אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרגולציה החדשה של נתניהו: רוצה להגדיל הפיקוח שלו על המשרדים

הרגולציה החדשה של נתניהו: רוצה להגדיל הפיקוח שלו על המשרדים

רה"מ יגיש לממשלה ביום ראשון הצעת מחליטים שתגדיל מאוד את יכולת הפיקוח שלו על המשרדים. שרי הבריאות והסביבה: לא נתמוך בהצעה הזו

13.12.2018, 08:13 | עמרי מילמן

משרד ראש הממשלה מגבש הצעת מחליטים לפיה יידרשו משרדי הממשלה השונים לעבור דרך משרד רה"מ עם רגולציה חדשה. הדבר עלול להקטין את סמכותם של המשרדים השונים ומעורר תרעומת בממשלה. משרד ראש הממשלה אמור להביא את הצעת המחליטים לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. משרדי הבריאות ואיכות הסביבה מסרו ל"כלכליסט" כי יתנגדו להצעה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי טיוטת הצעת המחליטים שהגיעה לידי "כלכליסט", האגף למדיניות רגולציה במשרד ראש הממשלה, שאמור לבדוק את השפעת הרגולציה על המשק, יוכל להוציא דו"ח ביקורת, ובמידה ולא ישכנע את המשרד הממשלתי לסגת מהמהלך שלו, יוכל להביא את המחלוקת להכרעה לוועדת השרים לרגולציה בראשה עומד ראש הממשלה.

למעשה גם היום יכול משרד רה"מ להציף מחלוקות כאלו לוועדת השרים, אולם לאחר שיקום גוף ביקורת חדש, הסיכוי כי המנגנון הזה יפעל - הוא גדול הרבה יותר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מקים גוף פיקוח חדש, צילום: יריב כץ ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מקים גוף פיקוח חדש | צילום: יריב כץ ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מקים גוף פיקוח חדש, צילום: יריב כץ

החשש של משרדי הממשלה הוא כי למרות שהם אלו שנושאים באחריות לסוגיות השונות כמו בריאות הציבור או הגנת הסביבה, מי שייקבע בסופו של דבר האם תחול רגולציה חדשה יהיה משרד ראש הממשלה. עוד חוששים במשרדים כי מי שאמור לנתח את העלויות האפשרויות יהיה משרד האוצר בלבד. מנגד טוענים גורמים במשרד רה"מ כי טענות כאלו נשמעו גם בעבר, כאשר אושרה ההחלטה המקורית לגבי הפחתת הנטל הרגולטורי ובפועל זה לא קרה.

עוד קובעת הצעת המחליטים החדשה, כי מעכשיו משרדי ממשלה יידרשו לקיים הערכה לגבי השפעות רגולציה על המשק גם עבור נהלים ולא רק חוקים ותקנות. זאת כאשר למרבית הרגולטורים סמכויות רבות עצמאיות המאפשרות להם לקבל החלטות דרך נהלים ולא בהכרח בחקיקה. כעת יחויבו לבחון גם את השלכות הנהלים מבחינה רגולטורית.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר ל"כלכליסט": "ההצעה מעמידה בסיכון גבוה את עצמאות המשרד ויכולתו לקבוע מדיניות ולפעול בתחום עליו הוא מופקד. ההצעה תפגע פגיעה אנושה לטווח הארוך ביכולות המשרד ומשרדים חברתיים נוספים. היא יוצרת תוספת ביורוקרטיה פנים וחוץ משרדית אשר בפועל תגרום לעצירת העבודה השוטפת במשרדים ותמנע מהם ביצוע תפקידיהם". כמו כן נמסר כי ההחלטה יוצרת גופים ש"יהוו רגולטור־על מעל המשרדים, בעוד שהאחריות על התחום עליו מופקד השר נותרה עליו במלואה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "הוא בחן את הצעת המחליטים בנושא רגולציה חכמה. ישנן נקודות רבות הדורשות שינוי והמשרד נמצא בשיח עם משרד ראש הממשלה עליהן. עד שלא נגיע להסכמה על הנוסח לא נתמוך בהצעה זו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות