אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנתיים לחוק פנסיה חובה לעצמאים: רק 10% מפקידים את הסכום המקסימלי צילום: שאטרסטוק

שנתיים לחוק פנסיה חובה לעצמאים: רק 10% מפקידים את הסכום המקסימלי

לפי סקר חדש 77% מהעצמאים הפקידו או מתכוונים להפקיד כספים לפנסיה עד סוף 2018; רובם מפקידים סכומים לא קבועים או שרירותיים

26.12.2018, 13:53 | מעין מנלה

77% מהעצמאים הפקידו או מתכננים להפקיד כספים לפנסיה עד סוף 2018 כפי שהם מחוייבים לעשות על פי החוק לחיסכון וסיוע לעצמאים , כך עולה מסקר חדש שערכה קבוצת קלי באמצעות מכון המחקר דיאלוג.

קראו עוד בכלכליסט

נתונים רשמיים אודות היקפי ההיענות לחוק שנכנס לתוקף ב-2017 לא פורסמו עדיין. הסקר מצא שאמנם מרבית העצמאים (86%) שמעו על החוק אם כי מתוכם 44% השיבו כי הם אינם יודעים מה הוא כולל. 14% מהעצמאים כלל לא שמעו על חוק פנסיה חובה לעצמאים.

החוק קובע קנס בגובה 500 שקלים לעצמאי שלא יפקיד כספים לפנסיה או יפקיד סכומים נמוכים מהמתחייב בחוק. עם זאת, 42% מהעצמאים כלל לא מודעים לקיומו של קנס שכזה.

בעקבות החוק רוב העצמאים הפקידו או מפקידים כספים לפנסיה אך רק 10% מפקידים את הסכום המקסימלי ונהנים מהטבות המס, צילום: שאטרסטוק בעקבות החוק רוב העצמאים הפקידו או מפקידים כספים לפנסיה אך רק 10% מפקידים את הסכום המקסימלי ונהנים מהטבות המס | צילום: שאטרסטוק בעקבות החוק רוב העצמאים הפקידו או מפקידים כספים לפנסיה אך רק 10% מפקידים את הסכום המקסימלי ונהנים מהטבות המס, צילום: שאטרסטוק

אשר להפקדות לפנסיה בפועל, עולה מהסקר כי כמחצית מהנשאלים (48%) הפקידו כספים כנדרש במהלך השנה. 8% מהנשאלים ענו כי עדיין לא הפקידו כספים אך הם מתכננים להפריש במהלך חודש דצמבר את המקסימום המותר כדי למקסם את הטבות המס; ו- 21% ענו כי עדיין לא הפקידו, אך הם מתכננים להפריש את המינימום הנדרש עד לסוף השנה. רק 16% השיבו שאינם מתכוונים להפקיד כספים, ועוד 7% סירבו להשיב.

   

לפי החוק עצמאים חייבים להפריש סכום מינימאלי לפנסיה בהתאם להכנסתם: על הכנסה עד מחצית השכר הממוצע במשק מחויבים בהפרשה של 4.45% לפנסיה. מעל מחצית השכר הממוצע במשק ועד לגובה השכר הממוצע במשק יש להפקיד 12.55%.

כדי לעודד עצמאים לחסוך לפנסיה הם זכאים גם להטבות מס על ההפקדות ויכולים להגדיל את ההפרשות לחיסכון מעבר לחובה לפי החוק. לדוגמא אם עצמאי מרוויח 200 אלף שקל בשנה הוא ישלם מס בגובה 34 אלף שקל. במידה ויפקיד 42 אלף שקל – 33 אלף לקופת גמל ועוד 9,000 לקרן השתלמות – הוא יהיה זכאי להטבות מס של 11 אלף שקל, כך שחבות המס תקטן ל-23 אלף שקל.

מהסקר עולה כי רק 10% מהעצמאים, מפקידים את הסכום המקסימלי ומנצלים את מלוא הטבות המס. 23% מפקידים את הסכום המינימלי המתחייב, והרוב הגדול -67% מהמשיבים - מפקידים סכומים לא קבועים או שרירותיים.

"בעבר, לרוב העצמאים לא היו הסדרים פנסיוניים, והם נאלצו להסתפק בפרישתם לגמלאות, בקצבת הזקנה הזעומה מהביטוח הלאומי. בפרספקטיבה של שנתיים ממועד כניסתו לתוקף, נראה כי חוק פנסיה חובה מחלחל לציבור הרחב, והוביל לעלייה במספר העצמאים החוסכים לפנסיה. יחד עם זאת, במקרים רבים מפקידים עצמאים את המינימום, ומפספסים את ההזדמנות ליהנות מהטבות המס שמעניקה המדינה. מהלך מאסיבי של הסברה וחינוך שוק דרוש עוד, כדי להגדיל את היקף החיסכון הפנסיוני השוטף של עצמאים, לרמה של עובדים שכירים", אומר רן קלי, מנכ"ל קבוצת קלי.  

הסקר נערך במהלך חודש דצמבר בקרב 300 עצמאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
הקנס אינו קנס, הסכום ירד מהפרשה לבטוח לאומי בתשלומ
תשלום שנתי לבטוח לאומי ירד ב500שח, לכן אם לא צפרידים, ההטבה בקזוז יורדת. אבל מבחינה כלכלית עצמאי רשאי ןנהל את כספו וחסכונותיו לפי רצונו. החוק לא חוקי. במצב הקופות כיום הפסדים ודמי נהול, עדיף הקנס, להשתמש בכסף לצרכים עיסקים ולא חסכון שוד ממש. אחפה עתירה נגד המדינה. זה חוק פסול.
חסכון הפסדי  |  14.10.19
8.
צודק . לא רק שזה סידור נוראי
אלא שהכסף יושב בגופים המוסדיים שלוקחים את רוב התשואה בשמי ניהול. שנגיע לפנסיה או שלא יהייה שם הרבה כסף אחרי ההוצאות של הגוף המנהל או שהןא יקרוס עקב איזשהי פעולה לא חוקית של עובד או הנהלה סוררת. מדינת הפשע של גנביהו. טרור כלכלי נגד האזרח
למגיב 5  |  06.01.19
7.
למגיב 5
אם את עצמאי וצריך את המדינה שתנהל לך כספים לעתיד זו בעיה. מעבר לכך לא זכור לי שהמדינה דואגת לעצמאים אז שלא יסבנו אותך. עצמאי שסוגר עסק אפילו לא יכול לחתום אבטלה אז איפה בדיוק הדאגה והעזרה. מדינות הם מאפיות עם רישיון שיכולות פשוט לנחית לנו חוקים על הראש. שבוע טוב לך ולשאר עדר הכבשים שאוכלים את הבלוף שהמדינה דואגת לנו.
קוקו שאנל בתחת שלי  |  05.01.19
לכל התגובות