזה יש מחיר יקר מבחינת כאל ומאסטרקארד – בונוס שמן של 125 מיליון שקל וכן הענקת אופציות פאנטום בשווי 8.75% מעליית הערך האפשרית של כאל במצב של מכירה או הנפקה.

         

מימין נמרוד בורוביץ מימין נמרוד בורוביץ' ליאור טנר וגל אגוזי | צילום: ישי חינקיס מימין נמרוד בורוביץ

       

מדובר בהתקשרות חדשה עם דיינרס קלאב וכאל להנפקה ותפעול של כרטיסי אשראי ממותגים לחברי מועדון הנוסע המתמיד של אל על. ההתקשרות מוגדרת לתקופה של עשר שנים החל מספטמבר 2019, עם זכות יציאה לכל אחד מהצדדים לאחר שבע שנים. בנוסף אישר הדירקטוריון להתקדם לחתימה על הסכם עקרונות עם מאסטרקארד, על בסיס מכתב כוונות מחייב.

כרטיסי האשראי הממותגים יקנו למחזיקיהם הצעת ערך ייחודית באמצעות מגוון הטבות, בהתאם לסוג הכרטיס - רגיל, ברונזה או פרימיום, והיקף הפעילות בו.

מענק של 125 מיליון שקל

על פי ההסכם, חברות האשראי ישלמו לאל על מענק חתימה חד פעמי של 125 מיליון שקל, אשר ישולם במועד כניסת הסכם העקרונות לתוקף - מחצית ממענק החתימה ימומן על ידי מאסטר קארד העולמית.

להערכת אל על, כמחצית מסכום המענק צפוי להיות מוכר כהכנסה בדוחות הכספיים של החברה במהלך כשנה וחצי לאחר כניסת ההסכם לתוקף, וההכרה ביתרת ההכנסה תיפרס במהלך כשש השנים שלאחר מכן.

כרטיס האשראי פליי קארד, צילום: elal.com כרטיס האשראי פליי קארד | צילום: elal.com כרטיס האשראי פליי קארד, צילום: elal.com

אל על תחוייב להשיב לחברות האשראי סכום שאינו מהותי אם החברה תממש את זכות היציאה המוקדמת לאחר שבע שנים, או במקרה של סיום מוקדם של תקופת ההתקשרות עקב הפרה יסודית של החברה.

כמו כן, תוקנה לאל על אופציה מסוג "פאנטום" אשר תקנה לחברה זכויות כלכליות בכאל (שוות ערך ל- 8.75% מעליית השווי של כאל) או בדיינרס (שוות ערך ל-35% מעליית השווי של דיינרס). האופציה תהיה ניתנת למימוש אך ורק באירועי מכירה או הנפקה של מי מהן, בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם בקשר לכך ותסולק במזומן.

ויש גם תמלוגים

בנוסף, אל על זכאית לתשלום תמלוגים שוטפים מחברות האשראי על השימוש בכרטיסי האשראי הממותגים, וכן בגין דמי כרטיס שייגבו מהמחזיקים ובגין הכנסות מהמרת מט"ח. מחזור חודשי ממוצע ללקוח בכרטיסי האשראי בשיתוף אל על הוא 9,500 שקל, והממוצע נע בין 4,500 שקל בכרטיס הפליי קארד ליותר מ-23 אלף שקל בכרטיסי הפרימיום. מחזור העסקאות בפליי קארד עומד על יותר מ- 25 מיליארד שקל בשנה, המהווים כ-8% מסך מחזורי האשראי בישראל.

עוד עשויה אל על לקבל מחברות האשראי תמלוגים מיוחדים המותנים בהשגת יעדי פעילות שנקבעו.

הסכם העקרונות קובע בנוסף הוראות ביחס לשיווק וקידום מכירת כרטיסי האשראי הממותגים, לרבות תקציבי שיווק מחברות אשראי, וזאת בנוסף לתקציבי השיווק הצפויים להתקבל מחברת מאסטרקארד

אל על מעריכה שהמתווה החדש יאפשר לה להמשיך לפעול לצמיחה הדרגתית במספר חברי מועדון הנוסע המתמיד ומחזיקי כרטיסי האשראי הממותגים. זאת לאור התנאים וההטבות הייחודיים שיוצעו לחברי המועדון ולאור השינוי בתמהיל כרטיסי האשראי הממותגים המשלב בין כרטיסי דיינרס למסטרקארד.

חברת התעופה מעריכה שלהתקשרות עם חברות האשראי לא צפויה להיות השפעה משמעותית על ההכנסות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות